Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

10 вересня: Режим Путіна почав протікати

10 вересня, 21:00
16600
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Щури президента РФ побігли з корабля, у Швеції ультраправі встановили рекорд, а в Польщі випускників МДІМВ вигнали з МЗС

1. Почати огляд сьогодні хочу з історії, яка одразу мене приголомшила. У ній так багато смислів, що кожен, напевно, якийсь свій побачить. Пам'ятаєте Ігоря Вострикова - жителя Кемерова, який втратив під час пожежі в місцевому торговому центрі сестру, дружину і трьох дочок? Масова загибель дітей тоді мало не призвела до народного бунту в Кемерові, до того ж одним із найактивніших протестувальників був Востриков. Але влада швидко зорієнтувалася, з ним провели "бесіду", пообіцяли депутатський мандат та інші блага. Після цього Востриков записав дивне відеозвернення, у якому підтримав місцевого губернатора, Володимира Путіна і звинуватив у події "майданщиків". Так от: сьогодні з'ясувалося, що ні постів, ні посад у нього не буде: "Єдина Росія" в місцевий парламент його не провела. Вострикова використали, як усім відомий виріб, і викинули. Він залишився без сестри, без дружини, без трьох дочок, без людської гідності і без звичайної совісті. Ну а тепер - і без солодкої, багатої посади, заради якої він зрадив пам'ять про все, що йому було дорогим.


2. Місцеві вибори в вихідні пройшли не тільки в Кемерові, а й по всій Росії. Головний їхній підсумок - це катастрофічне падіння популярності керівної "Єдиної Росії", неофіційним лідером якої є Володимир Путін. Там, де голоси рахували порівняно чесно, її результат не перевищив 30 відсотків. На виборах губернатора в кількох регіонах навіть доведеться проводити давно забуті другі тури (останніми роками кандидати від влади незмінно перемагали там з величезним відривом). У Москві мером переобрали Сергія Собяніна, за якого проголосували 70 відсотків від 30 відсотків виборців, що прийшли на дільниці. Реальна явка, щоправда, була разів у три менше, тобто за Собяніна проголосувало менше ніж 10 відсотків виборців Москви, включно з Володимиром Путіним. Той, до речі, через свою дурість довго не міг опустити свій бюлетень, і навіть вступив у дискусію з виборчою скринькою, яка розмовляє.


3. Головною подією в РФ стали все-таки масові мітинги протесту проти президента та його режиму. По всій країні було заарештовано щонайменше тисячу осіб, їм тепер загрожують адміністративні та кримінальні справи. Багатьох із них побили, але цього разу в Петербурзі, наприклад, демонстранти теж били поліцію. Самі мітинги, звісно, до зміни влади не привели, але показали, що рівень легітимності влади знижується, що діалогу з нею ніхто вже не чекає, а також те, що мітинги прекрасно йдуть і без лідера опозиції Олексія Навального і його команди - політика і майже всіх його соратників заарештували заздалегідь. Я не втомлюся повторювати, що народної революціі в Росії бути не може - влада дуже добре до неї готова. Але такі мітинги і серйозне падіння рейтингу Путіна і його режиму безумовно додадуть сміливості потенційним змовникам всередині і поблизу Кремля.


4. Всі ці події засвідчили, що чинна російська влада стає дедалі слабшою і вже не дуже добре контролює ситуацію. Уже в понеділок курси долара і євро в Москві опустилися до найнижчих за останні три роки значень: долар продавали по 70 рублів, євро - по 81 рубля. Ринок відчуває, що в Кремлі щось згнило і захиталося. Точніше, згнило не «щось», а люди. Сьогодні "Новая газета" опублікувала дані про цілу купу вищих чиновників і топ-менеджерів, які готували собі "запасні аеродроми" в Угорщині, намагаючись отримати посвідку на проживання в цій країні. Про те, наскільки все сумно, свідчить лише один факт: серед щурів, які тікають з корабля, виявився син глави Служби Зовнішньої Розвідки РФ Сергія Наришкіна з усім його сімейством. Уявляєте собі: син головного російського шпигуна мріє звалити зі своєї рятованої Богом Батьківщини разом із дітьми і домочадцями! Якщо найжирніші й найобізнаніші бояри упакували валізи, значить скоро там точно щось веселе почнеться.


5. Зараз, до речі, саме час для західних країн вдарити по таких ось високопоставлених втікачах, щоб домогтися від них зміни режиму в РФ. Треба просто позбавити їх будь-якого доступу в ЄС, США і Канаду, відібрати гроші і майно, що зберігаються на Заході, пообіцявши повернути після проведення в Росії чесних і вільних виборів, припинення воєн і повернення окупованих територій. Якщо всім цим Наришкіним і їхнім дітям поставити такі умови, то Путін перестане бути президентом вже до наступних вихідних. На жаль, зараз поки тільки США і Великобританія всерйоз зайняті цим напрямом роботи. Американці готують законопроект про жорсткі санкції, а британці вирішили переглянути видачу росіянам 700 "золотих віз" у 2008-2015 роки. Ці візи видавали кожному, хто вкладе в британську економіку понад 50 тисяч фунтів. Думаю, якщо їх усі скопом скасують, то над Рубльовським шосе місяць стоятиме виття і плач. Загалом, це хороше рішення.


6. Натрапив сьогодні на зовсім коротке повідомлення: у Москві, біля будівлі МЗС РФ у ресторані з'явився Ігор Плотницкий. Як стверджують очевидці, він "їв суп і читав новини в телефоні". Колишній ватажок луганських сепаратистів напевно зараз дякує долі, що його усунули від влади з ганьбою - внаслідок перевороту, а не "благородно і героїчно", як його подільника Захарченка. Тепер він їсть суп, а Захарченка їдять хробаки.


7. Трохи про головну європейську подію. У Швеції на парламентських виборах ультраправа партія "Шведські демократи" здобула рекордні для себе 17+ відсотків голосів і посіла третє місце. Не вдаючись до подробиць шведської політики, скажу, що це дасть їй можливість мати вирішальне слово під час формування уряду та ухвалення в парламенті будь-яких законопроектів. А традиційним лівим і правим тепер доведеться подолати взаємну неприязнь, щоб навчитися працювати разом, якщо вони не хочуть пускати в свою пісочницю жахливих "неонацистів". Здається, у Швеції закінчилися дні, коли місцева політика була тихою, затишною і домашньою. З нетерпінням чекаю моменту, коли шведські депутати почнуть бити один одному пики, блокувати трибуну і обливатися мінералкою.


8. Ну й останнє на сьогодні: у Польщі з МЗС країни вигнали всіх випускників МДІМВ і всіх людей, які працювали в цій структурі до 1990 року. Повністю підтримую рішення поляків. МДІМВ - огидний виш для багатого регіонального бидла і місцевих мажорів. Його випускники, як правило, знають лише про те, де в Москві найдорожчі клуби, кабаки та борделі. Жодної уяви про міжнародні відносини у них зазвичай немає, зате є наркотична залежність і серйозні проблеми психологічного характеру.

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua