Шнобелівська премія для Трампа

15 червня 2018, 09:18

Спочатку Дональд Трамп переробив під себе Республіканську партію, а тепер намагається зробити те ж саме з Америкою

Він хоче перетворити її на егоїстичну, нечесну країну без близьких друзів, непередбачувану, що не дотримувалася жодних цінностей, готову нанести удар будь-якому союзнику в Twitter, якщо той не виконує наших вказівок. Такій державі куди комфортніше в суспільстві мафіозних диктаторів, ніж обраних демократів.

Відео дня

Не дай боже, щоб ми стали Сполученими Штатами Трампа. Це загрожувало б майбутньому та стабільності у світі. Світ покладався на Америку, яка найчастіше готова була заплатити будь-яку ціну і нести будь-який тягар, щоб робити, говорити, моделювати і виступати за праве діло – коли інші не бажали або не могли цього зробити.

Всі матеріальні і нематеріальні вигоди, що випливають зі створеного американцями глобального порядку, допомогли США стати найбагатшою, найбезпечнішою і шанованою країною в історії. Ми повинні зробити це процвітання всеосяжним, але перетворюємося на потворну Америку, і опиняємося тільки в більшій небезпеці.

Трамп щойно утнув сварку з найближчими союзниками з НАТО, включно із прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо Я радий, що Трамп сів за стіл переговорів з Кім Чен Ином – ніщо інше не спрацювало б. Але Трамп нечесний: він набагато краще розбирається в тому, як щось зламати, ніж побудувати, та ще й поводиться як колода з кожним, хто надмірно хвалить його. Так що говорити про те, що саме буде реалізовано після сінгапурського кидка – рано. Якщо це денуклеаризация Корейського півострова, я особисто присуджу Трампу Нобелівську премію. Але подивимося.

На даний момент, я б дав йому тільки Шнобелівську премію. Її вручають лідерові, який використовує свої президентські прерогативи, щоб підірвати особисту безпеку своїх громадян і цінності всієї нації менше ніж за рік: чого не вдавалося жодному лідеру до нього.

Скажіть, чи відчуваєте ви себе впевненіше сьогодні?

Якщо ви американець, вже хворієте і покладаєтеся на Obamacare, яке гарантуватиме ваше лікування, навіть після зміни страховки, здається, до вас це питання не відноситься. Але, стривайте, можливо, якщо за всією метушнею Трампа, ви пропустили, що Міністерство юстиції минулого тижня спокійно заявило, що не стане захищати основні частини закону про доступне медичне обслуговування. Протрампівські сили не змогли вбити Obamacare в Конгресі, і тепер роблять це через суди нижчої інстанції. Ах, так, це також стосується умови, за якою страхові компанії гарантували неупереджене покриття витрат у відношені до людей з раніше наявними захворюваннями.

Наслідки? Сенатор Сьюзан Коллінз, республіканець штату Мен, що голосувала проти скасування Obamacare, відмінно висловилася з цього приводу (в позові, поданому генеральним прокурором Техасу і 19 інших штатів). За її словами, відмова від захисту ключових положень Obamacare «створює додаткову невизначеність і в підсумку може призвести до збільшення витрат мільйонів американців і підірвати істотні заходи захисту людей з такими захворюваннями, як астма, рак, артрит і діабет».

Так ви відчуваєте себе впевненіше?

Трамп щойно утнув сварку з найближчими союзниками з НАТО, включно із прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, – якому команда Трампа заявила, мовляв, він «встромив ножа у спину» після того, як Трюдо у м'якій формі намагався захистити свою торгову політику з імпорту молочних продуктів. І це в той час, як Трамп і слова осуду не промовив на адресу президента Росії Володимира Путіна за його найбільшу кібератаку на американську демократію.

А що якщо станеться ще одна трагедія, подібна 11 вересня, і знадобиться допомога Канади для чогось більшого, ніж просто купівля молока? Яка країна не хотіла б, щоб Канада була її сусідом? Президент США поступився Росії, але при цьому псує відносини з усіма союзниками, з якими Америка боролася проти нацизму, комунізму і радикального ісламізму останні 70 років.

Ви відчуваєте себе впевненіше?

The Times минулого тижня повідомила, що «Трамп – перший президент з 1941 року, який не призначив наукового радника: посаду, яку створили ще під час Другої світової війни, для того, щоб в Овальному кабінеті було на кого покладатися в технічних питаннях – від ядерної війни до глобальних пандемій». Замість цього, Трамп покладається на своє «чуття», і воно підказує йому, що зміна клімату – містифікація.

Отже, давайте уявимо: в ситуації з Північною Кореєю, навіть якби в одному випадку на мільйон, запобігти запуск ядерної ракети Кім Чен Ином на США можна було, купивши страховку, і Трампу довелося б заявити про це, – ми просто не змогли б цього зробити. Навіть якби це означало попередження війни.

Але в разі зміни клімату – коли переважна більшість вчених з власного уряду Трампа заявляють, що викликана діяльністю людини зміна клімату на 100% реальна, і нам необхідно приєднатися до інших великих промислових держав в Паризькый кліматичный угоді, щоб знизити викиди вуглецю і уникнути некерованих наслідків і впоратися з тим, на що ще можна вплинути – Трамп вирішує вийти з угоди, відкидає будь-яку страховку і знову використовує вугілля.

Цікаво, що Джим Бріденстайн, конгресмен Оклахоми, якого Трамп призначив директором НАСА, і який на момент вступу на посаду був завзятим скептиком щодо зміні клімату, на перших загальних зборах минулого місяця сказав своїм співробітникам: «Я повністю вірю і знаю, що клімат змінюється. Як і знаю те, що, в основному, це відбувається через діяльність людства».

Ви відчуваєте себе впевненіше?

Після того, як хімічні компанії почали лобіювати свої інтереси, Агентство з охорони навколишнього середовища Трампа прийняло рішення не пов'язувати ризики для здоров'я і безпеки з токсичними хімічними речовинами, використовуваними в сухому хімічному чищенні, видаленні лакофарбових покриттів і косметики.

«Такий підхід означає, що видалення хімічних речовин, – приводить, наприклад, до забруднення питної води, – тепер не є вирішальним фактором у прийнятті рішення про їхню заборону або обмеження», – повідомляє The Times.

Ви відчуваєте себе ще впевненіше?

Згідно з Бюджетним управління Конгресу, скорочення корпоративного податку, яке пропустив Конгрес Трампа, а також витрати в розмірі $1,3 трильйона, – в тому числі, збільшення витрат на озброєння, – навіть з більш високим економічним зростанням, додадуть близько $2,6 трильйона до державного боргу на майбутнє десятиліття.

Якщо процентні ставки будуть рости навіть помірно, як і очікується в найближчі кілька років, за словами бюджетних експертів, дискреційні витрати на відсотки за боргами, практично не залишать нам коштів на державні програми охорони здоров'я і соціального забезпечення: нам нічого буде інвестувати в ремонт мостів і доріг, наукові дослідження, нові системи озброєнь, освітні програми та житлове будівництво.

Обидві сторони внесли свій вклад в цю проблему, але Трамп тільки різко посилив її – він не врахував прогнозів Управління Конгресу США з бюджету.

Ви відчуваєте себе впевненіше?

Об'єднайте все це, – і отримаєте президента, який за раз розриває цілу низку давніх домовленостей і відносин: без будь-якиих серйозні експертних підстав – тільки для задоволення своїх короткострокових потреб, грунтуючись на своїх розбалансованих і неконтрольованих інстинктах або ненависті до попередника.

Ви відчуваєте себе впевненіше?

Звичайно, якщо зміна клімату виявиться містифікацією, не має значення, що президент США абсолютно не вірить в науку. І звичайно, якщо у нас кілька років поспіль буде виключно високе економічне зростання без рецесії, можливо, ми переростемо значне збільшення держборгу, яке викликав Трамп скороченнями корпоративних податків.

Можливо, Китай, Канада і європейські союзники підкоряться американській волі в торгівлі, а виграти відразу кілька торгових воєн насправді – легко. Можливо, якщо ще одне 11 вересня або глобальна криза, як в 2008, ніколи не повторяться, і союзники не знадобляться Америці – так що правда можна набиватися в друзі Путіна. І, звичайно, якщо витрати на охорону здоров'я чудесним чином знизяться самі собою, не має значення, що Трамп зруйнував Obamacare, не запропонувавши нічого натомість: залишивши без чогось кращого і дешевшого, як він присягнувся.

Звичайно. Ах, так, і Justify, можливо, знову можуть виграти «потрійну корону».

Так ви все ще відчуваєте себе впевненіше?

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал опубліковано на The New York Times

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X