Все о валютных страстях
1) Перше, що потрібно усвідомити по валюті – це те, що її ціна буде змінюватись постійно! І завтра, і післязавтра обмінний курс буде різним. І «різним» в жодному разі не означає вищим. До цього треба звикнути. Звичайно, важко забувати такий приємний фіксований курс, але це вже в минулому і повертати це минуле не потрібно.
2) Валютний курс наразі дійсно визначається тимчасовими факторами. В нормальних економічних умовах (а війна колись закінчиться) і обсяги експорту, і притік капіталу будуть на зовсім іншому рівні. А це означає, що як тільки стабілізується ситуація є усі перспективи очікувати укріплення валюти.
3) На укріплення валюти вказує і стрімке падіння імпорту. Як сказав вище, ціна гривні занижена, це тимчасово, але це тимчасова девальвація, проте, непогано «вбиває» споживання імпорту, що є ще одним фактором позитивних перспектив національної валюти.
Нам украй необхідна прозорість і передбачуваність поведінки регулятора
4) Ключова проблема по валюті, не в тому, що гривня знову ослабла, а в тому, що ні у кого немає розуміння, чого чекати. НБУ вийшов з інтервенціями –і на цьому подякували. Але потрібно не вискакувати час від часу як «чорт з табакєркі», а розробити відповідну систему:
По-перше, запровадити чіткі правила, у яких випадках ці інтервенції будуть автоматично вмикатись.
По-друге, розробити інструменти хеджування валютних ризиків. Нам украй необхідна прозорість і передбачуваність поведінки регулятора. Тільки так! Бо інакше діла не буде.