Прощай, немытая Россия - фото

Прощай, немытая Россия

1 січня 1970, 03:00

Через російські санкції Туреччина втратить $ 9 млрд - відсутності цієї суми в своєму гаманці успішна країна може і не помітити

Анкара сміливо йде на загострення з Москвою. Збитку від охолодження відносин успішна країна може і не помітити

Анна Павленко

Житель Антальї Емре Демір беззастережно впевнений у правомірності дій турецьких військових, які 24 листопада збили російський Су-24 на кордоні Туреччини з Сирією. "Сьогодні хтось порушує наш кордон, а вже завтра вся країна може бути в облозі",— міркує він.

Відео дня

Збитий російський бомбардувальник, який, згідно із заявою президента Туреччини Реджепа Ердогана, порушив територіальний простір його країни, до облоги не привів, хоча і поставив турецько-російські відносини з ніг на голову. Через чотири дні після катастрофи президент Росії Володимир Путін підписав указ про введення санкцій проти Туреччини.

У числі санкційних заходів — скасування чартерних перевезень між країнами, призупинення безвізового режиму для турецьких громадян і заборона нових контрактів найму турецьких співробітників, ембарго на ввезення низки продуктових товарів з Туреччини, чотирикратне скорочення дорожніх транспортних перевезень та обмеження економічної активності турецьких компаній в Росії, а також скасування двосторонніх програм міжнародного співробітництва.

.

Експерти одностайні: найболючішими

санкції будуть для турецької туристичної галузі. Росіяни — друга за чисельністю категорія туристів для Туреччини: ця країна забезпечує більш ніж 12% загального турпотоку, поступаючись лише Німеччині (14 %). Тепер Туреччина може втратити $3 млрд (0,4 % ВВП) — стільки залишили на тутешніх курортах в минулому році росіяни, відзначає ЄБРР.

В цілому через розрив зв'язків з Росією Туреччина може втратити до $9 млрд — в таку суму оцінив на початку грудня "найгірший сценарій, якщо відносини з Росією стануть нульовими" віце-прем'єр Туреччини Мехмет Шимшек.

Сьогодні хтось порушує наш кордон, а вже завтра вся країна може бути в облозі
Емре Демір, житель Антальї

Це великі гроші, вважає турецький стратегічний експерт і корпоративний радник Алі Серім. "Але враховуючи розмір турецької економіки [$798 млрд в 2014 році], це не завдасть їй істотної шкоди; з економічної точки зору ситуація цілком керована",— зазначив він у своєму коментарі НВ.

Хоча ембарго не може не позначитися на доходах зайнятих в туристичному бізнесі його співвітчизників, Емре впевнений: Туреччина вчинила правильно і впорається без російських курортників. Так само вважають багато його співгромадян.

А поки мешканці найпопулярнішого серед російських відпочиваючих курорту — середземноморської Анталії — не помічають яких‑небудь змін. "Не можу сказати, що в місті щось змінилося",— зізнається НВ архітектор Мехмет Кескін.

Нещодавно Кескін побував на конференції по туризму, де дізнався про нові урядові ініціативи щодо залучення на курорти Туреччини відпочиваючих з перських та арабських країн. Ці заходи повинні допомогти туркам відшкодувати втрату російських туристів, якщо санкції триватимуть до літа. До того ж фахівці стверджують: відпочивати в Анталії вже їздять китайці, і з кожним роком кількість курортників з Піднебесної збільшується.

РАЗОМКНУТЫЕ ОБЪЯТИЯ: В последний раз Реджеп Эрдоган и Владимир Путин встречались 15 ноября в Анталье на саммите Большой двадцатки

РАЗОМКНУТЫЕ ОБЪЯТИЯ: В последний раз Реджеп Эрдоган и Владимир Путин встречались 15 ноября в Анталье на саммите Большой двадцатки Фото:
Відпочинок скасовується

Туреччина — улюблене місце відпочинку російських туристів. У минулому році курорти країни відвідали 4,5 млн росіян — на третину більше, ніж у Єгипті, який у списку російських переваг знаходиться на другому місці. Причому з січня по жовтень 2015 року кількість гостей з Росії на турецьких курортах скоротилася на 19% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Експерти пов'язують тенденцію з девальвацією рубля, що послідувала за падінням цін на нафту і великим пакетом санкцій, який ввів проти РФ Захід.

Іншими словами, турецькі курорти з початку року відчувають охолодження попиту. У 2015‑му туристична індустрія країни готується закрити рік зі збитками в $10 млрд, заявили у Федерації готельєрів Туреччини TÜROFED. Прибуток від туризму вже впав: з січня по вересень 2015 року він склав $24,9 млрд, що на 6,6% менше аналогічного показника минулого року, заявляють у державному інституті статистики TurkStat.

Щоб заповнити порожні готелі, турецькі підприємці йшли на здешевлення пропозицій: за даними деяких туроператорів України, ціни на тури в Туреччину знизилися ще перед сезоном 2015 року, в окремих випадках — до 30%. Однак очікувати додаткового зниження цін у зв'язку з російськими санкціями українцям не варто.

"Не думаю, що заборона на вильоти росіян до Туреччини вплине на вартість турів в Туреччину з України, адже частка російських туристів у в'їзному турпотоці Туреччини і раніше не була вирішальною",— говорить Аркадій Маслов, комерційний директор компанії Tez Tour в Україні.

За умов спаду туристичного бізнесу та оголошення санкцій з боку Росії головним завданням для Туреччини став пошук нових ринків збуту рекреаційних послуг: згідно з експертними прогнозами, ними можуть стати країни Близького Сходу та Азії. Причому вже сьогодні демонструє стабільне зростання турпотік з Ірану та Китаю. Приміром, у цьому році кількість китайських туристів, які відвідали Туреччину з січня по травень, зросла на 48% і перевищила 100 тис., заявили влітку представники турецького посольства в Китаї.

Тим часом для росіян літній турецький напрямок зможуть замінити пляжні курорти Європи, зазначають у прес-службі одного з найбільших російських туроператорів Наталі Турс. Тут, як і в інших турагентствах Росії, путівки в Туреччину сьогодні не продають. Офіційна причина — загроза тероризму, про яку в своїх рекомендаціях наприкінці листопада повідомив Ростуризм.

КАК В ПОСЛЕДНИЙ РАЗ: В 2014 году в Турции отдохнули 4,5 млн россиян, причем около 3 млн выбрали для отдыха Анталью

КАК В ПОСЛЕДНИЙ РАЗ: В 2014 году в Турции отдохнули 4,5 млн россиян, причем около 3 млн выбрали для отдыха Анталью Фото:

Торгова пауза

Під вплив санкцій потраплять і інші галузі турецької економіки. Загальним ефектом фахівці ЄБРР називають зниження зростання ВВП Туреччини на 0,7%. Але за умови, що санкції збережуться протягом наступного року та будуть повністю застосовані.

Так, сьогодні в Росії вже діє ембарго на турецький сільськогосподарський експорт. У 2014 році він склав $1 млрд, забезпечивши Туреччині 0,1% ВВП. У числі основних продовольчих товарів, що поставляються в Росію,— помідори та цитрусові.

Істотного макроекономічного впливу російське товарне ембарго на Туреччину не зробить, впевнені експерти, хоча окремі сільгосппідприємства можуть постраждати. Те ж стосується і приватних компаній в інших галузях: туристичних компаній, які покладаються на доходи від російських туристів, і турецьких підрядників зі значною часткою свого бізнесу у Росії, відзначають в ЄБРР.

Серед останніх багато будівельних компаній. Частина з них беруть участь у великих проектах — будівництво стадіонів та аеропортів до чемпіонату світу з футболу в 2018 році. З 1 січня 2016 року турецьким компаніям доведеться отримувати у російського уряду спеціальні дозволи на укладення нових контрактів на території Росії. І залучати нових співробітників з турецьким громадянством росіяни не зможуть.

Однак тільки в цьому році близько 8.400 працівників вирушили з Туреччини в Росію, підраховує стратегічний експерт Серім. Загальна кількість зайнятих у цій країні турецьких громадян перевищує 80 тис. осіб. "Вони, безсумнівно, матимуть труднощі",— констатує Серім.

Вже в грудні світові ЗМІ заговорили про безпідставні обшуки та відрахування турецьких студентів. А офіційна Москва заявила про припинення програм співпраці та обміну між російськими і турецькими вузами. У міністерстві освіти і науки Росії підтвердили: більша частина з 44 російських ВНЗ, які співпрацюють з турецькими партнерами, вже повідомила останніх про припинення співпраці.

Під загрозою зриву опинилися і такі масштабні російсько-турецькі проекти, як прокладання по дну Чорного моря газопроводу Турецький потік та будівництво атомної електростанції Аккуя. Газопровід повинен був забезпечити Росії транзит газу в країни Південної Європи в обхід України. Однак 3 грудня міністр енергетики Росії Олександр Новак заявив, що Росія призупинила переговори за проектом.

Зведення першої в країні атомної електростанції Туреччина розглядала для себе як можливість позбутися від практично повної залежності від енергоімпорту. Міжурядову угоду про будівництво Росатомом чотирьох реакторів потужністю 1200 мВт в провінції Мерсін було укладено ще в 2010 році.

Тепер же будівельні роботи по зведенню першого реактора припинені. Тим не менш розривати контракт Росатом не поспішає. "Рішення розірвати домовленість буде дорого коштувати Росії з точки зору фінансового відшкодування, а також оскільки Москва боролася за даний контракт з Японією, Францією та Китаєм",— зазначає в коментарі НВ Байрам Балсі, науковий співробітник Фонду Карнегі, який спеціалізується на Туреччині та її політиці в Центральній Азії і на Кавказі.

Експерт зазначає, що фінансові мотиви здатні перешкодити Росії відмовитися від ще одного виду співпраці з Туреччиною — поставок газу. Туреччина імпортує 98,8% споживаного в країні газу, з яких 56% забезпечує Росія. У ЄБРР констатують: в 2014 році імпорт російських газу та нафти до Туреччини досяг $16,5 млрд.

Тим часом турецька влада готується до плану Б: на початку грудня президент Ердоган та прем'єр-міністр Ахмет Давутоглу відвідали Катар і Азербайджан у пошуках альтернативних каналів постачання енергоносіїв. “Крім Росії, ми купуємо газ у багатьох країн,— заявив Ердоган.— З божою допомогою ми подолаємо проблеми".

Стежка війни

Останніми роками економічне співробітництво Росії та Туреччини незмінно зростало. В грудні 2014‑го під час візиту Путіна в Анкару Ердоган заявив про плани довести обсяг двосторонньої торгівлі до 2020 року до $100 млрд. Однак початок військових дій Росії в Сирії у вересні 2015‑го не міг не позначитися на взаєминах держав.

Поки триває сирійська криза, нормальних відносин між Туреччиною і Росією не буде, переконаний політичний експерт Балсі. "Путін і Ердоган мають однаковий тип особистості — популістський і авторитарний, однак не думаю, що комусь вдасться їх зблизити",— вважає він.

Також аналітики називають інцидент з російським Су-24 передбачуваним: російська авіатехніка не раз порушувала повітряний простір Туреччини, Канади, Ізраїлю і навіть деяких країн ЄС. Хоча на відповідну реакцію ті не наважувалися. Події на кордоні з Сирією стали першим з часів холодної війни випадком, коли країна НАТО збила російський літак.

"Турецький інцидент особливо неприємний для російської сторони, так як намагається зруйнувати образ Путіна як людини, яка не помиляється, якого ніщо не може зупинити — ні в Україні, ні в Сирії",— зазначає Балсі.

У відповідь на дії турецьких військових Москва посилить свою присутність в Сирії, в тому числі щоб зруйнувати плани Ердогана, чиєю головною метою є повалення режиму Башара Асада, вважають експерти. Путін також може посилити підтримку сирійських курдів, які виступають на боці чинного президента країни. Це також зіграє проти турецького лідера, який протистоїть курдам в межах своєї країни і має намір не допустити появи курдських анклавів на кордоні з Туреччиною.

Зіпсовані відносини між Анкарою та Москвою позначилися на громадській думці мешканців двох країн. Відразу після інциденту зі збитим Су-24 російські демонстранти облили фарбою, закидали яйцями і цеглою посольство Туреччини в Москві. А дослідження, яке провів наприкінці листопада Всеросійський центр вивчення громадської думки, показало, що останнім часом ставлення 73% росіян до Туреччини погіршилося, і лише у чверті залишилося незмінним.

У свою чергу турецькі громадяни демонстрували несхвальне ставлення до Росії ще до інциденту. У серпні в рамках дослідження міжнародного іміджу Росії американський Pew Research Center провів опитування жителів різних країн. 64% опитаних жителів Туреччини висловили негативне ставлення до РФ, і тільки 15% висловились схвально.

Тепер же, коли конфлікт у розпалі, від нього неминуче постраждає економіка обох країн, що ще більше охолодить громадську думку, впевнені експерти. "Санкції — палиця з двома кінцями",— констатує Балсі. Його підтримує турецький експерт Серім, який вважає, що від ембарго, звичайно ж, постраждають турецькі виробники сільгосппродукції, але і в Росії незабаром зростуть ціни на фрукти та овочі.

А ось у разі скасування постачань газу Росія постраждає більше, продовжує Балсі, так як експорт газу — важлива стаття доходу для Росії.

Що ж стосується туристичного бізнесу, прийдешній сезон при збереженні санкцій ризикує стати для Туреччини провальним. Тим не менш у подальшій перспективі експерти налаштовані оптимістично. "Впевнений, ми знайдемо нових клієнтів — для такої високої якості обслуговування і низької ціни завжди є міжнародний попит",— каже Серім.

В ПОРЫВЕ ГНЕВА: На следующий день после уничтожения российского бомбардировщика несколько сотен активистов разбили камнями окна посольства Турции в Москве. Полиция в происходящее не вмешивалась

В ПОРЫВЕ ГНЕВА: На следующий день после уничтожения российского бомбардировщика несколько сотен активистов разбили камнями окна посольства Турции в Москве. Полиция в происходящее не вмешивалась Фото:

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X