Добре сидять - фото

Добре сидять

1 січня 1970, 03:00

Перевиховання в голландських в'язницях дозволило скоротити число ув'язнених і рівень злочинності

Унікальна методика перевиховання в голландських в'язницях дозволила рекордно скоротити число ув'язнених і рівень злочинності. Порожні в'язниці закривають або здають в оренду менш законослухняним сусідам

Відео дня

Галина Корба

ВГолландії масово зникають місця ув'язнення. За останні три роки закрито 19 в'язниць. Решта 38 місць досудового ув'язнення, психіатричні центри, а також центри для неповнолітніх злочинців і установи для утримання під вартою нелегальних мігрантів практично пустують. Близько третини камер, які більш справедливо назвати кімнатами, не використовуються. У тих, що заселені, вся інтернаціональна палітра країни. Приблизно 65% ув'язнених голландці, інші представлені вихідцями з інших країн в основному з Суринаму, Марокко і Туреччини. Тренд зниження числа ув'язнених і місць їх перебування все ще помітний.

"З точки зору суспільства це на краще, тому що злочинність падає. Хоча, якщо ви працюєте в тюрмі, для вас це не дуже хороша новина", іронізує Яап Оостевір, представник міністерства безпеки і юстиції Нідерландів.

Втім, навіть ті колонії і в'язниці, що діють, вражають українських правозахисників. Олег Спорніков, директор проектів фонду Дія закону і експерт по пенітенціарній реформі, відвідав відразу кілька місць позбавлення волі в Нідерландах.

Замість похмурих катівень і суворих наглядачів він виявив затишні зелені двори з полями для футболу і волейболу та ув'язнених, що практично вільно розгулюють по території. Спорників пояснює, що мета подібної моделі не якомога жорсткіше покарати, а перевиховати порушника, використовуючи тонкі інструменти налаштування.

Щоб повернути в суспільство не озлобленого зека, який пройшов підвищення своєї розбійницької кваліфікації, його намагаються перепрограмувати на новий життєвий лад. "У в'язниці для неповнолітніх я спілкувався з одним колишнім наркодилером, згадує Спорніков. Спочатку він і в тюрмі намагався продавати наркотики, а тепер він різьбяр по дереву, робить чудові дерев'яні скульптури. Каже, йому соромно за минуле і більше він до нього не повернеться".

Унікальна пенітенціарна система Нідерландів вже дала відчутні результати. Співвідношення числа ув'язнених до населення скоротилося на 40% за останні десять років, ставши найнижчим в Європі. Так, за статистикою Ради Європи, на 100 тис. голландців припадає 53 ув'язнених. У Європі в середньому цей показник вдвічі вище близько 116 на 100 тис., а в США і зовсім більше 700.

ЯК ДІТИ ДО ШКОЛИ: Так в одній нідерландській виправній колоній для неповнолітніх проходить урок географії
Злочин і кара

Е пізод з російської комедії Хочу до в'язниці (1998 рік). Головний герой фільму, майстер на всі руки Семен Лямкін, втягнутий у велику аферу. Йому загрожує арешт. Щоб уникнути російської в'язниці, він біжить до Нідерландів, щоб там заслужити місце в тюрмі. Насилу, але йому це вдається.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Подальше продовження сюжету нагадує product placement в'язниць Голландії. Побут ув'язненого, його дозвілля, раціон харчування, робота і стосунки всередині "колективу" здатні викликати заздрість у будь-якого вільного громадянина пострадянського простору. Втім, комедія закінчується трагічно. Термін перебування Лямкіна в голландській в'язниці добігає кінця і йому довелося повернутися на батьківщину. Російський чорний гумор голландська в'язниця: єдина світла пляма в біографії втікача. Найдивовижніше в цьому художньому вимислі те, що він недалекий від правди.

Все побудовано так, щоб реальним, а не кіношним в'язням голландських в'язниць не дати стати закоренілими злочинцями. Тому ув'язненим надається максимальна свобода пересування всередині місць ув'язнення. Надано можливість займатися трудовою діяльністю на вибір, також вони можуть вибирати форму дозвілля.

З ними постійно спілкуються духовні наставники, серед яких зустрічаються представники ісламу, іудаїзму, буддизму і найпоширеніших в регіоні християнських конфесій.

Протягом року для 11 тис. ув'язнених такі духівники провели 30 тис. індивідуальних і 6,5 тис. групових бесід, а також 4 тис. релігійних церемоній. "Ми намагаємося усунути всі можливі причини, які штовхнули їх на злочин, каже в інтерв'ю ВВС Ян Рулоф ван дер Спол, заступник директора в'язниці суворого режиму Норгерхавен. Якщо у когось проблема з наркотиками ми допомагаємо подолати залежність, якщо у людини напади агресії ми надаємо спеціальну терапію, якщо у людей проблеми з грошима їм нададуть послуги фінансових консультантів".

У голландській в'язниці будь-якого режиму з ув'язненими постійно працюють психологи. Арештанти можуть отримати корисні навички на місцевих виробництвах від приготування їжі до виготовлення велосипедів і музичних інструментів, здобути освіту: вищу або професійно-технічну.

Результат такої діяльності легко помітити. За даними влади, більшість ув'язнених вдається перевиховати менше 10% з них знову потрапляють за ґрати. А в цілому за вісім років злочинність в країні скоротилася на 25%.

Головна причина падіння злочинності цілеспрямована політика, яка має на меті не допустити рецидивів у вже засуджених. Наприклад, замість справжніх тюремних термінів тим, хто вчинив ненасильницькі злочини, приписують штрафи, громадські роботи, електронні браслети і спеціальні курси психологічної та соціальної реабілітації. За чотири роки число тих, кого держава змусила носити електронні браслети стеження, зросло вдвічі з 900 у 2012 році до 1.800 у 2016-му. У голландській службі пробації пояснюють, що браслети обходяться дешевше в'язниці і до того ж дозволяють людям зберегти свої робочі місця, а значить, і місце в суспільстві.

Тюремні терміни теж намагаються скорочувати. В середньому дорослий ув'язнений в Нідерландах проводить під вартою 103 дня. Довічні терміни дають лише у виняткових випадках, таких засуджених в 2016-му на всі Нідерланди було 33 людини. 55% звільняють вже через місяць, 38% проводять у в'язниці від місяця до року і лише 7% більше року. Неповнолітні залишаються в місцях позбавлення свободи не більше 3-5 місяців. І лише пацієнти психіатричних тюремних закладів залишаються під наглядом у середньому більш семи років.

Про дивовижну свіжу ініціативу голландських правоохоронців розповіла The Guardian. Всім 30 тис. ув'язненим в Нідерландах видадуть спеціальні календарі з фотографіями і деталями нерозкритих поліцією справ. Кожен день в календарі 2018-2019 року буде ілюстрований фотографією зниклого безвісти і деталями справи. Поліція сподівається, що хто-небудь з ув'язнених може знати якісь деталі злочинів, вчинені колишніми колегами по ремеслу. Можливо, у них з'явиться бажання допомогти слідству.

Ідея такого "щирого" календаря запозичена у США. У Нідерландах він виданий голландською, арабською, іспанською, англійською та російською мовами. Засудженим гарантована нагорода в розмірі до €800 тис. за інформацію, яка допоможе успішно завершити справу.

Під час експерименту з календарем поліція отримала від зеків кілька зачіпок у справі Нікі Верстаппена 11-річного хлопчика, який був убитий в серпні 1998 року на півдні Нідерландів. Злочинця не зловили. Тепер поліція відновлює справу. Завдяки ув'язненим в тюрмах Леувардене, Зютфене, Сіттарде, Цваге і Сіпхоле поліція реанімувала ще дві нерозкриті справи.

Джерейн Хаммер, винахідник календаря, розповів газетам, що його дітища виявилися популярними серед нудьгуючих ув'язнених, хоча дехто сприймає це як спробу перетворити злочини на їх власні.

"Є люди, які не хочуть отримувати календар, тому що побоюються, що їх стануть називати стукачами, розповів місцевій пресі Джерейн Хаммер, автор календаря. Але пробний запуск цієї програми показав, що майже дві третини ув'язнених вважають, що календар насправді хороша ідея".

В'ЯЗНИЦЯ НАРОДІВ: Колишня в'язниця De Koepel в місті Харлем перетворена на гуртожиток для біженців. Зараз у біженців за розкладом футбол

В'язниці без постояльців

У тримання такої системи задоволення не з дешевих. У рік пенітенціарна система Нідерландів обходиться казні в €2,2 млрд, а один ув'язнений в день в €250-630. Тому скорочення числа арештантів це чистої води економія. "У голландців є глибоко вкорінений прагматизм, коли мова заходить про регулювання правопорядку, пояснює Рене ван Сваанінген, професор кримінології Юридичної школи Еразма в Роттердамі. Тюрми дуже дорогі. На відміну від Сполучених Штатів, де люди схильні зосереджуватися на моральних аргументах щодо тюремного ув'язнення, Нідерланди більше сконцентровані на тому, що працює і що ефективно".

Прагматизм дозволяє голландцям не тільки економити на в'язницях, а й заробляти. У 2015 році Норвегія орендувала на три роки голландську в'язницю Норгерхавен. Така послуга обійшлася Осло в річний внесок € 25 млн. В результаті у в'язниці оселилися 242 скандинавських ув'язнених. Приклад норвежців наслідували бельгійці. Вони направили до Голландії півтисячі своїх засуджених.

Іноземці перспективу переїхати сприйняли з ентузіазмом. Голландські в'язниці надають багато послуг, недоступних на батьківщині, менше роботи, більше часу у дворі, більше телефонних розмов і зв'язок по Skype з родичами в спеціально відведеній кімнаті. З огляду на те, що більшість "імпортних" в'язнів вихідці з країн Східної Європи та Північної Африки, такі канали зв'язку для них дуже важливі.

Тюрми, які зберегти не вдалося, швидко адаптували під інші потреби. У деяких облаштовують житло для прохачів притулку. Тут прибрали навколишні стіни і колючий дріт, а також перетворили колишні камери в невеликі квартири. Як бонус нові мешканці отримали ще й додаткову інфраструктуру у вигляді футбольних полів, тренажерних залів та саду у дворі.

Доля інших місць позбавлення волі склалася ще цікавіше. Наприклад, в колишній в'язниці в передмісті Амстердама облаштували готель під назвою Het Arresthuis [будинок арешту]. Колишні камери змінили до невпізнання, оформивши за останньою модою дизайну інтер'єрів. Про темне минуле будівлі нагадують лише довгі тюремні коридори і гучні назви номерів Тюремник, Адвокат або Суддя.

З огляду на те, що кількість ув'язнених продовжує скорочуватися, в'язниці будуть закриватись. Критики цього явища в пенітенціарній системи Нідерландів вказують, що справа зовсім не в унікальному падінні рівня злочинності. На думку Франса Карбо, представника Конфедерації профспілок Нідерландів, мова йде про банальну економію, а також неефективну роботу правоохоронних органів. "Якщо ви закриваєте в'язниці зараз, вам всього лише доведеться їх відкрити кілька років по тому", відзначає він. Чи правий Карбо, покаже час. Поки ж голландці активно перефарбовують "небо в клітинку" на "небо в рожевих окулярах".

Діліться матеріалом
Радіо NV
X