Закон о госслужбе принят. Что дальше

11 декабря 2015, 19:20
866
Цей матеріал також доступний українською
Первый шаг в реформировании государственной службы сделан

Парламент нарешті підтримав законопроект «Про державну службу». Напередодні голосування висловлювалося багато побоювань щодо його результатів. Щоб стимулювати депутатів зробити свою роботу, активісти навіть організували флешмоб #тисни2490. Тиск суспільства приніс свої плоди. Перший крок в реформі державної служби зроблено. Перший, але не останній. Що зміниться і що потрібно зробити, щоб в Україні була нова державна служба.

Отже, що зміниться?

Виокремлю три основні новації, це:

  1. Деполітизація державної служби.

Політики (міністри, керівники деяких центральних органів влади та їх заступників) виводяться зі сфери дії закону, а вищому корпусу держслужбовців забороняється бути членами політичних партій.

Відтепер державною службою та кадровими питаннями буде опікуватись нова штатна одиниця – керівник державної служби в державному органі (для міністерств та Кабміну – державний секретар, для інших центральних органів – керівник органу). Це дасть можливість держслужбовцям займатися роботою, а не шукати політичних покровителів і не приймати участь в політичних розборках.

  1. Суттєве скорочення посад на держслужбі (приблизно на 52 тис.).

Скорочення відбудеться за рахунок патронатних служб в міністерствах, народних депутатів та їх помічників, працівників Національного банку України та інших. Всі вони перестають бути держслужбовцями. Не з усіма визначеними категоріями-аутсайдерами ми погоджуємося. Вважаємо, що патронатна служба та працівники НБУ мають залишатися на державній службі, оскільки без цього статусу в них більше можливостей для маніпуляцій та корупції.

  1. Зміни в оплаті праці.

Це одне з найболючіших питань. Очевидно, що низька зарплата, по-перше, не дає можливості запрошувати на державну службу хороших фахівців. По-друге, позбавляє стимулів тих, хто вже працює. По-третє, стимулює корупцію.

В законі змінена формула нарахування. Відтепер 70% зарплати складає оклад, а 30% – надбавки (раніше було навпаки). Крім того, визначена нижня межа оплати праці. Через два роки держслужбовець буде отримувати оклад щонайменше на рівні двох мінімальних зарплат (сьогодні це 2 756 грн). Принципово це мало що змінює, саме тому Арсеній Яценюк звернувся до ЄС з проханням виділити кошти на більш суттєве підвищення заробітних плат.

Протягом найближчих двох років систему потрібно перезапустити. Закон надає перехідний період для того, щоб запрацювала Комісія з питань вищого корпусу державної служби, яка буде проводити конкурси для вищих посадовців. Але не лише це потрібно зробити. Насправді, новий закон про державну службу – це лише початок. Потрібно змінити принципи роботи Кабінету Міністрів, Верховної Ради, регламенти їх голосування.

Але найголовніше – відчинити двері для нового покоління держслужбовців. Саме нові люди мають стати агентами змін. Тими, хто побудує нову систему зсередини.

Журнал НВ (№ 22)

Дело Порошенко

Экс-президенту Петру Порошенко светит сразу несколько уголовных дел. Каковы их перспективы?

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Культура

Сегодня, 17:50

img
Золотая пальмовая ветвь Канн. Вышел официальный украинский трейлер трагикомического триллера Паразиты
События

Сегодня, 08:02

img
Значит, мы на правильном пути. Как прошел Марш равенства в Киеве — репортаж
Культура

Сегодня, 09:45

img
Leopolis Jazz Fest 2019. Десять хедлайнеров самого известного джазового фестиваля Украины