В чем суть Независимости

6 сентября 2016, 18:37
370
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Суть Независимости - в том, чтобы дать возможность будущим поколениям беззаботно заниматься тем, что им нравится

Військовий парад до Дня Незалежності пройшов минулої середи, і вже тиждень з голови не виходять ветерани війни з Росією, яким немає й 30-ти. Влучно написав Олег Слабошпицький: не можна не помітити зміни, коли в параді приймають участь друзі чи товариші. Але що це за зміни - тут у мене змішані почуття. І в намаганнях їх осмислити народився цей допис. Сприймайте його як дуже розтягнуте і запізніле привітання з Днем Незалежності.

Отже, протягом мого навчання в Кембриджі, я товаришував з одним британцем, який вивчав психологію птахів - так, виявляється, і таке існує. За яким принципом вони гуртуються в клин, як тримаються групи під час довгих перельотів, хто в них лідер і за яким принципом з'являється, й таке інше.

Тоді мені це здавалось легким абсурдом, або, принаймні, чудернацтвом. Що людина може далі робити з такими знаннями? Яку користь вона принесе суспільству? Як вона себе характеризує в професійному плані?

Подібне мислення шаблонне. Це я зрозумів тільки згодом. Позиція, згідно з якою має бути можливість монетизувати професію, притаманна суспільству, обмеженому у своїх думках і діях формуванням і збереженням виключно матеріальної бази. А це - вірний сигнал структурно слабкої держави. Держави, яка не може дати ані жодних економічних, правових, фінансових і соціальних гарантій, ані забезпечити належний захист права власності чи авторських прав, ані скоротити рівень бідності.

Сьогодні тому, кому не байдуже, доводиться робите те, чого не очікував

В той же час, держава, в якій людина може відносно безтурботно вивчати психологію птахів, досліджувати гомосексуальні мотиви європейської літератури часів раннього Середньовіччя (так, це досліджувала одна німкеня) чи чотири роки розбирати по нотам «Богемську рапсодію» легендарних Queen, щоб в кінці кінців дати визначення "новаторству" в музиці ХХ сторіччя (один перуанець потів над цим), є структурно і інституційно міцною. І розвиток тієї ж науки чи мистецтва для неї є не менш важливою складовою сталого розвитку. Саме тому вона готова створювати умови чи інвестувати у людей, які бажають розвивати ці напрямки, а ті, в свою чергу, готові рухати межі знань ще далі, набагато далі умовного дебіту/кредиту.

Звичайно, навряд чи тамтешні люди, які займаються наукою, творчістю чи культурою, очікують, що будуть заробляти мільйони, але вони точно не очікують, що не зможуть заробити геть нічого і все життя проведуть у злиднях, борючись за кожні 10 фунтів. Як це часто, нажаль, буває з нашими науковцями, освітянами, фахівцями мистецтва чи культури.

Певне, багатьом з нас хотілося б писати книжки, займатися поезією чи досліджувати історію мистецтв. І не менше хотілося б тисячам наших воїнів, багато з яких вже встигли стати ветеранами. Мені здається, за інших обставин багато хто з них обрав би професію архітектора, музиканта чи мистецтвознавця. Але, певне, в цьому і полягає сутність нашої боротьби за незалежність на сьогоднішній день: тому, кому не байдуже, доводиться робите те, чого не очікував.

В сьогоднішніх реаліях війни, нам всім треба бути готовими вчити військову справу чи надання першої медичної допомоги. В умовах сучасної політичної кон'юнктури доводиться здобувати знання і досвід в практичній політиці і в мистецтві ведення переговорів. І це все для того, щоб молодші покоління, сучасні школярі і абітурієнти, мали свободу спокійно обирати до вивчення вищу математику чи філософію.

Цілком вірогідно, що вже нашим дітям доведеться більш наполегливо вивчати економіку, агрономію, інженерну справу і юриспруденцію. Ставати фахівцями зі сталого розвитку і програмування. Але, знову ж, для того, аби, певне, вже їхні діти отримали право вивчати психологію птахів, досліджувати мистецтво, музику чи займатися наукою.

В цьому, на мій погляд, і є сутність Незалежності і боротьби за неї – у забезпеченні права наступних поколінь безтурботно займатися тим, що їм до вподоби, і недопущенні повторення обставин, коли ті, кому не байдуже, знов робитимуть те, що не очікували.

Більше поглядів тут

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Travel

Вчера, 20:45

img
Пляжи, морепродукты, танцы до утра. Как провести незабываемый отпуск в Доминикане
Геополитика

Вчера, 21:01

img
Российские паспорта для "Л/ДНР". Что произошло и как на это реагируют в Украине и в мире
Политика

Вчера, 13:27

img
Миллионные расходы и угроза безопасности. К каким трудностям приведет создание новой Зе Администрации