Уроки избирательной кампании Собчак

16 мартa 2018, 12:37
9
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

Видеотрансляции, минималистичный дизайн, много фото и ссылок. Подготовка кандидата «противвсех» является идеальной в эпоху digital

Я оновив пошту, потім натиснув F5. Але листи все одно десь затримувалися. Після того як я заповнив коротеньку форму на сайті минуло вже кілька хвилин. Окрім цього очікування все інше виглядало ідеально. Втім, ще пару хвилин і я нарешті побачив ці рядки: «Здравствуйте, Саша. Спасибо, что присоединились к кампании Ксении Собчак, кандидата «Против всех».

Email-розсилка від штабу Ксенії Собчак. Це був останній digital-інструмент передвиборчої кампанії зіркової кандидатки у президенти Росії, з яким мені лишалося познайомитися. І розсилка не розчарувала. Стильна і лаконічна. Водночас, у листі є все необхідне. Контакти, мінімалістичний банер із маленьким (як у Юлії Тимошенко) сердечком, лінки на соцмережі. Також є пояснення, для чого потрібен цей лист і головне – що я, потенційний виборець Ксенії Собчак, можу зробити далі. Крута робота. Як, власне, і вся digital-кампанія російської «опозиційної зірки».

Вона виглядає як ідеальний протестний кандидат. Її сайт так і називається «Собчак проти всіх». На її боці шалена впізнаваність (роки в «Домі-2» таки даються взнаки) і продуманий образ. Але найважливіше, її команда надзвичайно потужно працює в соцмережах. Штаб Собчак зробив ставку на візуальний контент. Щодня в численних кандидатських профілях з’являється кілька нових відео: моушн-ролики, репортажі, звернення, звіти, трансляції. Величезна кількість фотографій. Ксенія зустрічається зі своїми прихильниками, красиво всміхається, справедливо обурюється і критикує.

Запит на нового «противсіх» на прийдешніх виборах буде величезним

Треба віддати Собчак належне. Вибори російського президента, і я зараз не про ідеологію, – це суцільна мряка і сірість. Безсмертний Жириновський. З 1991 року він лише один (!) раз не висувався на президентські вибори. І з 91-го в його кампаніях нічого особливо не змінилося. Опозиційний динозавр Григорій Явлінський. Жалюгідні спроби його штабу зробити вірусне відео не викликають ніяких емоцій, крім здивування. І я вже не кажу про російських комуністів. На цьому тлі Ксенія Собчак з 5,5 мільйонів підписників у особистому Інстаграмі виглядає як прекрасна квіточка.

Виборець Собчак – це той, хто ніколи в житті не вмикав телевізійні новини. Як думають соціологи, цієї неділі вона може набрати від 1 до 3 відсотків голосів. Але, схоже головним бенефіціаром буде не вона і не російська опозиція. Більше за всіх від цього виграє Володимир Путін. Сама участь Ксенії Собчак у виборах – це легітимізація всього путінського режиму. Осіннє опитування продемонструвало, що величезна кількість росіян (більше 40%) не збиралися йти на вибори або сумнівалися в тому, що є сенс це робити. Зараз соціологія показує, що таких менше 20%. І Ксенія Собчак є одним із інструментів донесення думки, що в РФ досі є можливість вибору.

А що в Україні? Можна бути певним, що штаби основних кандидатів уже вивчають цей досвід. Бо українські соціологи знову фіксують апатію та розчарування серед виборців. І запит на нового «противсіх» на прийдешніх виборах буде величезним. Хоча якщо напружити пам’ять, то можна згадати, як 2010 році кандидат Василь Противсіх (до виборів Гуменюк) отримав від журналістів невиправдано багато уваги. Та набрав лише 0,16% голосів виборців.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент истины

Шесть главных претендентов на президентское кресло ответили НВ на семь вопросов — политических, мировоззренческих и личных

Читать журнал онлайн

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Научпоп

Вчера, 23:16

thumb img
Когда в Украине переводят часы на летнее время в 2019 году
Политика

Вчера, 10:17

thumb img
Первый указ. Известные украинцы рассказали, что бы они сделали на президентском посту
Политика

Вчера, 08:24

thumb img
Что они себе думают. Самые рейтинговые кандидаты в президенты ответили на вопросы НВ