Украинская сила и слабость

14 января, 16:54
500
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

Что мешает украинцам объединиться

Щоразу, коли Україна опиняється у заголовках світових новин у зв’язку з політичними скандалами, або через дії чи бездіяльність наших політиків, я задаюся питанням чому. Чому, маючи таку багату землю, ресурси, талановитих людей і сприятливі умови, ми не можемо зробити прорив і нарешті розпочати українське економічне диво? Чому ми вміємо об’єднуватися, коли нам погано, і не вміємо доводити початі справи до кінця? Чому дозволяємо чварам і намаганню урвати шмат побільше змарнувати всі зусилля?

Чому в міжнародної спільноти склався стереотип про хитрих українців, яким усього мало, та які зневажають законами і домовленостями? Які ще соціальні цунамі мають статися, аби ми почали змінюватися, позбулися корупції, провели реформи, використали шанс, який нам дав Майдан 2014 року? Що з нами не так?

Спілкуючись з іноземними партнерами, я нерідко чую про те, що не такі вже ми унікальні і чудові люди. Що ми не вміємо об’єднуватися і діяти разом, не починаючи з’ясовувати, хто головний і кому більше дістанеться благ. Щоразу, коли починається передвиборча гонка, виникає маса нових партій, але немає сильного об’єднання. А тільки хтось об’єднується, з’являються прогнози щодо того, як швидко почнуться чвари, і чому об’єднання розпадеться. Якщо взяти приклад із спорту, то ми маємо світових зірок у боксі, плаванні, гімнастиці, але не маємо зіркових команд у командних видах спорту.

На всі ці «чому» кожен має власний погляд, свою правду. Мені здається дуже цікавою спроба пояснити особливості українського менталітету базовими архетипами, такими як архетип серця, козака, матері, свободи, рівності, індивідуальності тощо, що лежать в основі української національної свідомості.

Навіть правильний закон в Україні завжди матиме безліч опонентів

У нашому гімні є рядки «Душу й тіло ми положим за нашу свободу, І покажем, що ми, браття, козацького роду». У цих рядках є відразу декілька архетипів, які є центральними для українського менталітету. Архетип козака, свободи, душі, рівності-братерства. Козак — лицар, запорожець, вільний воїн, для якого ціннісним є не авторитет влади, а мати, воля, рідна земля, віра, душа, свобода. Ще у ХVII столітті у своєму «Описі України» французький картограф Гійом Левассер де Боплан зазначав, що «українці над усе цінують волю, без якої жити не можуть...»

І якщо для законослухняних європейців свобода — це життя в рамках законів, то для українців закони, насаджені зовні, не є обмежувальною силою. І тут не йдеться про злочини проти людей чи анархію. Йдеться про те, що навіть правильний закон в Україні завжди матиме безліч опонентів — адже віками пануюча влада насаджувала тут те, що, м’яко кажучи, не відповідало інтересам простих людей. Звідси і зневіра у будь-яких авторитетах і прагнення не залежати від зовнішніх чинників, покладаючись винятково на власні сили.

Ця особливість пов’язана з тим, що українці у більшості своїй —індивідуалісти, замкнені на власному невеликому колі рідних людей. Вони переймаються власними проблемами і не поспішають розв’язувати проблеми суспільства. Для українця пріоритет номер один — найближче оточення. Інші — чужі, яких можна використовувати, і за потреби маніпулювати. Та в скрутні часи всі інші стають рідними, і проявляється ще один архетип українського менталітету — кордоцентричність — переважання емоцій серця над розрахунком розуму.

Індивідуалізм українця проявляється у неприйнятті офіційної влади, відсутності бажання знати, що відбувається у політиці. Тому влада — не священна, а закон — не жорстке обмеження. Кожен українець впевнений у тому, що може бути і прокурором, і президентом, і депутатом, адже ті не кращі за нього. Для українців свобода може бути лише свободою без обмежень, авторитетів, законів — без всього того, що обмежує індивідуальність. Мабуть, у цій особливості криється причина невміння українців гуртуватися, хитрість і бажання отримати найбільший зиск, не цураючись маніпуляцій.

У своїй нещодавній лекції український письменник, драматург та історик Густав Водічка зазначив, що корінний смисл української нації — «дух розмноження, обжерливості, здорового сну і неважкої праці». Іншими словами — сердечність (любов), гедонізм (вкупі з працелюбністю, але щоб добре їсти, потрібно працювати), чиста совість і вміння насолоджуватися життям (дотримуватися балансу роботи і відпочинку). Це чудова суміш, приправлена нашою мудрою іронією, як способом пізнання. Як каже Водічка: «Поки існує іронія, буде існувати це місце свободи, яке ми будемо пропонувати усьому світові — і це наша валюта».

Пошук відповідей у особливостях українського менталітету — це не намагання виправдатися чи скинути відповідальність з себе, але це варто знати, розуміти. Щоб протидіяти там, де наш менталітет протирічить етичним цінностям суспільства чи встає на заваді розвитку і кращим результатам нашої діяльності. Якщо сьогодні ми живемо в епоху постійних змін, то чому би нам не почати змінювати те, що формувалося віками, але, зрештою, не є таким, що змінити не можна? Адже все це нам під силу.

Маючи таку сильну валюту, як свобода, та додавши до неї дотримання етичних принципів співпраці та взаємодії, вміння грати у команді, чесність по відношенню до себе і партнерів, ми досягнемо набагато більшого для всіх разом і для кожного окремо. Адже є у нас відоме прислів’я про те, що гуртом легше і батька бити. Втім, чи не краще використати можливості командної роботи на більш корисні та значущі справи? Хіба ж ми не знаємо, що до інших треба ставитися так, як ми хочемо, щоб ставилися до нас?

Всі ці істини давно відомі, тому що і як робити правильно, ми точно знаємо. Адже найбільш непереборна сила — у об’єднанні зусиль, та в довірі, що має панувати в усіх наших партнерських взаємовідносинах як усередині країни, так і за її межами.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Страны

Сегодня, 16:09

article_img
Народ оказался падким на мерзость. Макаревич – о россиянах, Сенцове и сотрудничестве с Госдумой
События

Сегодня, 09:06

article_img
День Небесной сотни. Фильм-воспоминание НВ
Страны

Сегодня, 14:01

article_img
Опасность-2019. Из-за волны отказа от вакцин миру грозит возвращение забытых эпидемий