Украина в космосе: хватит ли нам задора

2 сентября 2016, 12:02
205
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Удавалось ли вам за последние 10 лет слышать что-то о ракетомоделировании в Украине?

З 23 по 30 серпня Україна приймала Чемпіонат світу з ракетомодельного спорту. Як і роком раніше на Чемпіонаті Європи, доросла українська команда здобула перемогу, продемонструвавши, що ще не все в цій країні втрачено.

Але це — маленька доля оптимізму у вихорі проблем та перекосів вітчизняної системи науки та освіти. Чи вдавалося вам за останні 10 років чути щось про ракетомоделювання в Україні, про розвиток інженерних проектів, взагалі про їхнє існування? Так, одиниці були. Але цього не достатньо, аби зберегти статус космічної держави.

Все те, чим ми пишаємося в космонавтиці, створено за інерцією після часів СРСР: ракети “Зеніт”, “Циклон”, “Дніпро”, унікальні супутники та інші розробки, які, можливо, і не створюють багато шуму серед громадськості, але від них залежить, чи продовжуватиметься освоєння людиною космосу.

Чогось абсолютно нового в Україні за цей час не було створено. Наука та освіта, як системне питання, давно відхилилися від світової тенденції розвитку. Провали і проблеми незалежності винесли питання освоєння космосу на другий, потім третій і так далі план.

Технічна наука переживає стагнацію. Школи та ПТУ в жахливому стані, навчання в університетах відповідає рівню 80-х, тоді як провідні університети світу самі створюють сучасні технології. Чи можемо ми таким чином конкурувати у рівних умовах? Однозначно ні. Тому перемога і чудові результати української збірної на Чемпіонаті світу дають привід задуматися, як саме нам потрібно розвиватися.

У Китаї “ракетна” освіта починається в ранньому шкільному віці

Деякі підказки дають команди інших країн, зокрема Китаю та США, які сьогодні є провідними країнами у сфері освоєння космосу. У кожного з них є свій підхід, втім, основна думка така — потрібно виховувати спеціалістів з раннього віку, щоб наука стала їхнім життєвим вибором, адже потім може бути запізно.

У Китаї “ракетна” освіта починається в ранньому шкільному віці. У більшості школах кожен тиждень три години присвячено вивченню ракет та побудові моделей. Двічі на рік в країні проводяться фестивалі ракетомоделювання серед молоді.

У США ракетомоделювання — вотчина Національної асоціації ракетної техніки (National Association of Rocketry). Вона налічує 6 тисяч учасників, які об’єднані в 300 клубів. За словами голови збірної команди США Джона Ленгфорда, асоціація щорічно проводить національні змагання. Крім того, відбувається багато змагань і на рівні штатів та муніципалітетів. Важливою складовою підготовки майбутніх спеціалістів є чемпіонат “Team America Rocketry Challenge”, у якому беруть участь учні старших класів та коледжів. Ленгфорд відзначає, що головне завдання цих змагань — зацікавити молодь вивчати математику та інженерну науку.

Таким чином, весь комплекс технічної науки, зокрема, і ракетомоделювання, розглядаються як невід’ємний елемент розвитку молодого покоління, можливість реалізувати себе та проявити свої можливості. Це — майбутнє країни, бо коли мова йде про підготовку освічених спеціалістів з юного віку, це означає майбутні здобутки в царині науки і техніки, які сьогодні диктують майбутнє.

Маючи власні здобутки та потенціал і залучаючи практичний досвід інших країн, Україна може перетворитися на одну велику Кремнієву долину. Сьогодні постає питання про необхідність створення продукції з доданою вартістю, і основним стимулом для цього має бути розвиток технологій. Якщо мова йде про середню освіту, моделювання має доповнювати навчально-практичне виховання. Ситуація в освіті і науці кардинально зможе змінитися лише тоді, коли зміниться сам підхід вітчизняної освіти — вивчати вміння, які потрібні сьогодні і будуть потрібними в майбутньому, готувати успішних людей, будувати платформу для майбутнього старту амбітної молоді. Все це завдання не просте, але абсолютно досяжне.

Більше поглядів тут

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Travel

Вчера, 19:56

img
Слишком богат и успешен. Каким туристы видят Мюнхен
События

Вчера, 14:30

img
Осужденные и оккупированные. Что происходит с тысячами заключенных, после начала войны оказавшимися в руках "Л/ДНР"
Страны

Вчера, 08:49

img
Обожженный шедевр. Какие ценности сгорели в соборе Парижской Богоматери и что удалось спасти - инфографика