Сколько на самом деле зарабатывают украинцы?

25 мая 2018, 15:21
2593
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

Мы живем в условиях договора, по которому низкое качество правосудия и дорог компенсируется казацкими вольностями в налогообложении

Офіційна статистика щодо середньої заробітної плати (7711 гривень) та рівня ВВП впевнено ставить Україну в ряд найбідніших країн світу – десь між Намібією, Ямайкою та Марокко.

Та чи дійсно ми такі бідні? Погляньмо на доходи українців і оцінимо скільки вони насправді заробляють.

Згідно з дослідженням порталу DOU.ua 127 тисяч українців працюють в ІТ, а у грудні 2017 року середній щомісячний заробіток на позиції Software Engineer складав $1700. Дехто недолюблює ІТ-фахівців за низький 5% податок. Утім, саме ці професіонали конкурують на світовому ринку, отже сповна заслужили свої цілком помірні, за мірками глобального ІТ-ринку, виплати. Саме ці люди створюють робочі місця і внутрішній попит в Україні, саме їх з радістю переманюють жити західні країни.

Цьогорічні дослідження Payoneer демонструють, що 35% (десь 7 тисяч фрілансерів) працюють Європі, з них кілька тисяч мало би бути в Україні. Згідно з цим же дослідженням, середня погодинна оплата цих фахівців становить $19, а отже за 80 робочих годин щомісяця можна отримати $1520. Згідно з даними порталу topsdev, Україна є лідером на ринку фрілансерів у Східній Європі.

Люди згодні добровільно платити податки, якщо вони менші 10%

Та що там висококваліфіковані ІТ-шники та фрілансери – як щодо робітників?

Мільйони українців їдуть до Польщі та інших країн, де часто заробляють близько 1000 євро на місяць. І це вже не кажучи про Ізраїль, де зарплати ще вищі.

Та не всім доводиться поїхати за кордон. Торік ми з родиною робили ремонт у квартирі в Ірпіні: в черзі до хорошого електрика потрібно було стояти 3 тижні. Оціночно, затребувані електрики можуть виходити на 40-50 тисяч гривень зарплати.

За словами професійного таксиста сервісу Uklon, він щомісячно заробляє 20-25 тисяч гривень. Припускаю, що Uber платить не гірше.

Навіть без урахування фантастичних цін на фінал Ліги Чемпіонів, розкручена на Airbnb київська/львівська квартира приноситиме як мінімум 8-10 тисяч гривень щомісяця. А потік туристів щороку тільки росте.

А як же «бабушки»?

У нас в Ірпіні є базар, куди щоб продати свої продукти електричкою добираються жителі Коростеня та навколишніх сіл. Жінка, в якої ми беремо сир, молоко та сметану, за моєю приблизною оцінкою продає товару на 900 гривень в день. Дві поїздки на тиждень – це в середньому 8100 гривень додаткового доходу з однієї корови щомісяця.

Навіть бабуся, яка сьогодні продає вирощені на власному городі ромашки, іриси та піони, щодня вторгує 250 гривень. А це десь 2500 самостійно заробленої «надбавки» до пенсії.

Медпрацівники?

Офіційні доходи професійних медсестр ростуть, що говорити про їх долю від грошей, якими пацієнти віддячують лікарям. Хірурги, стоматологи та гінекологи, за словами мого знайомого, сьогодні в топі доходних лікарських спеціальностей.

Вчителі?

Насамперед, репетиторство. Сьогодні воно може приносити суттєвий додатковий дохід. А також уроки по скайпу, найчастіше з українцями за кордоном.

Контрабанду цигарок на Закарпатті, видобування бурштину на Волині, проституцію в містах-мільйонниках та подачки «на бензин» для деяких поліцейських навіть не згадуймо. Це – чорна зона.

Чи сплачують усі ці фахівці прибутковий податок? Риторичне запитання, чи не так? У кращому випадку, вони реєструється як ФОПи. Саме у цьому і полягає новітній український договір, за яким низька якість правосуддя, медицини та доріг компенсується козацькими вольностями у оподаткуванні.

Слід чесно визнати: офіційна статистика живе у повному вакуумі, тож залишмо її для міжнародних експертів. Ті українці, які дійсно хочуть і можуть працювати, виживши у 90-ті, поступово виходять на заробітки, достатні для нормального життя та заощаджень на пенсію та освіту для дітей.

Відтак неформальний суспільний договір теж змінюється в кращу сторону. Я дедалі більше помічаю, що люди згодні добровільно платити податки, якщо вони менші 10%. Адже розуміють: чесні слідчі, прокурори, армія та НАБУ потребують цих коштів.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№ 22)

Дело Порошенко

Экс-президенту Петру Порошенко светит сразу несколько уголовных дел. Каковы их перспективы?

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

События

Сегодня, 07:11

img
Война в 140 знаках. Почему посты и твиты могут ранить не хуже пуль
Культура

Сегодня, 09:50

img
300 музыкантов, кино и маркет Всі.Свої. Полная программа Leopolis Jazz Fest 2019
Политика

Сегодня, 13:11

img
В Раду проходят пять партий — общенациональный опрос