Сколько на самом деле не хватает денег в бюджете

29 декабря 2015, 19:11
Цей матеріал також доступний українською
Бюджет на следующий год не демонстрирует воли к уничтожению опасной головной боли страны – несбалансированности государственных финансов

З яким дефіцитом схвалено бюджет країни на 2016 рік? Колись відповідь на це питання можна було легко знайти у статті 1 текстової частини закону про Державний бюджет. Зараз цифра, зазначена у статті 1, далека від реального стану речей.

Озвучуваний дефіцит, схвалений парламентом, - майже 84 млрд грн. Уже сама по собі це немаленька цифра. Та, коли оцінювати дефіцит, як різницю видатків і доходів, слід враховувати кілька важливих додаткових обставин.

Видатки бюджету. У сумі видатків державного бюджету знайшли відображення не всі видатки. У них не враховано 16 млрд. коштів, що спрямовуються Фонду гарантування вкладів та близько 7 млрд. - на виконання судових рішень. Але це ще не все на стороні видатків. Бо є ще право уряду здійснювати видатки, сума яких взагалі не визначена. Йдеться про кошти для «Нафтогазу України» та кошти на придбання чи збільшення капіталу банків. Та і 16 млрд грн для Фонду гарантування вкладів уряду дозволено перевищувати. Навіть без цих невизначених сум цифра дефіциту зростає до 97 млрд.

Доходи бюджету. Зробимо оцінку реальної цифри на базі головної складової державного кошторису – загального фонду. При цьому треба врахувати значне зменшення відрахувань від НБУ та скасування додаткового імпортного збору. Без цих надходжень планується збільшення доходів на 28%. І це при зростанні економіки на 2% та інфляції 12%. Завищений доходний оптимізм уряду я оцінюю в 40 млрд грн. Набирається вже майже 140 млрд грн нестачі.

Завищений доходний оптимізм уряду я оцінюю в 40 млрд грн

Третя обставина. Нас «радують» заявами про адекватну реакцію на ціни динамікою зарплат і пенсій. При цьому забувають про вже наявну значну невідповідність. Наголошую лише на ту частину, що покликана забезпечувати мінімальні стандарти життя – прожитковий мінімум. Ця частина проблеми у наведені раніше підрахунки дефіциту не включена. А її доведеться включати.

Як і минулого року, схвалений бюджет на наступний рік не демонструє волі для усунення небезпечного головного болю країни - серйозної незбалансованості державних фінансів.

Текст публикуется с разрешения автора.

Оригинал

Журнал НВ (№ 21)

Парламентские списки

Благодаря двум новым политсилам парламент ждет беспрецедентное в истории Украины обновление

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

События

Сегодня, 11:13

img
Мы остаемся пиратской страной. Интервью Ивана Малковича
Футбол

Сегодня, 01:05

img
Таким должно быть будущее. Реакция соцсетей на победу молодежной сборной Украины на чемпионате мира
Политика

Сегодня, 08:44

img
Первые лица. Топ-10 кандидатов от партий, которые проходят в Раду