Почему украинцы живут так бедно

16 мартa 2016, 16:28
1071
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
С каждым властным документом о преодолении бедности ситуация в стране ухудшается

На початку березня уряд ухвалив «Стратегію подолання бідності». Подібний указ свого часу видавав і Віктор Янукович. На жаль, з кожним новим владним документом про боротьбу з бідністю ситуація тільки погіршується - кількість бідних в Україні збільшується.

Бідні є у всіх країнах, навіть розвинених. Але справа в тому, скільки таких людей, яким є рівень бідності і чи створила держава умови для виходу з неї шляхом організації нових робочих місць. Оскільки поняття бідності є відносним, то найкраще його оцінювати в порівнянні з іншими країнами. ООН, наприклад, веде оцінку рівня життя в 160 державах світу. В Україні на межі бідності близько 80% населення.

Якщо в США за основу мінімальної заробітної плати беруть набір товарів і послуг, які задовольняють основні фізіологічні та соціальні потреби звичайної сім'ї, в розрахунку на одну людину: наприклад, 20 видів м'ясопродуктів, оплата найманого житла, мобільного зв’язку, придбання один раз на 5 років автомобіля, що дає більше $ 1200 в місяць, то в Україні з початку 2016 року мінімальна зарплата становить всього 1378 грн., що не забезпечує навіть фізіологічний рівень виживання. Мінсоцполітики щомісячно оприлюднює фактичний прожитковий мінімум для працездатної особи, в цінах за січень 2016 року він складав 2676 грн.

Сьогодні смертність знову перевищує народжуваність. Україна знову вийшла в світові лідери по захворюваності на туберкульоз, який називають хворобою бідних.

В Україні найвищий рівень експлуатації найманих працівників в Європі. Частка зарплати в собівартості продукції, за даними Національної академії наук, становить 6,5% , проте у європейських країнах - більше 30%.

В Україні існує таке ганебне явище для цивілізованого світу, як бідність серед працюючих: кожен п'ятий працюючий бідний. Середня зарплата в Україні в 2015 році ледве досягла € 155 (для порівняння: в Польщі - € 980, у Латвії - € 823, у Німеччині - € 4100).

Але не всім погано живеться в Україні. Наші олігархи (Ахметов, Фірташ, Пінчук, Коломойський та ін.) потрапляють в список найбагатших людей Центральної і Східної Європи.

В результаті необдуманих і недолугих реформ Україна стала слаборозвиненою країною. Ненормальність розвитку держави відображає і стандарт життя в Україні. Якщо в країнах Європейського Союзу відношення прибутків 10% найбільш багатих людей до прибутків такої ж кількості найбідніших становить 5:1 - 8:1, то в Україні 40:1. У нас між багатством і бідністю - справжня прірва.

У цих умовах основою впливу адмінресурсу на населення стає страх втратити навіть низькооплачувану, але все-таки роботу, страх за майбутнє своїх дітей. Багато бідних людей психологічно зламані. Вони легко зомбуються через ЗМІ і звикають до бідності і корумпованої влади.

Земля України, кліматичні умови і природні ресурси країни - це унікальний Божий дар. Більше 40% європейських запасів чорноземів, вся таблиця Менделєєва - в наших надрах. Займаючи 1% світового суходолу, Україна має 5,2% її природних ресурсів. На початку незалежності у нас був один з найпотужніших в світі науково-технічних потенціалів. За кількістю винаходів на душу населення Україна перебувала на одному рівні з США. Правда, структура економіки була нераціональною. Зате тепер - ні структури, ні економіки. Чому?

1. Тотальна «прихватизація» всього, в тому числі і стратегічних підприємств енергетики і промисловості, крім того з наступного року готується розпродаж української землі;

2. Сліпе, бездумне виконання програми «шокової терапії»;

3. Відтік капіталів за кордон, в офшори.

Все це дає підстави говорити не про реформи, а про зраду національних інтересів з боку олігархів та їх представників у владних структурах. В Україні замість відомої економічної формули «гроші-товар-гроші» діє формула олігархії: «гроші-влада-гроші в квадраті».

Феодально-олігархічна модель економіки породила страшну бідність українців. Через це українська держава така слабка, бо не здатна змусити великий капітал коритися закону і бути соціально відповідальним.

Головною причиною бідності в багатій Україні є патологічна жадібність і меншовартість владної еліти, служіння олігархам, а не національним інтересам. В результаті все суспільство стає хворим: владна еліта - духовно, а народ - фізично і морально. І ті, і інші не можуть спокійно спати, живуть в страху за своє майбутнє.

Щоб подолати бідність в Україні, треба провести наступні зміни:

- в політичній сфері – усунути з влади олігархів та їх маріонеток;

- в економічній сфері - базовою економічною політикою повинна бути інноваційна протекціоністська політика;

- в соціальній сфері - не протиставлення людини суспільству, а справжня турбота про неї, яка, не обмежуючи її прав і свобод, гарантувала б їй можливість отримати якісну освіту і медичне обслуговування, а також зайнятість за допомогою створення нових робочих місць;

- у виробничій сфері потрібно забезпечити державну підтримку для розвитку наукомістких, енергозберігаючих технологій в промисловості і сільському господарстві;

- в сфері державного регулювання економіки - створити ефективну грошово-фінансову та податкову систему;

- в освітній і культурній сфері - зробити ставку на розвиток інтелекту і культури українського народу.

Таким чином, стратегією прогресивного розвитку, яка виведе Україну з бідності та злиднів, є стратегія пріоритету національних інтересів і розвитку власного виробництва. Тільки вона дозволить реалізувати в країні європейський вибір як європейський рівень демократії так і європейський соціальний стандарт життя.

Читайте новый номер журнала НВ

Подписывайтесь на журнал НВ и читайте свежий номер прямо сейчас. Все подписчики также получают доступ к архивным выпускам журнала. Стоимость подписки на три месяца всего 59 гривен.

Подписаться и читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

События

Сегодня, 14:27

img
Чернобыль. Пять фактов, которые скрывала советская власть в 1986-м
Политика

Сегодня, 10:16

img
"Давай, мы выиграем эти выборы". Адвокат Коломойского рассказал НВ, как Зеленский стал президентом - большое интервью
События

Сегодня, 08:25

img
"Ты, реактор, догорай, мы встречаем Первомай". Свидетели вспоминают, что происходило в Припяти и Киеве сразу после аварии на ЧАЭС