Почему электронной медицине нужна стратегия

4 декабря 2018, 19:03
201
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

Без плана мы не сможем сдвинуться с места, на котором стоим уже третий год

Україна потребує Національну стратегію електронної охорони здоров’я. Неприпустимо, що електронна система, де вже зареєстровано 25 тисяч лікарів та 22 мільйони пацієнтів, досі функціонує без національної стратегії. Відсутність дорожньої карти розвитку eHealth призводить до неефективного використання бюджетних та донорських коштів, заважає боротися з корупційними схемами, ускладнює взаємини між лікарями і пацієнтами та гальмує реформування системи охорони здоров’я в цілому.

Україна передусім має виходити з того, що сучасний світ активно переходить з паперу на цифру. Електронна охорона здоров’я – об’єктивний і невідворотний процес, що вимагає технічного вдосконалення та законодавчого регулювання. Уявіть, наскільки ефективною стала медицина, коли лікарі почали вести історії хвороб пацієнтів на паперових носіях. Наскільки така практика полегшила роботу лікарям та мала позитивний ефект на суспільному рівні. «Електронізація» охорони здоров’я – ще один вагомий здобуток людства, що дозволить перевести медицину на якісно новий рівень.

Міжнародна спільнота дійшла висновку, що використання інформаційних та комунікаційних технологій суттєво покращує якість надання медичної допомоги, зменшує кількість лікарських помилок та покращує ефективність адміністрування. Та при реалізації таких проектів держави зіштовхуються з численними проблемами на кшталт неготовності законодавчої та регулятивної бази, недостачі фінансових та кадрових ресурсів, складнощів із введення єдиних стандартів тощо. Сьогодні весь цивілізований світ працює над стратегією електронної охорони здоров’я, приймаючи єдині стандарти, завдяки яким пацієнт зможе отримати кваліфіковану допомогу у будь-якій країні. Зменшення кадрових ресурсів, міграція населення, стрімка урбанізація та бідність спонукають країн до розумного використання ресурсів, призначених для охорони здоров’я. Наразі цією стратегією активно займаються більшість країн ЄС, США та інші розвинені держави, а Україна все ще стоїть осторонь.

Україна ризикує втратити шанс на інтеграцію до прогресивної міжнародної спільноти

Саме тому в цьому питанні потрібен національний підхід, і першим кроком є вироблення стратегії: без ухваленого плану ми просто не зможемо зрушити з місця, на якому стоїмо третій рік. Зволікаючи, Україна ризикує втратити шанс на інтеграцію до прогресивної міжнародної спільноти, яка семимильними кроками розвиває цифровий напрямок в охороні здоров’я.

На жаль, доводиться констатувати, що у наших можновладців немає чіткого усвідомлення необхідності нагального затвердження стратегії eHealth. Виникає таке враження, що держава планує зупинитися на досягнутому, видаючи електронні декларації пацієнтів та комп’ютеризацію лікарень за повноцінну систему електронної охорони здоров’я. Але це все одно що вважати купу цегли будинком.

Потреба у національній стратегії eHealth має і певні «українські» особливості. Ми одна з небагатьох країн Європи, де зі зміною влади змінюються і державні програми. Якщо в більшості країн ЄС існують стратегічні програми на десятки років вперед, над якими працюють усі уряди, парламенти і президенти, то в Україні такого підходу ще немає. Ми молода держава, і наразі не навчилися ставити стратегічні цілі та досягати їх. Національна стратегія розвитку eHealth може стати одним із перших таких прикладів. Це необхідно зробити, щоб зафіксувати напрацювання та затвердити подальший план, аби у наступних парламентаріїв та урядовців не було шансу відійти від обраного країною курсу.

Вкрай важливо, щоб до процесу втілення цих змін долучалося якомога більше працівників охорони здоров’я та пацієнтів. Справді незворотнім процес стане лише тоді, коли почне інтегруватися у суспільство. Будь-якій владі буде складно згорнути такий курс.

Окремо хочу звернутися і до лікарів, які чинять опір змінам. Електронізація охорони здоров’я з можливістю якісного контролю з боку пацієнта та держави зі зрозумілих причин не подобається багатьом. Та справа у тому, що наша країна підійшла до межі, де альтернативи медичній реформі не існує. Світ стрімко змінюється, і уявити його без цифрових технологій неможливо.

Україна обов’язково створить ефективну систему eHealth. Питання лише у тому, наскільки швидко ми до цього дійдемо. І спеціалісти, які чинять опір таким змінам, мають розуміти: долучитися – це в інтересах кожного з них.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент истины

Шесть главных претендентов на президентское кресло ответили НВ на семь вопросов — политических, мировоззренческих и личных

Читать журнал онлайн

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

События

Вчера, 16:46

thumb img
До восьми лет тюрьмы. Как раскрыли аферу мошенника, собравшего полмиллиона на "лечение" умершего ребенка
Политика

Вчера, 07:25

thumb img
Зеленский - это тест на способность нации к политическому самоубийству: главное из интервью Тимошенко
Food&Drink

Вчера, 23:36

thumb img
Названы лучшие рестораны Азии в 2019 году