Почему диван в России сильнее, чем "Майдан"

22 сентября 2016, 15:00
515
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Конституционное большинство Единой России было обеспечено равнодушием россиян

Вибори до Державної Думи у 2011 році виявили, що Росія – не тільки «батьківщина слонів», але й «земля чарівників». Сумарні результати не обмежувались законами математики, а сягали в окремих регіонах 128%, 134%, досягши піку в Ростовській області, де проголосувало 146% виборців. Не виключено, що, вийшовши за рамки часу, простору і совісті, тодішній «верховний маг» російської ЦВК Володимир Чуров забезпечив партії влади 49% голосів виборців замість очікуваних 30%.

Цьогорічна перемога Единой России рекордно тотальна (54%), але примітна тим, що отримана без усякої магії (крім безумовного адміністративного ресурсу). Звичайно, масові вкидання бюлетенів та «каруселі» з відкріпними посвідченнями видно на численних фото- і відео свідченнях, але їхній вплив на ситуацію не настільки значний, щоб сумніватися у підсумку. Так дійсно вирішили росіяни.

У 2011 році явка виборців перевищила 60%, цьогоріч склала 47,8%. Більшість росіян проігнорувала вибори. Користувачі соціальних мереж можуть скільки завгодно демонструвати показну байдужість до виборчого процесу й іронізувати про перемогу «дачно-диванної» партії. Насправді конституційна більшість партії влади, яка винна (за думкою самих же росіян, зафіксованою в численних опитуваннях) в економічній кризі, падінні рівня життя і значній недовірі до уряду, була забезпечена саме байдужістю росіян. «Голосуй не голосуй, а все одно отримаєш Единую Россию» – результат не глибокого розуміння політичних реалій і абсолютної підтримки, а суцільної апатії, що охопила суспільство.

Неоголошена війна в Україні неймовірно вигідна Росії

Надії російських лібералів на «безпощадний бунт» після нищівної поразки на виборах добиваються ще й безжальністю статистики. Левада-центр каже, що лише 18% росіян вважають, що масові акції можуть пройти в разі падіння рівня життя, 15% - допускають протести з політичними вимогами. Проте особисто взяти участь в таких заходах готові лише 12% у випадку порушення рівня життя і 10% - для досягнення політичних цілей. Зрештою, не можна сподіватися на масові протести (які в Росії знаходяться під серйозним контролем), якщо росіяни нехтують цілком легальним і навіть конституційним правом голосування на виборах.

Водночас не можна говорити про повну байдужість росіян до власного майбутнього – воно їх цікавить і тривожить. Настільки, що вони таки готові вийти на вулицю, але локально і не надовго. Людей найбільше турбує зростання цін (72%), бідність і зубожіння (47%), зростання безробіття (37%). Суттєвий мобілізаційний потенціал цих проблем нейтралізується відсутністю політичної сили, яка б могла очолити протести, та емоційний спад близький до депресії, котрий переживає суспільство. Громадяни хочуть змін, але якомога простішим і дешевшим шляхом.

Тут ми повернулись до теми виборів: напередодні голосування 62% росіян вважали, вибори не змінять їхнє життя на краще, що не заважало 47% бути впевненими в проходу в Думу партії, яка представлятиме їхні погляди та відстоюватиме їхні інтереси. У підсумку 68% громадян виявились незадоволеними результатами виборів. Настільки пасивну громадянську позицію варто вважати наслідком суспільного переконання в значній глибині й затяжному характері існуючої кризи та зневіри у власній здатності змінити ситуацію на краще. Усвідомлення даремності протестів як засобу вирішення проблем базується на відповідній оцінці масових акцій 2011-2012 року та остраху від повторення українського сценарію.

Поширена російської пропагандою ідея про те, що до «громадянського конфлікту» на Донбасі призвів Майдан у Києві, спрямована виключно на власних громадян. Саме тому неоголошена війна в Україні неймовірно вигідна Росії – вона міцно вкарбовує усвідомлення того, що протести не лише безперспективні, неконструктивні, даремні, а ще й небезпечні. Міжнародні санкції проти Росії й оголошена Кремлем війна проти «сиру, гусей і мандаринів» лише посприяли цьому.

Перемога ЕР вкотре підтвердила панування в російській масовій свідомості ідеї сильної та міцної держави, яка все зробить для них і за них. Підданська політична культура суспільства і партійна теза «разом з президентом» стали запорукою успіху єдросів. Це ж саме гарантує спокійний сон Путіну – ці виборці не підведуть.

Більше поглядів тут

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Футбол

Вчера, 04:04

img
Вот это дебаты. Реакция соцсетей на феерический матч Манчестер Сити - Тоттенхэм
Страны

Вчера, 16:15

img
Без Путина, но с Трампом. Кто попал в сотню самых влиятельных людей 2019 года по версии Time
Политика

Вчера, 13:51

img
Политическое дерби на стадионе. Семь фактов о завтрашних дебатах между Порошенко и Зеленским на Олимпийском