Победа Героев Крут дала Украине дополнительных 2 года государственности

29 января 2016, 14:36
Цей матеріал також доступний українською
29 января Украина отмечает очередную годовщину боя  под Крутами. Это не только дата для чествования, но и урок того, как сравнительно малая группа людей совершает большие дела, влияющие на всю страну

У січні 1918 році невелика група добровольців, трохи більша за 500 чоловік зупинила 4000 більшовицьких військ поблизу містечка Крути. Зробили це погано озброєні та погано вишколені студенти і добровольці.

У радянські часи історію про цей бій намагалися замовчати. У наш час традиційно шанують жертовність, проте забувають про значення таких історичних подій. Подвиг під Крутами на декілька днів зупинив наступ російських карателів та дозволив уряду УНР підписати мир у Брест-Литовську і врятувати Українську державу від окупації більшовиками ще на початку 1918 року. Адже у Бресті делегація більшовицької Росії вже підготовило звернення, що Київ у руках комуністів і ніякої УНР не існує. Тому битва під Крутами мала не лише символічне значення, а й величезне історичне значення, про яке практично не згадують.

Якщо ми подивимося на події 1918, то знайдемо багато подібного з сучасністю. Як і у 2014 російська сторона, так і у 1918 радянська Росія намагалася представити події в Україні “громадянською війною”. Так само, як і тоді, народ був дезорієнтований і невдоволений нерішучістю політиків, котрі не бачили загроз аж до того часу, поки ворожі війська не стояли під стінами українських міст. І головне, як і тоді, у 2014 першими пішли на захист своєї батьківщини добровольці. Впевнений, що тоді і зараз, було багато таких, які не надто вірили політикам. Можливо, дехто їх відкрито критикував, але ці добровольці розуміли, що у незалежній Україні можна буде змінювати політиків, але без незалежної України — точно не буде української політики.

Якщо ми подивимося на події 1918, то знайдемо багато подібного з сучасністю

Рівно рік тому, почалися масовані атаки російських загарбників у напрямку Маріуполя і Дебальцево. Українські військові і добровольці зупиняли танкові атаки практично з голими руками. Але це саме більше завдяки цим людям, а не дипломатії, вдалося досягнути введення санкцій проти Росії. Ці санкції ослаблюють нашого ворога і дають час Україні зміцнити власне військо. Багато з цих хлопців і дівчат, які були на передовій, не довіряли політикам, але для них діяв принцип націоналіста: “Роби все так, щоб не нашкодити Україні!”

Про цей принцип варто згадувати і зараз, коли ситуацію в країні пробують підірвати різними способами. Це не значить, що потрібно дивитися спокійно на зловживання і відсутність реформ. Але це значить, що кожну свою суспільну дію треба оцінювати з точки зори корисності для України.

Історію, як показує практика, творить активна меншість. Спочатку з’явилися добровольці і волонтери. Вони здобули перші перемоги. Показали, що можна працювати по іншому. Вони повернули повагу до військових, і українська армія відродилася. З’явився потужний само організований волонтерський рух, котрий забезпечив армію.

Сьогодні ми маємо вшановувати пам’ять тих, хто був першим тоді, і хто став першим у теперішній війні. При цьому пам’ятати, що найбільший ворог реформ — це байдужість більшості, а розбудити цю більшість може активна меншість. Зробити нашу країну і наш спільний дім кращими — це обов’язок кожного з нас перед полеглими героями. І робити зміни потрібно навіть тоді, коли більшість ще їх не розуміє, або не готова в них брати активну участь.

Журнал НВ (№ 21)

Парламентские списки

Благодаря двум новым политсилам парламент ждет беспрецедентное в истории Украины обновление

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Вчера, 18:25

img
Кроме костюма. Как послабления в правилах могут повлиять на работу Администрации президента
Lifestyle

Вчера, 10:50

img
Как тренируется и питается Зеленский. Рассказ президентского тренера
Геополитика

Вчера, 10:27

img
В Украину прибыл временный поверенный в делах США