Общественный сектор в черно-белых цветах

25 мая 2017, 17:37
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Пока вместо конструктивной критики мы видим нападки и грязные технологии

Чи є громадянське суспільство в Україні для когось загрозою? З одного боку, рівень довіри людей до активістів, волонтерів, громадських організацій помітно зростає. Активісти стають гравцем, що впливає на порядок денний – рухають реформи, проводять просвітницькі кампанії, борються за права людини тощо. З іншого боку громадський сектор звинувачують у грантожерстві та недостатній прозорості, демонструючи відповідні ролики на центральних телеканалах і ухвалюючи закон про електронні декларації антикорупційних активістів.

Чи довіра до громадського сектору, підвищення його ваги в суспільстві становить для когось загрозу? Якщо так, то чи маємо ми, представники громадянського суспільства, об’єднуватись та захищатись? Чи може, маємо визнати свої слабкі сторони і працювати перш за все над власною спроможністю та комунікацією із громадянами?

Я прийшла працювати в громадський сектор після роботи в міжнародних організаціях і пройшла шлях від волонтерства до керівництва громадською організацією. Сьогодні я працюю в громадському секторі четвертий рік і взаємодію із ним кожного дня.

Громадянське суспільство – це набагато більше, ніж громадські організації чи міфічні грантожери

Я розумію, звідки та чому з’являються стереотипи про “грантоїдів”, безтурботних активістів чи продажних волонтерів у тих, хто не бачить роботу цього сектору зсередини. Немає єдиного ресурсу чи “книги”, яка допомогла б розібратись, що таке громадський сектор та яке значення він має для суспільства. На мою думку, існує дефіцит якісної інформації про роботу громадського сектору, комунікації його діяльності та значення. У цьому зокрема винен і сам громадський сектор. Інформаційний простір перенасичений скандалами і пропонує зручні, готові ставлення. Ми читаємо новини заголовками і формуємо уявлення за постами лідерів думок. Щоправда, твердження нам трапляються часто базовані на упередженнях, але хто про це знає?

Громадські організації та грантожери

Якщо звернутися до визначення, то громадська організація – це формалізоване об’єднання громадян навколо спільних проблем чи інтересів, задля певної мети. Наприклад, ГО “Дивовижні” створила команда ініціативних людей для поширення ідей свідомого громадянства, популяризації активізму. Два роки купка знайомих збиралися на вихідних і витрачала свій час і власні кошти для того, аби робити те, що ми вважали важливим. Стаючи учасниками громадського об’єднання, люди роблять речі, які вони не можуть не робити – є в них на це гроші, чи немає – адже це спосіб висловлення власної позиції і втілення власних переконань.

Існують різні способи фінансувати діяльність громадського сектору: гранти, членські внески, спонсорство, колективне фінансування громадянами, створення соціального бізнесу тощо. Поки що громадські організації в Україні частіше за все фінансуються з коштів міжнародних донорів (гранти). Імовірно, через те, що інші способи фінансування є недостаньо зрозумілими і розвиненими. Кошти міжнародних донорів можуть бути як приватними ресурсами певної людини (наприклад, фонд Джорджа Сороса), так і коштами платників податків інших держав (наприклад, USAID – США, SIDA – Швеція, DRC – Данія), або ж внесками інших країн (ООН, ОБСЄ, ОЕСР).

Грантові умови, за яких підтримується діяльність державних, бізнесових чи громадських інституцій, є відкритими. Будь-хто може ознайомитися з умовами, за яких донор надає грант. Наприклад, на їхніх сайтах. Для тих, хто ніколи не отримував грантів, ці кошти можуть виглядати як “подарунок” або “удача”, що є, однак, дуже далеким від дійсності.

Отримання коштів від міжнародного інвестора – це складний процес, що передбачає відповідність організації певним критеріям. Наприклад, прозорості, відкритості, управлінській, фінансовій спроможності. Кожен грант передбачає дуже детальне програмне та фінансове звітування – щомісяця або щокварталу, відповідно до умов окремого донора.

Окрім цього, реалізація гранту передбачає глибоке розуміння контексту та проблематики, з якою працює громадська організація, кваліфікацію та знання, високий рівень відповідальності. Грант можна розглядати як соціальну інвестицію. Міжнародні фонди, надаючи грант, отримують не гроші, а розвиток суспільства, демократичних цінностей, досвід певних соціальних змін для того, щоб підвищити рівень життя людей в країні, вирішувати гуманітарні проблеми тощо.

Українці досить добре вміють імітувати, адже саме так вони виживали за тоталітарного та пост-тоталітарного режимів. Як і будь який сектор нашої молодої держави, громадський сектор не позбавлений імітацій. Але він вирішив самоочищуватися, в тому числі від імітацій самоочищення.

“Ми, представники громадського сектору, не хочемо допустити нівелювання нашої діяльності, яка є важливою для демократичного суспільства, і тому замість постійного захисту від болісних інформаційних атак ми вирішили працювати зі збільшенням власної спроможності і спроможності громадського сектору загалом – це витяг з меморандуму, який розробили громадські організації з метою посилення спроможності сектору.

Реально діючу організацію, на мою думку, можна відрізнити від імітації, наприклад, за допомогою таких критеріїв:

  • публічність, чіткість цілей та мети існування організації;
  • прозорість та публічність діяльності – звіти, статті, колонки, медіазгадки;
  • перелік працівників/учасників організації, наприклад, на сайті чи в іншій публічній площині;
  • зрозумілість фінансових надходжень: організація повідомляє про джерела фінансових надходжень, зазначає це в статтях, наприклад;
  • продукти/сервіси, які розробляє/надає організація, і з якими можна ознайомитись;
  • реальні люди в команді: з ними можна познайомитись, побачити їх на публічних заходах.

Атаки будуть – і ми готові до цього, адже ми ще далекі від досконалості. І поки замість конструктивної критики ми маємо напади і брудні технології, ми знаємо, що в громадського сектору ще багато роботи з демократизації суспільства. Напади – це реакція режиму на чергову хвилю очищення. Ми вже бачили це на Майдані. Нам вистачило сили і мудрості протистояти провокаціям тоді, тож ми стоїмо і далі. Адже демократія – це не спалах, це постійне відстоювання демократичних цінностей, постійне їх підтвердження.

Боротьба з “грантожерами” чи з громадським сектором?

Громадянське суспільство в Україні стає сильнішим. Активісти, волонтери, громадські діячі сприяли досягненню таких результатів як створення суспільного мовлення, прийняття антикорупційних законів та закону про публічний доступ до інформації, підвищення прозорості судів, заборони паління в публічних місцях тощо. Це найбільш видимі результати. Окрім цього, ведеться постійна просвітницька робота, робота над промоцією прав людини, демократичних цінностей, працевлаштуванням людей, які повернулися із АТО та інші процеси, які важко одразу побачити та зрозуміти. Ці зміни та процеси відбуваються не тому, що влада дозволяє, не тому, що нам пощастило – це щоденна робота тисяч людей протягом років: активістів, професіональних працівників громадських організацій, волонтерів. Але також і журналістів та підприємців, які готові відстоювати свою позицію демократичними методами, а відтак стають частиною громадського сектору. Це робота людей, які стежать за діяльністю політиків і урядовців, нагадують їм про їхні обіцянки і підзвітність.

Громадянське суспільство – це набагато більше, ніж громадські організації чи міфічні грантожери. І боротьба із громадянським суспільством буде означати боротьбу із висловленням власної думки, із соціальними ініціативами, із свідомим голосуванням на виборах, із демократичними змінами в країні.

Журнал НВ (№ 21)

Парламентские списки

Благодаря двум новым политсилам парламент ждет беспрецедентное в истории Украины обновление

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Сегодня, 08:44

img
Первые лица. Топ-10 кандидатов от партий, которые проходят в Раду
Food&Drink

Сегодня, 10:36

img
Еще по одной. Индия и Китай догоняют Европу и Америку по уровню потребления алкоголя
Политика

Сегодня, 12:32

img
Парламентская революция, худеющие депутаты и питание Зеленского. Лучшие материалы недели по версии главреда NV.ua