Новое поколение новой страны

11 мая 2017, 12:37
Постсоветская патерналистская ментальность общества меняется через смену поколений и такое поколение в Украине уже есть

Успадкувавши від Української Радянської Соціалістичної Республіки усі центральні та місцеві органи влади, замінивши лише вивіски, новітня Українська держава почала втрачати. Перше десятиліття Україна втратила 65% ВВП, який скоротився на 59 млрд. доларів США до рівня 31,3 млрд. доларів США. До 2013 року Україна втратила близько 6 млн. населення і ще приблизно така ж кількість Українців працює чорноробами у різних країнах світу, часто нелегально. У 2014 році Україна втратила контроль над частиною територій: окупація Криму, АТО в Донецький та Луганській областях. Ці процеси супроводжувались двома Майданами та унікальним запитом людей на євроінтеграцію та реформи.

Видео дня

Фактично в Україні живе дві різні країни, два різних покоління людей з різними цінностями та поглядами на майбутнє і минуле держави. Одне покоління виростало за часів СРСР та виховувалось в патерналістській моделі суспільства з домінуванням принципу «я – начальнік, ти - дурак». Це «радянське» покоління сумує за ковбасою по 2.20 рубля та демонстраціями на 1 травня. Люди покоління СРСР часто не знають навіть своєї мови, не кажучи про іноземні, мало подорожують, підтримують ідеологію «русского мира» та важко сприймають реформи. Інше покоління – це люди, народжені в 80-ті та 90-ті роки. Покоління, яке не пам’ятає пленумів ЦК та столиці у Москві. Перше Українське покоління не має іншої Батьківщини та більш відповідально ставиться до захисту своєї держави. Саме це покоління виходило першими на Майдани в 2004 та 2013 роках та першими йшло на фронт в 2014 році. Це покоління багато подорожує, знає мінімум 3 мови та активно користується соціальними мережами. Але обидва цих покоління живуть в одній інституційно неефективній державі. Саме тому нове покоління не хоче йти працювати на державу за мізерну плату з сумнівною репутацією держслужби та мінімальною ефективністю, а старе не хоче йти з почесних посад чиновників усіх рівнів. Безумовно, є люди, які випереджають час і своє покоління. Такими були Сахаров і Висоцький, Стус і Яремчук, такі є й зараз в середовищі громадянського суспільства, серед експертів, радників та моральних авторитетів. Варто також сказати, що в наш час зустрічаються молоді люди, які живуть в минулому, іноді навіть не усвідомлюючи яким саме воно було.

Пострадянська система в 2016 році наносить удар у відповідь

Інституції, які створювались для підтримки процесів часто неспроможні досягати результатів та втілювати потрібні зміни в складний перехідний для держави час. Лозунг про те, що верхи не можуть, а низи не хочуть стає для України більш актуальним в контексті поколінь та інституцій. Система не спроможна змінювати сама мебе. Саме тому, починаючи з 2014 року при більшості центральних органів виконавчої влади створюються проектні офіси реформ, які фактично дублюють діяльність департаментів різних міністерств та спрямовані на досягнення конкретних результатів. Люди в проектних офісах добре мотивовані та отримують завдяки донорам більш-менш ринкову зарплатню. Система починає давати тріщини. Успіхи Prozorro, нова патрульна поліція, волонтерський десант в Міноборони та реформи Нафтогазу доводять ефективність такого підходу. Проектні офіси отримують підтримку від США, ЄС та ЕБРР, створюються reforms support teams, а проектний офіс нацради реформ переходить в Секретаріат Кабінету Міністрів, але …

poster
Дайджест главных новостей
Бесплатная email-рассылка только лучших материалов от редакторов NV
Рассылка отправляется с понедельника по пятницу

Пострадянська система в 2016 році наносить удар у відповідь. Процедури та досвідчені бюрократи дуже часто саботують зміни, які рано чи пізно позбавлять стару номенклатуру впливу та влади. Безкінечні наради, погодження та візування затягують досягнення результатів, яких так очікує українське суспільство. Теза про те, що у нових нічого не вийде радо підтримується старим поколінням бюрократів, яке ментально не сприймає зміни. Більшість технократів, які приходили на хвилі Майдану залишають посади, а зневіреному суспільству нав’язується думка про те, що все рухається в правильному напрямі, хоч і повільно, але рухається.

Водночас, нові лідери, навіть ті, які залишаються чи приходять працювати в уряд, в середовищі громадянського суспільства та експертів продовжують роботу над розробками проектів політик та законопроектів, які б можна було швидко впровадити під час наступного вікна можливостей. Так, активно ведеться робота над впровадженням вільного ринку землі, створенням антикорупційних судів, запуском корпоративного управління в державному секторі та реалізацією масштабної приватизації. Розуміючи невідворотній інституційний колапс держуправління, нове покоління активно обговорює структурні реформи державних інституцій та зважує на безпекові виклики, які все ще тиснуть на політичну еліту під час прийняття відповідальних рішень.

Глобальний контекст розвитку подій в США, Європі, Сирії та Азії, а також перемога 39-ти річного Макрона у Франції змушує світ більш відповідально ставитись до подій в Україні, яка потребує повного перезавантаження системи державного управління. Існуюча система є неремонтопридатною та не піддається кардинальним змінам, імітуючи динаміку реформ. І винуватими є не очільники урядів чи міністерств, а саме суспільство та міжнародні партнери України, які спостерігаючи за крахом постраданського спадку дозволяє покращувати непокращувальне. Сорок років блукань єврейського народу викорінило рабство та підготувало нове покоління для нового життя. Так, пострадянська патерналістська ментальність суспільства змінюється через зміну поколінь і таке покоління в Україні вже є. Сьогодні ці люди захищають державу на фронті, навчаються за кордоном чи обговорюють нові політики для нової країни. І настане час, коли нове покоління українських лідерів побудує принципово нову модель держави з новими ефективними європейськими інституціями, а залишки старої назавжди залишаться у підручниках історії нескореного народу.

Показать ещё новости
Радіо NV
X