Нас ждет другой мир

22 мартa 2018, 07:13
44
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

Становится все труднее говорить о мире, как о едином целом

Як іронічно підмітив французький філософ та письменник Вольтер, через тисячу років після свого заснування ослабла Священна Римська імперія вже не здавалась ані святою, ані римською, ані імперією. Перефразовуючи Вольтера через два з половиною століття потому, можна констатувати, що від ослаблого ліберального світового порядку теж не лишилось ані ліберальності, ані порядку, ані світового значення.

США, працюючи пліч-о-пліч з Великобританією та іншими країнами, сформували цей ліберальний порядок наприкінці Другої Світової війни. Вони мали на меті зробити так, аби умови, що призвели до двох багаторічних війн, більше ніколи не відтворились. Зрештою, демократичні країни започаткували міжнародну систему, ліберальність якої базувалась на верховенстві закону та права поважати суверенітет та недоторканність кордонів інших держав. Новий порядок також мав стояти на захисті прав людини.

Ці правила стосувалися цілої планети, хоча приєднання до них і було добровільною справою. Постали нові інституції: ООН мала займатись питаннями миру, Світовий Банк – економічним розвитком, МВФ (чиї функції згодом перебрала на себе СОТ) – торгівлею та інвестиціями.

І все це підважувалось економічною та військовою міццю США, розвинутою мережею союзників у Європі та Азії, а також ядерною зброєю, що мала би стримувати агресію.

Кожен сотий землянин або біженець, або внутрішньо переміщений

Відтак ліберальний світовий порядок мав базуватись не лише на ідеалах, встановлених демократичними країнами, а й на жорсткій силі.

І жодне з цих правил не втратило чинності на фоні існування відверто неліберального Радянського Союзу, який мав кардинально інший погляд на порядок у Європі та світі.

Після завершення Холодної війни та розвалу СРСР, ліберальний порядок здавався ще більш надійним. Та сьогодні, 25 років потому, майбутнє цього порядку під сумнівом. Три його основні компоненти – лібералізм, універсальність, непохитність – переживають найбільшу кризу за всі 70 років існування.

Лібералізм відступає. Демократії потерпають від наслідків всепоглинаючого популізму. Свою аудиторію знайшли екстремістські партії. Референдум у Великобританії, в ході якого було прийнято рішення покинути ЄС, продемонстрував падіння впливу еліт. З боку власного президента безпрецедентні посягання на ЗМІ, суди та правоохоронні органи переживають навіть США. Такі авторитарні системи, як Китай, Росія та Туреччина, стали ще більш бюрократичними. Натомість Угорщину та Польщу, здається, і зовсім не хвилює доля їхньої молодої демократії.

Стає дедалі важче говорити про світ, як про єдине ціле. Ми спостерігаємо появу нових регіональних порядків – або ж, як у випадку з Середнім Сходом, різноманітних безпорядків. Спроби побудувати систему універсальних механізмів провалились.

Протекціонізм знову в тренді. А останній раунд переговорів щодо світової торгівлі свідчить про те, що до компромісу так і не дійде. Кіберпростір і зовсім здається безконтрольним.

Попри це, супердержави повертаються. Росія знехтувала найбільш базовими нормами міжнародних відносин, здійснивши збройний напад на європейські кордони, а згодом і зовсім пішла на порушення суверенітету США, намагаючись вплинути на тамтешні президентські вибори.

Північна Корея проігнорувала міжнародний консенсус щодо розповсюдження ядерної зброї. Світ зіштовхнувся з гуманітарними жахіттями в Сирії та Ємені, а ООН та інші організації майже ніяк не відповідають на застосування сирійським урядом хімічної зброї. Венесуела занепадає. Кожен сотий землянин або біженець, або внутрішньо переміщений.

Такий стан речей має кілька пояснень. Зростання хвилі популізму – це, частково, наслідки стагнації доходів та безробіття. Останнє значною мірою спричинене розвитком нових технологій, які на руку лише імпорту та іммігрантам. Націоналізм став інструментом, який лідери країни все частіше використовують на фоні складних економічних та політичних умов. Натомість міжнародні інституції так і не адаптувались до технологій та нового розподілу сил.

Та чи не найважливіша причина ослаблення ліберального світового порядку полягає в зміні ставлення до США. Під керівництвом Дональда Трампа, супердержава виступила проти приєднання до Транс-Тихоокеанського партнерства та вийшла з Паризької угоди про клімат. Сполучені Штати також погрожують відмовитись від Північноамериканської угоди про вільну торгівлю та ядерної угоди з Іраном. Виходячи з інтересів національної безпеки, Трамп в односторонньому порядку запровадив тарифи на сталь та алюміній, що ставить світ під загрозу торговельної війни.

Разом з тим США підняли питання про доречність своєї участі в НАТО та інших альянсах. І все це аж ніяк не перегукується з демократією та правами людини. Ліберальний світ та гасло «Америка понад усе» – це речі аж ніяк не сумісні.

Я не хочу вішати всіх собак на США. Такі великі сили, як ЄС, Росія, Китай, Індія та Японія, теж варті критики за свою діяльність та бездіяльність.

Та США – це не просто країна. Це – головний архітектор та будівельник світового ліберального порядку. А ще – її головний власник.

І рішення США відмовитись від ролі, яку вони відігравали протягом більш ніж 70-ти років, радше свідчить про точку неповернення. Ліберальний світовий порядок не відновиться сам по собі, в той час як іншим гравцям не вистачає чи то інтересу, чи то засобів на його підтримку.

У результаті може постати світ, що буде менш вільним, менш процвітаючим та менш мирним не лише для американців, а й для всіх.

Переклад НВ

Новое Bремя володіє ексклюзивним правом на публікацію колонок Project Syndicate. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал

Copyright: Project Syndicate 2018.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№ 22)

Дело Порошенко

Экс-президенту Петру Порошенко светит сразу несколько уголовных дел. Каковы их перспективы?

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Культура

Сегодня, 09:50

img
300 музыкантов, кино и маркет Всі.Свої. Полная программа Leopolis Jazz Fest 2019
Лонгриды

Вчера, 21:07

img
Прикосновение. История Саши и Зори
События

Сегодня, 07:11

img
Война в 140 знаках. Почему посты и твиты могут ранить не хуже пуль