Майкл Блумберг: человек и прецедент

3 мартa 2016, 15:08
1223
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Майкл Блумберг: человек и прецедент - фото
Бывший мэр Нью-Йорка Майкл Блумберг воплощает собой компромисс, который нужен Америке

Американський «супервівторок» укріпив позиції республіканця Дональда Трампа та демократки Хіларі Клінтон, а це означає, що в гру час вступати Майклу Блумбергу. Щоправда, сам Блумберг й досі вагається щодо своєї участі в кампанії – деякі заокеанські медіа (такі, наприклад, як abcnews) говорять про те, що кулуарно Блумберг вже відмовився від боротьби (бо розуміє, що його шанси «very, very low – almost zero»), а офіційно оголосить про своє рішення найближчими днями. Втім, побачимо. Гадаю, що свої шанси Блумберг від самого початку оцінював цілком адекватно, й останні дні не принесли у виборчі розклади жодного чинника, який змусив би Блумберга передумати. Все якраз навпаки.

Якби у праймеріз Республіканської партії переміг, наприклад, Марко Рубіо, Блумбергу якраз слід було б утриматися від участі у кампанії. Але Трамп – це досить слабкий суперник. Втім, як і Клінтон. Відтак у листопаді може скластися ситуація (яка, втім, трапляється вкрай рідко), що жоден з претендентів не отримає 50% голосів виборців або 270 голосів так званих «виборщиків», котрі з 1787 року голосують за кандидата від імені своїх штатів. В такому випадку долю виборів вирішуватиме Конгрес США, котрий контролюють республіканці. Високою є ймовірність того, що, обираючи між Трампом та Блумбергом, конгресмени зроблять вибір на користь останнього. Адже й сам Блумберг – в минулому республіканець.

Звісно, проти нього говорить відсутність прецеденту. За виключенням першого президента Сполучених Штатів Джорджа Вашингтона, жоден інший незалежний, чи то пак безпартійний кандидат не вигравав президентські вибори. Відносно пощастило тільки засновнику Electronic Data Systems Россу Перо. У 1992 році бізнесмен вступив у боротьбу за президентське крісло з Джорджем Бушем та губернатором штату Арканзас Біллом Клінтоном. На початку виборчої кампанії опитування громадської думки передрікали Перо 21% голосів виборців. В результаті він отримав 18%, домігшись майже 30% в штатах Мен і Юта. Перо став першим за останню чверть століття незалежним кандидатом, якому вдалося виграти вибори в окремому окрузі. В одному з районів Аляски за нього проголосували 40%.

Трамп – досить слабкий суперник. Втім, як і Клінтон

Але Перо був винятком, який тільки підтверджує правило. Решта його послідовників та попередників, котрі вирішили покладатися тільки на власні сили, програвали перегони. Причина цього очевидна – починати «штурм» Білого дому краще разом із власною командою, інакше у комунікації між майбутнім президентом США та Сенатом можуть виникнути певні труднощі. Нам, українцям, це зрозуміти не важко. Якщо не брати до уваги Кравчука та Кучму, кожен наступний глава української держави був пов'язаний з певною політичною силою. «Наступних», щоправда, було лише троє, проте тенденція вкоренилася, і тепер вже неможливо уявити кандидата в президента без опертя на власну партію.

І все ж з кожного правила існують винятки. І партійність кандидата – аж ніяк не гарантія успіху. Епатажний республіканець Дональд Трамп, вступивши в боротьбу за головне крісло країни, не міг навіть уявити, що на нього чекає настільки приголомшливий злет. Адже спочатку Трамп мало не розсварився з однопартійцями, заявивши про готовність балотуватися як незалежний кандидат, якщо колеги по партії не нададуть йому підтримки. Після пари шокуючих заяв – на кшталт пропозиції взяти на облік усіх мусульман Америки, а іноземцям, що сповідують іслам, заборонити в’їзд до країни – рейтинг Трампа різко обвалився. Але згодом вирівнявся. Воістину, симпатії виборців незбагненні, і це одна з причин, через яку Блумберг міг би перемогти.

Колишній мер Нью-Йорку втілює той компроміс, який зараз необхідний Америці. Блумберг – республіканець, котрий багато запозичив з традиційної для демократів риторики. Він виступає за обмеження права на носіння зброї, але підтримує одностатеві шлюби. Засновник агентства Bloomberg і колишній градоначальник «Великого яблука» зарекомендував себе як успішний та ефективний підприємець, який зумів не лише заробити мільярди, а й зробити профіцитним бюджет Нью-Йорка. Таким чином, причина номер два, через яку Блумбергу варто балотуватися, полягає у цілком конкретних досягненнях кандидата і й підставах подобатися виборцю, котрі з цими досягненнями пов’язані.

Блумберг керував Нью-Йорком протягом 12 років. В кінці 2013 року – за кілька місяців до закінчення терміну його повноважень – опитування громадської думки показало, що городяни в цілому позитивно оцінюють свого мера. При ньому на краще змінився вигляд Нью-Йорка: в місті, який жартома називали вже «Блумбургом», стало більше зелені та пішохідних зон. Блумберг домігся скорочення викиду парникових газів в атмосферу. Зокрема, він наполіг на переході міських таксі на гібридні двигуни, а також проклав по Нью-Йорку кілометри велосипедних доріжок. Крім цього, меру вдалося поліпшити криміногенну ситуацію, зменшити безробіття (завдяки створенню нових робочих місць та за рахунок підтримки малого бізнесу), плюс розгорнути масштабну програму з будівництва доступного житла. Словом, Блумберг зробив все те, на що не спромігся жоден київський мер, однак мова зараз не про це.

В інтерв’ю The Finacial Times Блумберг заявив, що нинішній рівень політичної дискусії США є банальним, а це ображає виборців. Чомусь не має сумнівів у тому, що автор цих слів надав би цьогорічним перегонам необхідну динаміку та привніс би в них нестандартність. Однак зрозуміло й те, що Блумберг ніколи не стане спойлером і не зіпсує сюжет цієї історії своїм програшем. Він не розкриє усіх своїх карт, якщо не буде впевнений у перемозі. Бізнес є бізнес, репутація є репутація. А втім, гру не закінчено, й останнє слово лишається за тим, хто ще може зробити цей американський рік воістину незабутнім.

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Авто

Вчера, 20:55

img
Пять б/у авто, которых нужно избегать как огня
Политика

Сегодня, 07:48

img
19 апреля в 19:00. Все, что известно о сегодняшних дебатах между Порошенко и Зеленским на Олимпийском
Страны

Вчера, 20:09

img
Облили керосином и сожгли. Кто такая 19-летняя Нусрат Джахан Рафи, которую убили в Бангладаш из-за жалобы на харассмент