Каким будет международное право "по Трампу"

30 января 2017, 19:38
807
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Возможно, именно способность подкрепить слова действиями и является ключевой чертой новоизбранного президента США

Багато хто вважає, що міжнародне право переживає не кращі часи. Що воно взагалі уже не працює, адже нічим не допомогло Україні ані в ситуації з анексією Криму, ані зі збройним конфліктом на Донбасі.

Багато хто вражає, що Трамп настільки радикальний у своїх поглядах, що не зважатиме на міжнародне право.

Але давайте подивимося на це з іншого боку: чому б не забезпечувати дію міжнародного права реальною силою? Рівно так, як це працює в кожній державі: ви можете не хотіти коритися закону, але вас змусять. Можливо, сила – це саме те, чого давно уже не вистачає міжнародному праву? Можливо, саме здатність підкріпити слова діями і є ключовою рисою новобраного президента США?

У 1999 році Білл Клінтон авторизував бомбардування Югославії в рамках непевної, з точки зору міжнародного права, концепції гуманітарної інтервенції. Всупереч відсутності дозволу на застосування сили з боку Радбезу ООН США та їх союзники завдали ударів по збройним силам Слободана Мілошевича та досягли потрібного їм результату. Подальші правові дискусії на хід подій уже ніяк не вплинули.

У 2001-2003 роках Джордж Буш-молодший санкціонував «війну з тероризмом», послідовно завдавши ударів по суверенним територіям Афганістану та Іраку. Правовими виправданнями були концепція «превентивної самооборони» та пошук зброї масового знищення. Останньої так і не знайшли, до речі. Дискусії щодо правомірності дій союзників також тривають.

Те, що має робити (але не робить) Радбез ООН, зробить Трамп

Тобто діяли США подібним чином: вирішуємо проблему силою, підводимо під неї міжнародне право. Звісно, багатьом державам такий підхід не подобався.

У 2011 році лауреат премії за мир Барак Обама проголосив про «червону лінію» у вигляді застосування в Сирії хімічної зброї. Останню застосували, але нічого не сталося: США не втрутилися, натомість запропонувавши дипломатичні заходи. З одного боку, мир завжди краще за війну; з іншого, міжнародне право суворо забороняє застосування хімічної зброї. Але ця заборона не спрацювала саме через відсутність фактору реального примусу. Тобто, на противагу своїм попередникам Обама зробив протилежне: твердо стояв на позиціях міжнародного права, проте так і не забезпечив його дію силою.

Можливо, 45-й президент США зробить висновки і запропонує нову комбінацію: не бушівське застосування сили під дірявою парасолькою міжнародного права, і не обамівське беззахисне міжнародне праве, - а реальний, збройний примус коритися міжнародному праву. Те, що має робити (але не робить) Радбез ООН, зробить Трамп – в інтересах Америки і в інтересах міжнародного права.

І це зробить міжнародне право сильнішим.

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Игры

Сегодня, 07:02

article_img
Бюджетный гейминг. Как экономить на играх для PlayStation 4 и Xbox One
Футбол

Сегодня, 04:08

article_img
Они не прошли. Реакция соцсетей на победу Динамо и поражение Шахтера в Лиге Европы
IT-индустрия

Сегодня, 13:00

article_img
Кузькина мать. Дональд Трамп требует скорейшего введения 6G-сетей по всей Америке