Как выбрать своего врача

18 апреля 2018, 04:03
20
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

В Украине началась кампания «Выбери своего врача», по которой каждый должен подписать декларацию со своим семейным врачом, терапевтом и педиатром для ребенка

За два тижні до кампанії вже долучилось понад 1000 медичних закладів та 16 000 лікарів первинної допомоги, а більше півмільйона українців підписали декларації.

У лідерах – Київ, Мукачево, Львівська та Закарпатська області. Деякі регіони відстають, але це не така велика проблема. Ми б хотіли, аби більшість комунальних медичних закладів уже мали декларації та підписали договір з Національною службою здоров’я. Втім, кінцевої дати як такої немає.

Більш важливо не коли, а з ким підписати: знайти людину, якій довіряєте і разом з якою будете слідкувати за своїм здоров’ям. Коли таку програму розпочинала Великобританія, цей процес забрав у неї рік. Ми сподіваємось, що до липня декларації підпишуть 10% українців, а до кінця року – хоча б 50%. Наразі ми маємо хороші результати.

Важливо пам’ятати, що декларації можуть бути тільки електронними. Відповідає за комп’ютеризацію медичних закладів місцева влада. За півроку до того, як проголосували за закон про реформу, ми вже рік як працювали з місцевими політиками в питаннях забезпечення їхніх закладів комп’ютерами та доступом до інтернету.

Електронна система унеможливлює підробку документів

Підписувати декларацію на папері – це неправильно. І про це існує відповідний наказ. Дані пацієнта мають записувати на комп’ютері, а затим – надавати паперову версію. Електронна система унеможливлює підробку документів, натомість стоси паперів дуже важко перевірити.

Також важливо, щоб інформація була захищеною. Адже зараз трапляється так, що чимало своїх даних пацієнти передають у школи, фізкультурні зали, тощо.

Електронна система надає кращі можливості ведення статистики (не плутати зі збором персональних даних) щодо кількості хворих, проблем з їх лікуванням, тощо. Таким чином міністерство зможе краще планувати закупівлі ліків, а також аналізувати, яких спеціалістів нам бракує.

Інша проблема, про яку згадують пацієнти – відмова підписувати з ними декларацію через відсутність відповідної прописки. Та насправді ж ідея медичної реформи і полягає в тому, щоб обирати лікаря незалежно від місця прописки. Тож якщо вам говорять інше – це неправда.

У разі виникнення цих та інших проблем слід звертатись до головного лікаря медичного закладу. Якщо вони не можуть вирішити проблему – дзвонити в департамент охорони здоров'я вашого міста, району чи обласного центру. Якщо і там немає результату – на сайті МОЗ існує форма, яку можна заповнити та розповісти про свою проблему. При цьому важливо вказати заклад та телефон, за яким з ним можна зв’язатися.

Ми вже отримали такі скарги і почали на них реагувати. Найперше ми пишемо листи до губернаторів. Наступний крок – санкції та адміністративні заходи для тих закладів та лікарів, які порушують закон.

Краще за все поспішити з підписанням декларації, оскільки кожен лікар має ліміт пацієнтів (приміром, 1800 для сімейних лікарів). Уже на прикладі Києва ми бачимо, що деякі лікарі є більш популярними за інших. Чимало медичних закладів мають сайти, де показують своїх лікарів, розповідають про їх освіту та досвід. Це хороший спосіб допомогти пацієнтам з вибором. За бажанням лікаря можна змінити: в такому разі декларація просто анулюється в односторонньому порядку.

Багато пацієнтів переживають через виникнення черг. Їх не буде, адже від 1 липня послуги будуть надаватись відповідно до конкретних вимог:

1) Записатись на прийом можна заздалегідь.

2) Лікар буде доступний 24/7. Він повинен мати з собою автовідповідач, який прийматиме сигнали як вночі, так і на вихідних. Лікар зможе направляти до хворого своїх помічників, надавати екстрену допомогу чи викликати швидку.

3) Ми плануємо, що лікар зможе збирати необхідні біометаріали пацієнта прямо у своєму кабінеті. Відтак більше не відсилатиме за аналізами до лабораторії.

Проблема України в тому, що нині 80% медичних послуг – це екстрені випадки, спеціалізована медицина та госпіталізація і лише 20% – послуги первинної ланки. У більшості країн світу все працює навпаки. Тож виходить, що українці переважно звертаються напряму до спеціаліста, хоча більшість проблем може вирішити терапевт чи сімейний лікар.

Доказова медицина демонструє, що краще мати свого лікаря. Ви зможете вирішувати з ним рутинні проблеми, питання вакцинації чи довідок, консультуватись щодо майбутніх кроків. Та це зовсім не означає, що в разі відсутності такого лікаря, вам може бути відмовлено в операції чи наданні екстреної допомоги. До того ж, згодом за таким самим принципом підписання декларацій можна буде вибрати інших спеціалістів та самі лікарні.

Наша мета – це зміна цілої системи, що вже розпочалось. Одна з цілей – повернути повагу до медичної спеціальності та підвищити зарплати всім медичним працівникам. Бо коли лікарня перетворюється на комунальне, а не комерційне підприємство, то вони звільняються від впливу тарифної сутки, яка нині тримає зарплату на рівні 3-5 тисяч гривень. За такі гроші нереально прожити в Києві та інших великих містах.

Ідея в тому, щоб звільнити медичних працівників від кріпацтва. І це, в тому числі, допоможе втримати їх від переїзду до Польщі, звідки, в свою чергу, чимало лікарів переїхало в Європу. В цьому міністерстві також може допомагати місцева влада, яка в зв’язку з децентралізацією отримала більше коштів для надання додаткових пільг медпрацівникам.

Без співпраці з лікарями, чиновниками та пацієнтами ми б не могли розпочати цю реформу. Ми зі всіма спілкуємось: двічі їздили у всеукраїнський тур, де отримали чимало порад.

Більшість лікарів нас підтримують, бо збагнули, що з’являються умови для конкуренції. Вони розуміють, що чим краще надаватимуть свої послуги, тим більше людей до них прийдуть і тим більшим буде їхній дохід.

Натомість ті лікарі та інші люди, які роками сиділи на потоках, проти змін: реформа закриває їм такі можливості. Під столами роками збирали готівку. З визначеними тарифами та договорами подібне не дозволятиметься. Більше того, існуватимуть каральні заходи: зрив контракту, тощо.

Ті, хто стоїть в опозиції, це переважно істеблішмент, яким невигідні зміни, або ж люди, які не хочуть розвитку країни. І це показник, що ми ідемо в правильну сторону. Періодично трапляються труднощі з профільним комітетом, але там ми співпрацюємо з народними депутатами, які відстоюють наші інтереси.

Мій статус виконувачки обов’язків не заважає мені в роботі, а саме: безповоротно втілювати реформи та покращувати медичну допомогу для українців. Аби більше не було так, щоб наші люди вмирали на 7-10 років раніше, ніж найближчі сусіди в Європі.

Колонка записана на основі інтерв’ю Уляни Супрун у програмі «Напівранок» з Ілоною Довгань. Повну версію інтерв’ю слухайте тут:

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Сегодня, 14:24

article_img
Прозрачные стены и молодежь. НВ побывало в предвыборном штабе Зеленского
Карточки

Сегодня, 09:17

article_img
Я хочу проголосовать на выборах, но буду не в Украине. Что мне делать?
Политика

Сегодня, 16:31

article_img
Победа популизма в Украине приведет Путина к вам на кухню – французский философ