Как уменьшить налоги и не создать дыру в бюджете

21 января 2016, 10:21
Цей матеріал також доступний українською
Нам нужно найти способ проводить реформы, не снижая и без того крайне низкий уровень социальных стандартов

42% української економіки перебуває в «тіні». Такими даними «потішило» нас Міністерство економічного розвитку і торгівлі наприкінці минулого року. В грошовому еквіваленті це близько 950 млрд. грн. Сума астрономічна як для України в її нинішньому стані.

А що в Європі, запитаєте ви? Там теж є «тінь», але вона в рази менша, ніж в Україні. В таких країнах, як Люксембург, Нідерланди чи Великобританія, рівень тіньової економіки складає менше 10%. В середньому в країнах Європейського Союзу – 18,3% від ВВП.

Чому така прірва між ЄС та Україною? Одна з ключових причин – рівень податкового навантаження та складність адміністрування.

Україна знаходиться на 107-му місці із 189 країн за показником оподаткування в рейтингу Doing Business 2016. Щоб сплатити податки, український бізнес в середньому щороку витрачає 350 годин.

Для порівняння: в багатих країнах, які входять в Організацію економічного співробітництва та розвитку – 176,6 годин.

Щоб сплатити податки, український бізнес в середньому щороку витрачає 350 годин

Загальна ставка оподаткування (відсоток від прибутку) в Україні становить 52,9%, що на фоні 34,9% в країнах Європи та Центральної Азії аж ніяк не стимулює до виходу з «тіні».

Отже, іншого варіанту, окрім зменшення податкового тиску, у нас немає. Однак, як тільки ми знижуємо податкові ставки, виникає проблема падіння доходів державного бюджету. У всіх публічних виступах в моменти обговорення податкової лібералізації звучить сакральне запитання: чим пенсії платити будемо? Для прикладу, останні розрахунки Світового банку свідчать, що зменшення, скажімо, на 10% ставки обов’язкових зборів з фонду заробітної плати зменшує надходження в більшості сценаріїв на 5-9%. Навіть за умови збільшення кількості працюючих.

Таким чином, ми потрапляємо в патову ситуацію. Потрібно знижувати ставки податків, інакше не буде економічного зростання. Одночасно варто знайти варіанти, як компенсувати втрати бюджету. Принаймні, протягом перших кількох років, поки не запуститься маховик економіки.

Інститут суспільно-економічних досліджень дійшов висновку, що зменшення податків має відбуватися паралельно із запровадженням ефективних методів детінізації економіки.

Що це за методи? Серед іншого в світі використовуються:

- системи непрямого контролю за допомогою системи оцінки ризиків, коли інтелектуальна система (програма) вказує на розбіжності між даними, наданими суб’єктами господарювання, виявляє та оцінює їх;

- системи прямого електронного контролю за допомогою фіскалізації (зобов’язання суб’єктів господарювання встановлювати пристрої для зчитування та аналізу інформації).

Такі системи дозволили б значно підвищити надходження до державного бюджету. І тут ще раз варто нагадати про 42% ВВП в тіні, або близько 950 млрд. грн. в грошовому еквіваленті. Який ефект ми отримаємо, якщо цей показник зменшиться хоча б вдвічі? Це десятки і сотні мільярдів гривень.

Саме тому одночасне запровадження таких систем і зменшення податкового навантаження – поки що єдиний прийнятний варіант, який дозволить проводити реформи, не знижуючи і без того вкрай низький рівень соціальних стандартів.

Журнал НВ (№ 21)

Парламентские списки

Благодаря двум новым политсилам парламент ждет беспрецедентное в истории Украины обновление

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Инновации

Вчера, 19:15

img
Марсианское жилье. Посмотрите на будущий дом колонистов с Земли, напечатанный на 3D-принтере
События

Вчера, 17:25

img
Висла. История депортации коммунистической Польшей 140 тысяч украинцев с их этнических земель
События

Сегодня, 09:06

img
От парада до прайда. Как изменилось отношение украинцев к ЛГБТ-сообществу за годы проведения Марша равенства