Исторические выборы в Сальвадоре и "эффект Трампа"

23 мартa 2018, 15:36
11
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

Смещения в электоральных настроениях людей расшатывают региональные политические системы

На початку весни увага всього світу була прикута до трьох подій: парламентських виборів в Італії, внутрішньопартійного голосування німецьких соціал-демократів за коаліцію і отруєння колишнього розвідника Сергія Скрипаля у Великобританії. Звісно, за усім цим шумом ніхто не спостерігав за маленькою країною Сальвадор у Центральній Америці. Там якраз проходили парламентські вибори. Хоча вони не впливали на глобальний порядок денний так, як отруєння шпигуна чи вибори у Європі, все ж стали доволі цікавими з огляду розповсюдження глобальних політичних тенденцій, які іноді називають «ефектом Трампа».

На тлі кризи старого порядку через демографічні зміни, міграцію, кліматичні проблеми та зміну поколінь в усьому світі відбувається радикальна трансформація традиційних політичних систем. Зсуви в електоральних настроях людей розхитують регіональні політичні системи. Неначе землетрус, поступово руйнується старий уклад, сформований після Другої світової війни – на заміну приходять нові правила та політичні еліти.

Криза внутрішніх еліт – як у Польщі, Італії або Німеччині – це яскравий приклад глибокої кризи старої системи, яка не витримує соціально-економічного навантаження нових тенденцій світового розвитку. Старі еліти розмиваються у процесі глобалізації, на зміну їхньому електорату приходить нове покоління, чиє погляди та спосіб мислення значно відрізняються. Процес переформатування світової системи завжди приносить із собою кризові явища. Вони як ураган проносяться світом, забираючи з собою непотріб і брухт у вигляді слабких, непідготовлених до негоди країн. А ті, що зуміли адаптуватися та укріпити свої «будинки», лишаються на висоті та виходять зі шторму з мінімальними втратами.

Старі еліти розмиваються у процесі глобалізації

Ці явища можна побачити не лише через розмови з людьми, а передусім через вибори. За останні кілька років у різних країнах світу в абсолютно різних регіонах до влади почали приходити маргінальні та до цього нікому не відомі політичні сили. Президентом Філіппін став епатажний Родріго Дутерте, у Німеччині найбільшою опозиційною фракцією вперше за понад 60 років стала «Альтернативна для Німеччини», в Австрії сформувався коаліційний уряд за участю правих сил, в Італії перемогли позасистемні «Рух 5 зірок», у завжди стабільній двопартійній Коста-Ріці президентом став євангеліст-священик. Навіть вибори президента США у 2016 році, попри міцний істеблішмент та систему стримувань і противаг, стали прикладом того, як нові політичні лідери зі ставкою на харизму, популізм, націоналізм і «анти-істеблішмент» перемагають традиційних політиків на кшталт Гілларі Клінтон.

Не виключенням став і невеличкий Ель-Сальвадор. Із населенням понад 5 мільйонів людей, ця країна відома світу як одна з найвищим рівнем злочинності та найповільнішими темпами економічного зростання. Крім цього, у Сальвадорі здійснюють найбільше в світі убивств: 61 насильницька смерть на 100 тисяч осіб. Хоча навіть цей показник є покращенням порівняно з 2015 роком, коли цифра сягала 103 вбивств на 100 тисяч людей. Вибори 4 березня стали дев'ятими з 1992 року, коли в країні підписали мирну угоду, яка завершила криваву 12-річну громадянську війну. Та попри це, Сальвадор лишається однією з найнебезпечніших країн світу, переважно через те, що тут діють дві потужні транснаціональні банди – «Barrio 18» та «MS-13». Весь цей час на виборах у Сальвадорі тривала запекла боротьба між двома партіями – лівим «Фронтом національного визволення Фарабундо Матрі» та правим «Націоналістично-республіканським альянсом». Обидві політичні сили були ворогами у часи громадянської війни. Лівий «Фронт» – колишні бойовики-марксисти, які воювали проти своїх опонентів з проамериканських націоналістичних рухів, яких уособлює «Альянс». Обидві партії з 1990-х років намагаються отримати більшість у парламенті. Ліві завжди мали трохи більше місць, аніж праві, а маленькі політичні фракції заважали кожному з них сформувати більшість в однопалатному Конгресі. Та цього разу тенденція змінюється.

Згідно з попередніми результатами (пораховано 87% бюлетенів) лівий «Фронт» програє правим силам з великим відривом, вперше в історії Сальвадору. Це кардинально змінює баланс сил всередині політичної системи країни. На тлі таких новин президент Сальвадору – кандидат від лівих сил Сальвадор Санчез Серен оголосив про перестановки в уряді та замінив на посадах міністрів економіки та фінансів. Через домінування правих сил, тепер президенту доведеться нелегко.

Як і у багатьох інших випадках, на Сальвадор чекає політична криза, загострення протистояння між партіями, заміна президента та, ймовірно, нова війна з бандами, які тероризують країну. В кінцевому результаті це призведе до формування нової системи, чи, навпаки, – реваншу старих сил з новими обличчями.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасты Радио НВ

Пропустили любимую передачу? Не дослушали интервью? Хотите переслушать эфир из архива?

Подпишитесь на подкасты Радио НВ на Soundcloud. Слушайте, переслушивайте, делитесь!

Слушать подкасты

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Food&Drink

Вчера, 07:52

thumb img
По ягодным местам. Пять новых ресторанов Киева, которые стоит посетить
Политика

Вчера, 21:27

thumb img
Бойко и Королевская решили поработать в "штабе Порошенко": главное из интервью Вилкула
События

Вчера, 16:12

thumb img
Цирковое лобби vs активисты. Как в Украине и мире отказываются от цирков с животными