Худшие дебаты в истории Франции

4 мая 2017, 13:43
1946
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Дебаты во Франции скорее воспринимаются как шоу, где каждый раз применяются различные PR-штучки

Вчорашні дебати між лібералом, прихильником Європейського Союзу а також міцної євро-зони Еманюелем Макроном та проросійською націоналісткою Марін Ле Пен, яка виступає за вихід Франції з ЄС, НАТО і повернення до національної валюти - франка, - завершились поразкою останньої.

Дебати у Франції радше сприймаються як шоу, де щоразу застосовуються різноманітні PR-штучки, психологічні прийоми й лунають пафосні вислови, що їх потім розбирають на цитати й активно обговорюють впродовж усієї кампанії. Наприклад, до історії увійшла відома цитата правого політика Валері Жискар д'Естена під час президентських дебатів з лівим Франсуа Міттераном: «Vous n'avez pas Monsieur Mitterrand, le monopole du cœur!» «Ви не маєте монополії на серце, месьє Міттеран!». Цю фразу майбутній президент д'Естен повторив тричі під час дебатів, щоразу жбурляючи її у потрібний момент і виграв. А минулі дебати поміж теперішнім президентом Франції Франсуа Олландом і попереднім Ніколя Саркозі відзначились тим, що Олланд із п’ятнадцять разів повторив фразу «Moi président de la République» (я, як президент республіки), перегравши Саркозі.

Попри показову й психологічну складові дебатів, перед другим туром виборів вони не мають визначального значення, адже останній бій ведеться за голоси невизначених виборців, яких у Франції всього 18%. Здебільшого це ті, хто у першому турі голосував за Франсуа Фійона, який належить до правого політичного спектру. Окрім того, висока активність французьких виборців у першому турі (77%) навіть без дебатів забезпечувала Макрону відрив від суперниці принаймні у 20%. Щоправда, дорога до другого туру була для ліберала нелегкою: по дорозі йому довелось поборотись із харизматичним лівим політиком Жак-Люк Меланшоном, який почав стрімко набирати голоси перед першим туром після надзвичайно вдалих для нього дебатів, а також і з досвідченим правим Франсуа Фійоном, корупційний скандал довкола якого фактично уможливив успіх Макрона.

Валері Жискар д'Естен колись здобув перемогу у дебатах завдяки знаменитій фразі: «ви не маєте монополії на серце, месьє Міттеран!», Франсуа Олланд виграв дебати 15 разів повторивши «я, як президент республіки», а Еманюель Макрон переміг з реплікою «Припиніть верзти дурниці, мадам Ле Пен»

Фрази, які лунали найчастіше під час вчорашнього спілкування поміж Макроном і Ле Пен були не так пафосними, як дошкільними й інколи образливими з обох сторін. Макрон багато разів закликав Ле Пен перестати верзти дурниці, а остання, у свою чергу, закидала супернику брак пошани до неї і жінок загалом. Кожна відповідь Ле Пен починалась з обвинувачень у бік Макрона, нервовим хіхіканням, удаваними посмішками й відвертою зневагою, тим часом як Макрон постійно наголошував на тому, що Ле Пен уникає відповіді на питання й наче мантру повторював, що його суперниця немає жодного плану змін, а всі її заяви – не більше ніж голослівні декларації. Коли ж нарешті доходило до розмов по суті, Ле Пен не вдалось приховати, що детально вона не знається не лише на економіці й принципах функціонування зони євро (якого пропонує «частково позбутись»), але й не до кінця орієнтується у власній виборчій програмі. Була мить, коли вона марно намагалась прочитати заготовлену заздалегідь відповідь, а Макрон підловлював її на кожному кроці, намагаючись взагалі не зазирати у нотатки. Градус напруги і рівень агресії, який від початку задала Ле Пен, був таким високим, що мериторична складова й розмови про основні пункти виборчих програм кандидатів залишились поза фокусом уваги глядачів, адже більшість часу політики вправлялись у тому, аби як найдошкульніше образити суперника. Ведучим було важко зупинити цей потік образ з обох сторін. У порівнянні з першим туром дебатів, де суперечки між Ле Пен і Макроном продемонстрували психологічну перевагу першої, вчорашні зіткнення явно показали її вразливість, нервовість, втому й агресію, на тлі чого врівноважений і цього разу впевнений у собі Макрон лише набрав додаткові бали. Подивимось, як це відзначиться на другому турі виборів, який відбудеться вже найближчої неділі.

Журнал НВ (№ 22)

Дело Порошенко

Экс-президенту Петру Порошенко светит сразу несколько уголовных дел. Каковы их перспективы?

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Сегодня, 13:11

img
В Раду проходят пять партий — общенациональный опрос
Финансы

Сегодня, 12:15

img
НБУ выведет из обращения монеты 1, 2 и 5 копеек, введет купюру номиналом 1000 грн
События

Сегодня, 07:11

img
Война в 140 знаках. Почему посты и твиты могут ранить не хуже пуль