Государство не хочет отвечать за жизнь украинцев

2 мартa 2016, 08:11
333
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Какие риски ждут владельцев многоквартирных домов

Минулого року парламент прийняв закон про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку. Сутність його в тому, що держава та місцева влада більше не несуть жодної відповідальності за житлові будинки і прибудинкові території, зокрема, їх утримання, експлуатацію, благоустрій, поточний і капітальний ремонт тощо.

В теорії все виглядає красиво: будинком спільно володіють мешканці, вони і мають потурбуватися про спільний комфорт. Для цього можуть або створити організацію співвласників (ОСББ), або призначити іншого управителя будинку, тобто, укласти договір з будь-яким підприємством чи фізичною особою підприємцем на обслуговування будинку. До 1 липня 2016 року мешканці багатоквартирних будинків зобов'язані створити ОСББ або призначити «управителя», інакше його на свій розсуд призначить місцева влада.

Однак замислимось: чому ми ніде не бачили комерційних пропозицій «управителів», чому наші поштові скриньки не ломляться від листів щастя, мовляв, оберіть нашу компанію «управителем»? Тому що нема комерційного ринку управління будинками, все законодавство спрямоване на придушення конкуренції в цій сфері бюрократичною зарегульованістю та податковим пресом. Олігархам, які годуються на комуналці, конкуренції не потрібно.

На практиці є комунальні монополії, які контролюються олігархами і місцевими князьками та мають мінімальні зобов’язання перед власниками житла щодо мінімального рівня якості послуг та технічного стану житла. Жодному малому бізнесу не вдасться в обхід «договорняків» запропонувати людям вигідні умови обслуговування та модернізації житла.

В невеликих будинках без допомоги профільного малого бізнесу створювати ОСББ нерентабельно

Також, створити ОСББ – затратний проект, який потребує високого рівня свідомості та відповідальності мешканців і культури побудови довірчих відносин. В невеликих будинках без допомоги профільного малого бізнесу, якого в нас немає, створювати ОСББ просто нерентабельно.

Внаслідок відсутності конкуренції на ринку через місцеву владу олігархи призначать своїх приватних «управителів» в кожен будинок. «Управителі» виконуватимуть функції старих ЖЕКів, але, на відміну від тих, робитимуть лише те, за що зможуть зібрати кошти з мешканців, причому з надбавкою на рентабельність.

Зрештою, є ризик, що діяльність «управителів» зведеться до викачування наддорогої плати за опалення, електрику, воду, прибирання прибудинкових територій з мешканців будинків, які ще здатні хоч за щось платити. Житло може дістатися «управителям» – до такого рейдерства долучаться дуже ефективні приватні силові структури, юридичні та охоронні.

Багато організацій зараз почали пропаганду в стилі «будьте відповідальними власниками», іншими словами, кажуть нам цим лицемірним гаслом – виживайте як хочете, держава не зобов’язана вам допомагати.

Щоб не дати себе пограбувати, мешканці міст мають вимагати від місцевої влади фінансування нормального утримання комунального господарства і перед передачею в управління згідно закону 1992 року вимагати проведення капітального ремонту за рахунок попереднього власника ( держави або місцевої влади).

Отже, в майбутньому маємо розмінувати цю бомбу уповільненої дії. Сподіваюсь, це зможе зробити новий, очищений від корупції парламент.

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

img
С персональным лифтом и звездными соседями. Самые дорогие квартиры Киева, Харькова, Одессы, Львова и Днепра
Культура

Вчера, 08:55

img
По воле божьей и фестиваль короткометражек. Главные кинопремьеры недели
Travel

Вчера, 19:56

img
Слишком богат и успешен. Каким туристы видят Мюнхен