Экологическая евроинтеграция

22 мая 2017, 18:59
227
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
В Украине вопрос окружающей среды уже давно не являются второстепенным 

Днями в Україні відзначали День Європи, а напередодні українці отримали довгоочікуваний «безвіз». Саме за європейський вибір українців, за європейські цінності стояв Євромайдан, саме цей вибір захищають зараз на сході наші військові.

Безвізовий режим – це ще один крок до Європи, але євроінтеграція на цьому не завершується; ще чимало необхідно зробити, щоб європейці побачили в нас надійного та послідовного партнера. Зокрема, це стосується й екологічної складової Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. На жаль, прогрес в її виконанні поки що виглядає як «крок вперед і два назад».

04 жовтня 2016 року Верховна Рада України ухвалила три важливі базові євроінтеграційні закони: про оцінку впливу на довкілля (далі- закон про ОВД), закон про стратегічну екологічну оцінку (далі- закон про СЕО) та зміни до Водного кодексу, покликані забезпечити впровадження Водної Рамкової Директиви ЄС. Ухвалення цих законів було першим вагомим кроком євроінтеграційних реформ в екологічному секторі.

Проте закон про ОВД та закон про СЕО були ветовані президентом України. Це вето – вочевидь, пролобійоване представниками несумлінного бізнесу, якому вигідно отримувати надприбутки за рахунок здоров’я громадян та надмірної експлуатації природних ресурсів, – неприємно здивувало багатьох, як в середині України, так і за її межами.

Безвізовий режим – це ще один крок до Європи, але євроінтеграція на цьому не завершується

Після схвалення законів Україна встигла отримати вітання від різних європейських інституцій, які фактично були готові «зняти» всі претензії до України, що виникли внаслідок тривалого невиконання Україною міжнародних зобов’язань, адже приводів накопичилось чимало: понад десять років тому Нарада Сторін Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі ухвалення рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Оргуської конвенції) та Нарада Сторін Конвенції про оцінку впливу на довкілля у транскордонному контексті (Конвенції Еспо) своїми рішеннями визнали, що Україна перебуває у стані недотримання цих міжнародних угод, та закликали вжити невідкладних заходів для забезпечення виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань.

6 вересня 2016 року Секретаріат Енергетичного Співтовариства надіслав Україні відкритого листа, порушивши, таким чином, справу з врегулювання спору проти України (реєстраційний номер справи: ECS-13/16) за недотримання Директиви з ОВД. У відкритому листі Секретаріат відзначає відсутність повної транспозиції положень Директиви з ОВД у право України. У своїх Звітах про виконання Договору про заснування Енергетичного Співтовариства за останні роки Секретаріат неодноразово порушував питання про повільний прогрес України у транспозиції Директиви з ОВД. Строк імплементації для України, як це визначено Протоколом про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, сплив 1 січня 2013 року.

Відповідні органи конвенцій взялися проаналізувати зміст ухвалених законів, очікуючи з полегшенням того, що нарешті завершиться багаторічна епопея з недотриманням Україною своїх зобов’язань, обіцянок ось-ось прийняти відповідне законодавство та намагань кожним урядом перекласти відповідальність на попередників.

Так, у січні 2017 року Комітет з дотримання Оргуської конвенції дійшов висновку про те, що Закон «Про оцінку впливу на довкілля», прийнятий 04 жовтня 2016 року, повною мірою відповідає вимогам Конвенції, та, у разі невідкладного введення в дію, призвів би до зняття санкцій з України за тривале недотримання Конвенції. Подібних висновків дійшов і Комітет із впровадження Конвенції Еспо, який розглянув проголосований 4 жовтня 2016 року Закон про ОВД та визнав що в цілому він сумісний з критеріями, які Комітет раніше виклав в огляді правових, адміністративних та інших заходів для впровадження положень Конвенції.

Але це все було би у випадку, якщо би президент підписав закони, проголосовані в жовтні 2016.

Що ми маємо на сьогодні? В червні відбудеться чергове засідання Наради Сторін Конвенції Еспо. У проекті рішення, яке пропонується схвалити Сторонам Конвенції, є вкрай невтішний для України пункт про можливість позбавлення її прав і привілеїв за цією Конвенцією. Сама тільки наявність такого формулювання, що є безпрецедентною санкцією в рамках Європейської економічної комісії ООН, для країни, яка обрала демократичні цінності та повагу до міжнародних правових норм, є ганьбою!

В вересні відбудеться чергова сесія Наради Сторін Оргуської конвенції, а ще нам треба щось пояснювати Секретаріату Енергетичного Співтовариства…

Чи можемо ми щось зробити щоби уникнути ганьби на міжнародному рівні?

Зрештою, справа навіть не у формальному дотриманні міжнародних зобов’язань. В Україні питання довкілля вже давно не є другорядними питаннями. Нерідко ми бачимо історії про конфлікти, які виникають між мешканцями, представниками недобросовісного бізнесу і корумпованими чиновниками. А ще є проблеми з відходами, закриті та переповнені сміттєзвалища, зруйновані та морально застарілі очисні споруди, незаконний видобуток корисних копалин, збільшення рівня забруднення повітря, смертність та захворюваність населення, пов’язана із забрудненням довкілля. Ми не вправі забувати і Чорнобильську катастрофу. Саме тому для нас так важливі питання екологічної демократії та екологічної безпеки.

На разі, закон про оцінку впливу на довкілля доопрацьовано та повернуто із пропозиціями президента України. Документ встановлює правові та організаційні засади оцінки впливу на довкілля, яка спрямована на попередження та запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Маю надію, що цього разу жодні сили, які не хочуть нових змін в сфері впровадження прозорих правил гри та екологічних стандартів, чи то ті, що просто зацікавлені у гальмуванні євроінтеграційних реформ, не «підсунуть свиню» ні президенту, ні Україні.

Подкасты Радио НВ

Пропустили любимую передачу? Не дослушали интервью? Хотите переслушать эфир из архива?

Подпишитесь на подкасты Радио НВ на Soundcloud. Слушайте, переслушивайте, делитесь!

Слушать подкасты

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Инновации

Вчера, 20:00

thumb img
Куда вы ломитесь. Билл Гейтс призвал забыть о космосе и решить 10 глобальных проблем планеты Земля
Страны

Вчера, 13:25

thumb img
Так может уйти Путин. Мировые СМИ – об отставке Назарбаева и о Казахстане без него
Инновации

Вчера, 22:04

thumb img
Плавучая Троещина. В Гонконге построят огромные искусственные острова для решения жилищной проблемы