Чему я научился у британцев

28 мартa 2018, 04:03
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

Полгода назад я вернулся домой после учебы в Лондоне. За этот период первые эмоции переросли в более глубокие выводы и позволили понять, почему им хорошо, а нам скорее плохо

Я не зможу написати збалансований текст-порівняння, бо Україну я люблю, а Британія мені подобається. І це не різна сила ставлення, а різний спосіб сприйняття.

В Україні є речі, які кращі британських. До прикладу, відкритість. А ще у нас легше звертати гори, якщо просте життя не приносить задоволення. А там усе інституціоналізовано і зась. Можливо, місцевим було б цікаво дізнатись, що ще у нас кращого. Проте розповідати одне одному, що у нас краще, ніж десь – це егоїстично-зайва трата часу. Цікавіше поміркувати, що виправити, аби стати ще кращими. Особливо у ставленні одне до одного.

Досі найбільш потужною ілюстрацією контрасту для мене з першого тижня перебування вдома. Це трапилося в супермаркеті. Велика черга перед касою, а я щойно ж повернувся з міста на 9 мільйонів людей, де черга є невід’ємною складовою побуту. Одна дівчина розраховувалася картою, їй зняло суму двічі, а затим виникли проблеми з поверненням коштів – ось конвеєр і призупинився перед єдиною пані, яка працювала в тім магазині у сю обідню пору. І люди довкола враз почали гучно викрикувати своє невдоволення та показово стогнати, немов на кращих тенісних кортах світу.

Кожен з нас бажає жити у комфортному суспільстві. Просто далеко не кожному з нас воно вигідне

Аж раптом один чоловік взяв і жбурнув об підлогу своєю корзиною з товарами та сердито пішов до виходу. Його прикладу слідували – ще декілька людей дали корзинам змогу сповна насолодитись гравітацією, а собі нагоду прогарчати щось нерозбірливе у порожнечу та піти далі з порожніми руками.

Тоді я ще мав право на ту внутрішню невторопаність контексту, бо ж перші дні. Зі сторони, се діло виглядало щось між дитсадком і вольєром – кидання предметами, ричання. Масово. В абсолютно побутовій ситуації. З метою чого? Можна зрозуміти – жити важко, проблем вдосталь, люди пригнічені. Та хіба це причина ще більше псувати одне одному настрій?

І тоді я собі так подумав, можливо, то справа не лише у злочинній владі та тих, хто її замінив, а й у тім, що в нас ще не сформувалась концепція суспільства, як явища?

Є індивіди, які входять в суспільство або з метою ввірвати, або з надією не втратити. Ось як супермаркет, що в цій ситуації не правий на 150% , позаяк людина втрачає час. І та злість може бути заслуженою, але вона не вирішить ситуацію – все ж на долоні. Однак це не наші проблеми.

Ми ж бо клієнти і завжди праві – так вчать усі ті західні книжки з комерційної діяльності, перечитані нами за роки незалежності.

Зрештою, ситуація з поверненням коштів вирішилася менше, ніж за 10 хвилин. Черга утворилася у зв’язку з тим, що в обідню пору працювала єдина каса, а всі поспішали. І ось замість перепочинку набрались гніву. Хіба що ось таке вивільнення агресії – то якраз зручне відновлення опісля першої половини робочого дня, протягом якої свою злобу на тобі спускали інші.

Подібні приклади яскраво вираженого прояву невдоволення середовищем навертають до контексту суспільства, як ворожого та відразливого нам поняття. У суспільстві або я, або мене. А якщо ні я, ні мене, значить це мене. Та ще й так, що я цього навіть не відчув.

Ми тільки вчимось отримувати задоволення від повсякденного та нематеріального. Та й безтактність складно виправити враз. Бо перші люди, які чинитимуть добре та правильно, будуть «невдахами». Тобто вони втрачатимуть певні переваги в обмін на моральне задоволення правильності, та, крім нього, нічого не буде. Ба більше, правильну та виховану людину можуть не взяти на цікаву їй роботу, бо там потрібна така, що вміє рвати та пробивати, а не оце все сюсюсю.

Кожне суспільство має свої цінності та взірці поведінки. І якщо напориста та жорстка людина в розвинутих країнах сприймається як особа скромних манер, то в країнах, що розвиваються, це саме ті спритності, які слід виховувати в дітях, аби вони стали в цих суспільствах успішними. Або щоби хоч з голоду не вмерли, вирішивши стати добряками.

Зрештою, наш народ добре засвоїв мистецтво виживати. І ми не зле з ним справлялись та справляємося. Україна все ж далека від поточних стандартів справжньої скрути на планеті Земля: не маємо голоду, епідемій, анархії. Але українець вимагає не легшого виживання – українець хоче кращого життя. І те краще життя, на моє переконання, складається, у першу чергу, з побутових приємностей кожного громадянина.

У підсумку, споглянувши культуру, де індивіду є комфортно в повсякденні – стає трошки сумно. Не тому, що британці кращі, а ти живеш з українцями. Ні. А тому що британці можуть так. А значить, і українці нічим не гірші і їм це до наснаги – люди собі всюди люди. Згадується анекдот: аби трава на наших галявинах була такою ж, як у Гайд Парку, її просто потрібно кожного дня стригти. І все – через 300 років сформується чудовий газон.

Той самий прихід капіталізму та західних продавців щастя дражнить нас, що наче існує чудовий засіб 2в1, який зніме 20 років віку з обличчя та відмиє жир зі сковорідки. Ми віримо в 5 секретів успішного шлюбу. І в скандинавський досвід виховання дітей. А ще є французькі методи організації влади чи бодай Еммануель Макрон.

Тобто десь є чарівна формула певного процесу, яку тримають від нас в секреті, чи про яку ми ще просто не дізналися. Не буває, мовляв, так, аби газон 300 років підрівнювали. Має бути спеціальний засіб, чи технологія, чи досвід – слід поспішати, не маючи змоги вистояти чергу. І шукати секрети розвитку, затишку та взаємоповаги.

Everybody Knows. Кожен з нас бажає жити у комфортному суспільстві. Просто далеко не кожному з нас воно вигідне. Та всім вигідно думати про гаманець і шоколадку, списуючи все на човен, капітана і часи.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№ 21)

Парламентские списки

Благодаря двум новым политсилам парламент ждет беспрецедентное в истории Украины обновление

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Сегодня, 08:44

img
Первые лица. Топ-10 кандидатов от партий, которые проходят в Раду
Food&Drink

Сегодня, 10:36

img
Еще по одной. Индия и Китай догоняют Европу и Америку по уровню потребления алкоголя
Политика

Сегодня, 12:32

img
Парламентская революция, худеющие депутаты и питание Зеленского. Лучшие материалы недели по версии главреда NV.ua