Борьба с буллингом начинается

21 февраля, 11:32
763
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

В Украине формируется новая судебная практика

У співавторстві із Марією Кучеренко, державним експертом Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України

5 лютого 2019 року було прийнято перше судове рішення за фактом цькування у школі. Школярка фотографувала іншу дівчинку в приміщенні Бориспільської ЗОШ № 7, а згодом ці фото непристойного характеру виклала в Instagram. Суддя вирішив, що тут мав місце булінг – тобто «дії психологічного та сексуального насильства зі застосуванням засобів електронних комунікацій щодо неповнолітньої особи, в результаті чого могла бути завдана шкода психічному здоров’я потерпілої».

Школярці, яка цькувала іншу, менше 16-ти – тобто віку відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, відтак за її вчинок понесла відповідальність мати. Враховуючи те, що дівчинка визнала вину та щиро розкаялась, покарання призначили мінімальне: 50 неоподатковуваних мінімумів або 850 гривень. Також суд зобов’язав правопорушницю відшкодувати судові витрати, тобто сукупно сплатити 1234 гривні.

При розгляді справи суддя заслухав свідчення кривдниці, потерпілої, їх батьків, а також з їх письмовими поясненнями, клопотанням директора школи, в якій навчаються дівчата, а також безпосередньо з фотографією із соціальної мережі, яка виступила засобом цькування.

Якщо вирішити ситуацію на рівні школи не вдається – звертайтесь у поліцію

Це рішення важливе, бо стало першою демонстрацією того, яким чином необхідно розглядати справи про цькування та що може слугувати доказами.

Яке взагалі може бути покарання за булінг?

З 19 січня почав діяти закон щодо протидії булінгу. Якщо його чинить особа, яка досягла 16 років, то за рішенням суду її зобов’яжуть сплатити штраф від 850 до 1700 гривень, або відпрацювати від 20 до 40 годин громадських робіт. Якщо цькування повториться протягом року, або групою осіб, то штраф сягне від 1700 до 3400 гривень, або він 40 до 60 годин громадських робіт. А якщо кривднику не виповнилось 16 років, за його проступок відповідають батьки. Розмір штрафу незмінний.

Окремо передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу – якщо керівник закладу освіти не повідомить поліцію про відомі йому випадки цькування серед учнів, його оштрафують на суму від 850 до 1700 гривень або призначать виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Чому це важливо?

Те перше судове рішення свідчить, що в Україні почала складатись судова практика застосування відповідальності за вчинення цькування, при чому тих його форм, за які раніше покарати було неможливо. За побиття чи вчинення іншого фізичного насильства школярами чи вчителями могли змусити нести кримінальну відповідальність. А ось за образи, розповсюдження фото та відео, залякування, поширення образливих чуток, шантаж, вимагання кишенькових грошей, пересилання непристойних фото – за подібне покарати досі було неможливим.

З 19 січня 2014 року Національна поліція України склала 14 протоколів про вчинення адміністративного правопорушення. Наприклад, щодо випадку в Бориспільському районі Київської області. Із заявою про побиття школярки звернувся директор школи. Як з’ясувалось, між ученицями 9 класів виник конфлікт щодо розповсюдження неправдивих чуток. Одна зі школярок викликала з уроку іншу та в коридорі почала бити її ногами, нецензурно лаятись, наносити ляпаси по обличчю. І на цьому конфлікт не закінчився – після школи потерпілу побили вдруге, на цей раз знявши дійство телефон та виклавши це в інтернеті.

Більшість правопорушників у складених протоколах – учні чи студенти, а також один керівник освітнього закладу, який не повідомив про булінг. Невдовзі ці протоколи розглянуть у судах. Примітно, що до відповідальності можливо притягати не лише школярів, а й дошкільнят, студентів професійно-технічних закладів та вишів, вихователів у дитсадках, вчителів і викладачів.

Що коли ви чи ваша дитина стали жертвами булінгу

Для початку – подати заяву керівнику освітнього закладу. А особливо наголосити дитині: якщо її кривдять, вона може звернутись за допомогою до вас, вчителів, керівництва школи, охоронців, психолога чи батьків інших дітей.

Якщо вирішити ситуацію на рівні школи не вдається – звертайтесь у поліцію. Якщо вам необхідна правова допомога – зверніться до центрів безоплатної правової допомоги, що по всій Україні. Там послуги адвоката для дитини є безкоштовними.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени  

Диалоги о бизнесе

23 мая, в Киеве, известные предприниматели Сергей Тигипко, Пётр Чернышов, Игорь Смелянский и Дмитрий Шимкив станут спикерами лекции НВ «Диалоги о бизнесе: как преуспеть в эпоху перемен».

Записаться на лекцию

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Вчера, 15:09

img
Моментальная месть — не приоритет. Первое интервью нового руководителя АП — максимально кратко
Культура

Вчера, 11:21

img
Канны 2019. Ди Каприо, Брэд Питт, Марго Роби и другие на премьере фильма Однажды в Голливуде
Политика

Вчера, 14:29

img
Портнов vs Порошенко. Чиновник времен Януковича обвинил экс-президента в госизмене — все подробности