Авторитаризм vs демократия. Что победит?

8 мая 2018, 12:37
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке

Велика нерівність в доходах громадян, прірва між багатими та бідними – все це несумісне з демократичними принципами. І мова не про соціалістичну рівність, а про рівність захищених і гарантованих законом можливостей. В демократичних суспільствах кожен такі має. А заразом і права для розвитку, що в кінцевому разі призводить до формування середнього класу.

Тому це не дивно – схилятись до авторитаризму саме тоді, коли країна переживає економічну кризу. Люди хочуть миттєвих і негайних рішень, які б покращили рівень життя.

Про це каже і професор Мічиганського університету Рональд Інґлегарт. Щоб зберегти демократію, він рекомендує урядам «підвищувати рівень і якість життя, а не гнатись за корпоративними прибутками». Це є головним викликом влади не тільки в Україні, але й в ЄС, де подекуди посилюється голос популістів та прихильників авторитаризму.

Демократія річ коштовна, тож економічний розвиток країни є ключовим для зміцнення і роботи демократичних інститутів.

Люди хочуть «сильну руку» тоді, коли чуються в небезпеці

Тим не менше, демократія залишається, мабуть, найбільш ефективною і безкровною методикою економічного зростання і розвитку суспільства, а також геополітичної ваги. Яскравий приклад – США та ЄС після Другої Світової.

Окрім економіки, важливу роль у симпатіях чи антипатіях до авторитарного режиму відіграє фактор безпеки/небезпеки. Це яскраво проявлялось в ЄС під час міграційної кризи та антиісламських протестах.

Угорщина повністю і миттєво закрила свої кордони перед мігрантами з Сирії. До того ж, керівництво країни саботувало прийняття так званих квот на прийом мігрантів. Саме фактор «небезпеки чужих» використала тамтешня влада для захисту кордонів і нації. Наслідок – перемога партії Віктора Орбана «Фідес».

Про що це свідчить? Загроза із-за кордону та страх того, що хтось чужий посягає на твою територію, об’єднує людей в підтримці тих політиків, які пропонують замуруватись та вжити жорстких управлінських заходів.

Люди хочуть «сильну руку» тоді, коли чуються в небезпеці. Так само і в Україні. Вбивства в столиці, напади з холодною зброєю серед білого дня, безкарність корупціонерів – ось факти, які формують в людей бажання поставити на авторитаризм, як панацею від безпорядку та небезпеки.

Чи стане це трендом в передвиборчій риториці партій перед виборами? Скоріш за все, що так.

Однак цілковитого скочування до класичного авторитаризму не буде. За оскільки 4 роки в Україні сформувалось доволі сильне громадянське суспільство, яке вже впливає на політику. Та і не слід забувати про роль об’єднаних територіальних громад, які міцнішають та починають формувати порядок денний.

Авторитаризм потрібен, але не на рівні управління державою, а на рівні права і закону. І ніяк не навпаки.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№ 21)

Парламентские списки

Благодаря двум новым политсилам парламент ждет беспрецедентное в истории Украины обновление

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Food&Drink

Сегодня, 11:05

img
Гастрономический топ. Пять самых впечатляющих ресторанов по мнению Дмитрия Запорожца
События

Сегодня, 09:06

img
От парада до прайда. Как изменилось отношение украинцев к ЛГБТ-сообществу за годы проведения Марша равенства
Экономика

Сегодня, 09:45

img
После сериала на HBO. Кто заработает на росте туристического потока в Чернобыль