Рік змін. Що чекає українців у 2019-му

29 грудня 2018, 14:37
2761
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Рік змін. Що чекає українців у 2019-му  - фото

Україна вступає в цікавий період — рік виборів і зміни світового контексту. Чи вдасться країні використати свій шанс і як це зробити?

На порозі 2019-го світ лякає. Всюди панує невизначеність. Нависає загроза фінансової кризи. Ринки напружені. У США йде боротьба за владу. Китай лихоманить. Німеччина змінюється. Велика Британія залишає ЄС. Росія скидає маску. Прогнози — обережні. До того ж порядкує популізм. Якою буде Україна?

17 грудня у Києві, у Мистецькому Арсеналі, відбулася фінальна цьогоріч лекція НВ — Світ у 2019, у рамках якої громадський діяч і музикант Святослав Вакарчук, посол Канади в Україні Роман Ващук, екс-міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавічус і президент Українського католицького університету Борис Гудзяк обговорили перспективи розвитку країни.

"Не варто чекати на прості лінійні рішення, чорно-білого сценарію, — зазначив Святослав Вакарчук. — Це буде ще одна частина великого шляху, який не закінчиться у 2019-му. Нам ще довго йти. Тому, з одного боку, хотілося б підбадьорити, сказавши, що це вирішальний рік, і від позиції кожного з нас багато що залежить. З іншого — застерегти від надмірних сподівань стосовно чергових виборів і чергових людей".

Відповідаючи на запитання модератора зустрічі, головного редактора проекту НВ Віталія Сича про те, яких сценаріїв варто побоюватися найбільше, Вакарчук зауважив, що перед Україною, як і всім світом, стоять дві загрози — тоталітаризм і популізм. Перша дихає холодом із північного сходу, друга підсмажує зсередини. "Складна ситуація, але ми впораємося. Для цього потрібно робити все, щоб стара політична система припинила своє існування", — наголосив спікер.

Айварас Абромавічус зупинився на економічному аспекті розвитку країни, зазначивши, що поточний рік для бізнесу минув непогано. Однак непроста ситуація на глобальному фінансовому ринку і торгові війни змушують насторожено дивитися у майбутнє. Колишній міністр перерахував п'ять речей, які, на його думку, могли б позитивно вплинути на українську економіку. По-перше, необхідно припинити будівництво російського газопроводу Північний потік — 2. По-друге, призначити чесного керівника Державної фіскальної служби. По-третє, провести земельну реформу. По-четверте, відстояти податок на виведений капітал. І, нарешті, по-п'яте, почати боротьбу з тіньовим ринком окремо взятих галузей економіки.

Роман Ващук запевнив, що з часом ми будемо згадувати цей період, як золотий з погляду становлення багатьох інститутів — і соціальних, і державних, і церковних. Підбиваючи підсумок, він зазначив, що в багатьох сферах і списках Україна могла б поставити галочку: прийняті важливі закони, прийняті системні заходи. "Але залишається відчуття, що в найбільш значущих сферах трансформацій не відбулося, — акцентує увагу канадський посол. — І, звісно, як і раніше існують великі прогалини в питанні справедливості. Механізми майже створені, але все ще не запрацювали".

Борис Гудзяк розповів, що, незважаючи на проблеми в новітній історії, у країни зберігаються колосальні можливості для інновацій і змін. "Хто б міг подумати, що ідеологічний секретар Компартії стане першим президентом незалежної України? Хто б міг подумати, що патріарх Філарет, провідний кандидат на московського патріарха навесні 1990 року, стане тим, хто конструює церкву, яка отримає визнання і автокефалію?" — нагадав єпископ.

Він резюмував: "Знаєте, що точно зміниться завтра? Те, що зміните саме ви".

НВ публікує голоані цитати спікерів у рамках їхніх виступів на лекції Світ у 2019.

Святослав Вакарчук, музикант, громадський діяч

"Ми — частина складного і великого організму під назвою земна куля. Тут майже 200 країн, і у кожної свої інтереси, кожна з тривогою дивиться у майбутнє. І своє рівняння ми зможемо вирішити тільки в контексті рівнянь усіх країн"

"Минулі зв'язки, усталені порядки поступово руйнуються або йдуть у минуле. Довгострокові прогнози стають безглуздими. Перед нами важливий виклик — навчитися швидко реагувати на зміни"

"Або ми розуміємо, де наш шлях яким потрібно рухатися вперед, і виклики, котрі відволікають на цьому шляху, не зупинять нас, або ми станемо маленьким пішаком у великій грі тих, хто знає, куди і навіщо йде"

"Ми часто говоримо про те, щоб зробити державу сильною. Це гарні слова, але держава не ефемерна конструкція — вона складається з людей. Тому давайте зробимо українців сильними, а не державу"

"Зі старими політиками великих проривів чекати не варто. І річ не в конкретних іменах і обличчях, а в тій моралі і політичній культури, які панують у країні. Ця політична культура, як знаменитий Карфаген, має бути зруйнована. Якщо залишимо старі порядки, утопічно очікувати, що з'являться нові люди, і ми раптом заживемо по-новому"

"Україна переживає цікавий період. Changing time, we are facing changing time. І нам потрібно використовувати цей момент, момент зміни епох, коли вчорашні аутсайдери можуть стати завтрашніми лідерами. У нас є цей шанс. Головне, щоб ми не боялися пробувати і ризикувати"

Айварас Абромавічус, екс-міністр економічного розвитку і торгівлі України, керівник шведської компанії East Capital

"Бізнес — та рушійна сила, яка витягує Україну з вкрай скрутного становища. Підприємці — та сила, яка відновлює зіпсований бренд України"

"Непроста світова ситуація на фінансових ринках і торгові війни змушують насторожено дивитися у майбутнє. Україну чекає непростий рік, враховуючи подвійні вибори"

"Ми все ще в клубі шести країн, серед яких взагалі не варто пербувати за жодних обставин. Ми там, де не можна купувати і продавати землю. В Україні це сприяє тому, що ми недоотримуємо колосальні інвестиції"

"Старих політиків перевчити неможливо. Люди змінюються, але вкрай рідко. Мені пригадується лише один політик, який повністю змінив свої погляди. Це Шимон Перес, який на початку кар'єри був прихильником сильної армії, а до кінця став голубом миру. Але загалом політики не здатні змінюватися, особливо у нашій країні"

"Є ще одна річ, яка істотно вирізняє нас на тлі країн Європейського союзу. Немає жодної європейської держави, де був би чорний ринок сигарет, чорний ринок автомобілів, казино, заправок, де все купують і продають за кеш. Тому в 2019-му варто почати реальну боротьбу з тіньовим ринком нашої економіки"

Роман Ващук, посол Канади в Україні

"2019-й через брекзіт й інші чинники майже неминуче дестабілізує систему ЄС, що стане ще одним викликом і для міжнародної системи. Тому так важливо шукати спільні платформи для діалогу і збереження тих правил, які зроблять світ стабільнішим і безпечнішим у майбутньому"

"Згодом ми дивитимемося на цей період, як на золотий з погляду становлення багатьох інститутів — і соціальних, і державних, і церковних"

"Я представляю країну середніх розмірів, яка зацікавлена в тому, щоб у світі, де встановлений правопорядок, право сильних або право сили не домінувало. І Україна в своєму протистоянні з Росією і системно в світовому контексті теж у цьому зацікавлена. Як і Франція, і Німеччина, і та ж Польща"

"Тому важливо, щоб країни свідомо обороняли цю систему. Встановлювали сильніші зв'язки, систему стримувань і противаг. Не панікували, шукали союзників, тверезо оцінювали ситуацію і відстоювали той правопорядок, який нам життєво необхідний"

"Головне, щоб партнери України й уряд країни працювали над однією і тією ж Україною. Різних Україн немає"

"У більшості випадків Україна може поставити галочку. Так, прийняті закони, постанови. Але залишається відчуття, що в найбільш значущих системних сферах змін не відбулося. І, звісно, в питанні справедливості ще є прогалини. Тут механізми майже всі створені, але вони ще не запрацювали"

Борис Гудзяк, президент Українського католицького університету

"Ми хочемо знати, що буде завтра, але те основне, на що ми чекаємо, не відбувається із дня у день. І якщо ми зможемо це зрозуміти, відкриється зовсім інша перспектива"

"Країна рухається із певним економічним оптимізмом. Стає суб'єктом. Ми починаємо виходити з патерналізму. Подія, яка торкнулася православних церков, — знакова. Це ще не кінець, а тільки початок дуже непростих процесів. Але вона знакова"

"Знаєте, що зміниться завтра? Те, що змінить кожен із нас. Звільнившись від тотального і тоталізуючого контексту"

"Подумайте перед Новим роком про те, чого ви боїтеся. У своєму житті, у своїх думках, у своїх емоціях. Назвіть це і проаналізуйте. Так, нам потрібні хороші політики, економіка, що розвивається і мирний соціум, але навіть за наявності всього цього людина все одно може залишатися нещасною і тривожною"

"Дуже важливо у новому році і для вас, і для мене стати суб'єктами як нація, як церква, як особистість. Важливо бачити час. Це колосальний дар — мати весь рік. Мій рік не під контролем політиків або інтернету, не рік страху перед штучним інтелектом. Є питання, які ми з вами вирішимо, починаючи з себе"

"Перевірте, чи не піддаєтеся ви маніпуляціям. Чи контролюєте ви час у Мережі. Порахуйте, скільки свого часу контролюєте особисто ви. Станьте господарем свого життя. Якщо щодня, щомісяця, щороку все більше українців ставатимуть господарями своїх думок, своєї душі, свого часу, тим більше нас чекає змін"Всі фото - Наталя Кравчук

Висловлюємо подяку партнерам: Мистецький Арсенал, кейтеринг гастрономічних вражень Фігаро, Coffee in Action - кофеїн для людей, що змінює світ, LG Electronics Україна, Perrier, IQOS 3, французький коньяк Remy Martin, устриці Скіфія, Сирне Королівство

Як проходили інші зустрічі з НВ?

Діалоги про майбутнє - цикл лекцій відомих економістів, успішних бізнесменів, вчених і візіонерів

Діалоги про майбутнє з Френсісом Фукуямою

Правила бізнесу - українські підприємці та СЕО про те, як стати першим у своїй справі

Діалоги про майбутнє з Андерсом Аслундом, Володимиром Гройсманом та Томашем Фіалою

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською