За яких умов відбудеться зміна еліт в Україні

17 коментувати
За яких умов відбудеться зміна еліт в Україні
В Україні тіж самі політики постійно переходять з однієї партії до іншої. Чому не відбувається активної зміни еліт і як у таких умовах дати шанс молодим лідерам?

Останнім часом тема децентралізації встигла набити оскомину, але, як мені здається, через те, що ми починаємо обговорювати децентралізацію, не розуміючи повною мірою, що значить це поняття. Мене на питання децентралізації наштовхнули роздуми щодо якості та кількості українських політичних еліт.

Я часто думаю: чому за останні двадцять п’ять років у нас сформувалася така мала лава запасних і чому політиків, яких ми бачимо на центральних каналах, на ток-шоу, та і загалом українських політичних еліт, людей, що пропонують себе в якості кандидатів у вище керівництво чи команду вищого керівництва, так мало? Чому на екранах щораз з’являються ті ж самі люди, які просто переходять з однієї партії в іншу, з однієї епохи в іншу? Чому не відбувається активної зміни еліт?

Однією з причин такого явища є те, що в Україні відсутні соціальні ліфти для молодих політиків. А відсутність соціальних ліфтів пов’язано з тим, що єдине місце в Україні, де політик може себе проявити, це, власне, Київ та центральна влада. У більшості цивілізованих країн, держав з розвиненою демократією, усе відбувається інакше. Там політик спочатку показує себе, як молодий активіст у місцевому осередку, потім стає депутатом чи представником свого електорату в селі, місті, чи районі. Після цього він може стати мером чи лідером партійного осередку, і лише потім переходить до столиці. Чому цього не відбувається у нас? Однією з причин є те, що місцева влада у нас ні на що не впливає і ні за що, за великим рахунком, не відповідає. Вона є повністю залежною від Києва.

Незалежні та ініціативні органи влади – система, що існує в Європі – у Німеччині, Італії та інших країнах. Якщо ти не можеш якісно проявити себе на місцевому рівні, значить, ти не можеш претендувати на керівництво державою. А у нас місцеве керівництво, навіть якщо і робить щось позитивне для своїх виборців та свого регіону, то виключно через домовленості зі столицею. Від цієї практики потрібно відходити.

Якщо ти не можеш якісно проявити себе на місцевому рівні, значить, ти не можеш претендувати на керівництво державою

Місцеве керівництво повинне самостійно займатися питаннями на зразок ремонту доріг та інших внутрішніх питань, яким Київ не здатен приділити достатньої уваги, керувати податками та мати можливість формувати місцевий бюджет. Сьогодні у нас практикується рівняння на центр, яке розповсюджується абсолютно на усі рівні.

Вміння домовлятися, яке стає критерієм успішності місцевого чиновника, не сприяє ані ініціативності, ані появі молодих лідерів. А для того, щоб такі лідери з’явилися, потрібно, щоб на місцевому рівні була законодавча можливість приймати реальні рішення. Треба віддати на місця більшу частину бюджету, потрібно віддавати містам, селам і селищам право вирішувати, чи будувати дороги і як їх будувати. В іншому випадку виникає ситуація, коли на місце одних політиків приходять інші, але ані влада, ані еліти не змінюються.

Центральна влада боїться віддавати повноваження на місця. Причому дуже часто цей страх прикривають словами про цілісність та благо держави. Я б хотів, щоб ми не підміняли поняття і узгодили, що собою являє децентралізація. Я не вважаю, що держава має право віддавати на місця питання, що не належать до компетенції місцевих рад: формування монетарної політики, зовнішньої політики, політичних союзів та курсу держави, питання армії. Це сфера компетенції центральної влади, адже передача таких повноважень на місця може збільшити загрозу сепаратизму, особливо в тій ситуації, у якій зараз опинилася Україна.

Але інші речі - бюджет,  внутрішні питання, соціальна політика – мають бути передані на місця. Треба дозволяти місцевим радам будувати різні моделі управління, давати можливість молодим політикам проявити себе. Тоді багато хто з активісті стане з часом політиками, і вони нарешті зможуть створити лаву запасних, якої так не вистачає Україні. У нас нарешті з’явиться конкуренція між політичними лідерами. З’явиться більший вибір поміж людей, які будуть йти у центральну владу.

Справа не в тому, що у нас політики не переходять з місцевого на центральний рівень. Переходять, все правильно. Тільки, якщо у Англії чи Франції політик має показати ефективність та лідерські якості, у нас він повинен мати зв’язки і вміти домовлятися з центральним керівництвом. Для просування у нас і в Європі потрібні принципово різні якості.

Місцеві лідери повинні бути незалежними, самостійними, мати можливість діяти. Державі мають лишитися зовнішня політика та безпека, без сумніви. Усе решта має відійти місцевій владі.

Ця реформа децентралізації є неповною, оскільки не пропонує достатньо якісних змін, які б передали реальну владу на місця. Саме зараз центральне керівництво – президент, парламент та Кабінет міністрів – мають зрозуміти, що час віддати на місця реальні повноваження. Інакше, чим більше рішень і повноважень буде зав’язано на Київ, тим вище шанс припуститися помилки, що стане згубною для країни.

Щоб домогтися реальних змін на краще, керівництву країни потрібно вміти жертвувати. Власною кар'єрою і добробутом, владою і повноваженнями. Заради чого? Заради людей. І заради пам'ятника в майбутньому.

Колонку опубліковано у журналі «Новое Время» за 16 жовтня 2015 року

Повну републікацію тексту заборонено


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.