Як НАТО завадить Путіну

3 коментувати
Як НАТО завадить Путіну
Відправна точка в задумі Кремля щодо розколу ЄС і НАТО: максимальний тиск для зняття санкцій

«Важливо не зачинити двері перед Росією, поки нею керує той, хто прагне хоч би там що, розколоти НАТО і Європейський Союз», – підкреслив колишній верховний головнокомандувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Філіп Брідлав. За його словами, варто осмислено комунікувати з росіянами. «Якщо маємо надію, що це станеться саме по собі, зазнаємо невдачі, що своєю чергою загрожує небезпечними наслідками, – зазначив Брідлав. – Багатьох такий діалог може розчарувати, і не одразу все вдасться, але іншого вибору у нас немає».

Про це Брідлав заявив під час організованої Atlantic Council конференції під назвою «Розширення НАТО і нові рубежі європейської безпеки».

Відзначаючи зміни у структурі і настроях альянсу, Брідлав додав: «Найскладніше – закінчити те, що ми почали, і одночасно не спалити мости для майбутніх відносин з Росією – якими б вони не були». Можна називати їх як завгодно, вважає він, кооперацією або партнерством, але важливо зрозуміти, що в майбутньому з РФ все одно доведеться мати справу.

Наступний саміт НАТО відбудеться в липні у Варшаві. Президентство Барака Обами добігає кінця. На думку Брідлава, під час зміни адміністрацій і агресор, і США можуть скористатися моментом для налагодження більш відкритого діалогу.

Путін повів Росію небезпечним шляхом

Заклик американського генерала зберегти відчинені двері у відносинах з РФ вторить прямішій пораді колишнього міністра оборони США і видатного державного діяча Чака Хейгела, який 10 травня заявив, що наступному президенту США варто приділити особливу увагу взаємодії з президентом Росії Володимиром Путіним.

На тлі російської загрози Пентагон учетверо збільшив бюджет європейської оборони на 2017 рік. НАТО планує розгорнути в Польщі і трьох країнах Балтії (Естонії, Латвії та Литві) чотири бойових батальйони. Тим часом, американські військові відкрили систему ПРО в Румунії, яка стане частиною ширшого протиракетного щита.

Цього тижня Північноатлантичний альянс запустив серію великих військових навчань – відомих як Анаконда-2016 – у Польщі. Поряд з союзниками, у навчаннях беруть участь і американські війська. У Балтійському морі альянс проводить окремі збори під назвою BALTOPS.

«У НАТО вирішили не об'єднувати ці дві ініціативи, щоб росіянам вони не здалися настільки загрозливими», – говорить Брідлав. За словами генерала, альянс не розглядає країни, розташовані між Росією і його східними кордонами, як «сіру зону». «Гадаю, ми за замовчуванням намалювали дуже яскраву лінію на кордоні НАТО. Встановлюючи для Заходу політику цієї яскравої лінії, ми, по суті, встановили аналогічну стратегію для Сходу».

Відповідь Росії

На тлі нарощування сил НАТО біля східного флангу альянсу Москва вирішила розгорнути до кінця року на західних і південних кордонах Росії три дивізії – близько 30 тис. солдатів.

Олександр Ричард Ширрефф, відставний британський генерал і екс-заступник верховного головнокомандувача НАТО в Європі, пророкує, що в спробі уникнути оточення союзницькими силами Росія захопить території на сході України, проб'є наземний коридор в анексований Крим, а також вторгнеться в країни Балтії.

Адмірал США у відставці і колишній верховний головнокомандувач сил НАТО в Європі Джеймс Ставрідіс у передмові до нової книги Ширреффа пише, що Путін повів Росію небезпечним шляхом. Якщо йому дозволять продовжити в тому ж дусі, «це неминуче призведе до зіткнення з НАТО» і швидко дійде до застосування ядерної зброї.

Брідлав оцінює як проблематичний той факт, що росіяни «говорять, пишуть і активно навчаються використання ядерної зброї як логічного продовження конвенціональної війни». Мета цієї стратегії полягає в тому, щоб «змусити вас думати, ніби іншого вибору, окрім капітуляції, немає. І все одно цим усе закінчиться». Генерал, однак, додав, що відповідь на такі дії має включати лазівки, що дозволяють уникнути ескалації.

«Потрібно розробити військовий план, що містить і демонстрацію сили, і шляхи, завдяки яким обидві сторони, особливо та, яка погрожувала використовувати тактичну ядерну зброю, могли б досягти своїх цілей, почавши при цьому деескалацію, – сказав Брідлав. – Це навіть не наука – це мистецтво».

Пріоритети Путіна

Європейський Союз запровадив санкції проти Росії у відповідь на анексію Криму і підтримку сепаратистів у Східній Україні. Незабаром буде розглядатися питання їхнього продовження.

До цього моменту ЄС залишався найбільшим торговельним партнером Москви. Тому сьогодні в Європі зростає розчарування щодо цих заходів. Французький Сенат 8 червня підтримав ідею часткового зняття санкцій. Тим часом, продовжити обмежувальні заходи проти Росії можна виключно шляхом одностайного голосування 28 членів ЄС.

Один з пріоритетів Путіна – розділити Євросоюз і НАТО, впевнений Брідлав. «Його головна мета – підірвати ЄС або НАТО, завдяки чому російський президент зможе отримати що завгодно. Але після саміту в Уельсі ми продемонстрували більшу згуртованість», – зазначає генерал.

«Відправна точка в задумі Путіна щодо розколу ЄС і НАТО: максимальний тиск для зняття санкцій, який стане першою тріщиною в єдності, яка загрожує перетворитися на справжню проблему», – зазначає Брідлав. ЄС слід очікувати тиску в тих питаннях, де немає єдності.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Хербста. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.