13 листопада 2018, вівторок

Вік має значення?

8 коментувати

Думаю, вам це знайоме: до 20 років — освіту, до 30 — шлюб, будинок, кар'єра, до 40 пора схаменутися. Але ця схема має сенс лише в тому разі, якщо ти знаєш, коли помреш

Аж до 18 років наші життя йдуть приблизно за однаковим графіком. Це роки початкової та середньої освіти, коли майже кожен переживає такий досвід. Однак далі виникає вибір між університетом, роботою чи армією, тож ми розходимося у різні боки.

Але якщо ви дотримуєтеся звичних культурних формальностей, то існує чітка схема того, чого від вас чекають у певному віці.

У США у віці близько 30 років ви повинні бути одруженим і мати дітей (з невеликими відмінностями між сільською місцевістю та містом), купити будинок, досягти кар'єрних успіхів. Накопичити певну суму на пенсійному рахунку, стати розсудливим до 40 років. Якщо особливо не замислюватися, то процес стає автоматичним.

Але, погодьтеся, все це має сенс лише в тому разі, якщо ти знаєш, коли помреш.

Дозвольте пояснити. Якби ви хотіли дітей і знали, що помрете в 40 років, то завести їх у 18 цілком логічно. Адже заводити дітей у середньо прийнятому для цього віці було б занадто пізно. Якщо ви помрете в 108, то заводити дітей у 24 чи 34 роки немає сенсу. Можливо, краще в 34, адже тоді ви зможете запропонувати дітям набагато більше.

До чого я веду? Ніколи не пізно слідувати за мрією

Якщо ви мрієте бути вільним і подорожувати світом, то чекати до пенсії — ризикована затія. Ніхто не обіцяв, що ви доживете до 65 чи 70 років.

Проблема цих планів у тому, що люди різні і проходять різні фази розвитку в різному віці.

У 20 років я кинув коледж після другого курсу. Я був жахливим студентом і не бачив сенсу там залишатися. У мені накопичилося забагато енергії, щоб висидіти ціле заняття. Усе, чого я хотів, це віддатися своїй пристрасті — сноубордингу. Мій розклад було так влаштовано під цю мету, що всі пари припадали на вівторок або четвер, а у вільний час я займався сноубордингом або їздив на велосипеді. Перша спроба здобути вищу освіту перетворилася на велику витрату грошей, до того ж отримав я вкрай мало.

Отже, в 20 я переїхав на озеро Тахо в Каліфорнії, щоб досягти своїх цілей у сноубордингу. І у мене багато чого виходило. На п'ять років я повністю присвятив себе спорту.

Потім здійснив мрію і два роки подорожував світом. У 27 знову пішов в університет. Я був старшим студентом, але дуже багато отримав від освіти, адже присвятив себе процесу на 100%. Ніхто не казав мені туди йти, і платив я за нього сам. Юнацька спортивна енергія трохи розсіялася, тож я міг зосереджено перебувати в класі. Відвідавши понад 50 країн, які зробили мене відкритим, я більше цікавився навчанням. Я багато часу провів за читанням, що раніше було для мене немислимо.

Існує безліч історій про створення бізнесу в молодому і зрілому віці. Наприклад — американського ресторатора "полковника" Гарланда Девіда Сандерса, який народився у 1890-му, а в 62 роки досяг успіху зі своїм Kentucky Fried Chicken (KFC). Це вік, коли більшість людей виходять на пенсію.

Мій брат — шеф-кухар. Але замість того, щоб піти очікуваним шляхом, тобто вступити до кулінарної школи у 20 років, він одразу вирушив у першокласні ресторани, проявив себе і будував там кар'єру. Найкращі на світі шеф-кухарі викладають у кулінарних школах чи працюють у найкращих ресторанах? Бути учнем майстра буває корисніше, ніж піти на кулінарні курси. Тепер він готує для найвпливовіших і найвідоміших людей у світі, не маючи формальної освіти.

 

Моя мама живе зараз немов підліток — проживає найкраще життя, якого вона ніколи не мала. А їй 75.

До чого я веду? Ніколи не пізно слідувати за мрією. Всі ці звичні схеми — ніби капелюх в єдиному розмірі. Вони можуть пасувати більшості, але не кожному. Набагато краще носити капелюх, скроєний для тебе.

Життя цікавіше саме тому, що ми не знаємо, коли помремо. Це також дозволяє будувати свій шлях не так, як того очікують інші. Бути вірним собі — це основа щастя і внутрішньої гідності.

Володіти власним життям означає пізнавати себе та дотримуватися своєї правди. Це трудомісткий процес. Вік не має нічого спільного з багатьма речами в житті, адже вік — ілюзорна цифра, яка не може дати нам об'єктивних термінів. Більшість із нас не знають, скільки часу мають у розпорядженні.

Володіючи власним життям, ви не відчуваєте обмежень, накладених очікуваннями суспільства. Вік щось значить лише в тому разі, коли ви знаєте дату своєї смерті.

Більше про життя Пітера можна читати в Facebook , на його сайті petersantenello.com, стежити за ним в Instagram або на YouTube

Колонка опублікована в журналі Новое Время за 11 жовтня 2018 року. Републікація повної версії тексту заборонена

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Більше блогів тут

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.