22 жовтня 2018, понеділок

Фейкова диктатура Путіна

7 коментувати

У 2018 році в Росії прискориться процес зміни влади без зміни президента. Самопожирання путінської системи проявляється все виразніше і буде наростати

Головний парадокс президентських виборів в Росії полягає в тому, що всі знають переможця, але ніхто не знає, якою буде його політика. Втім, швидше за все — не цілком "його". Путін перестав бути ефективним президентом еліти, а народ захищати його явно не стане, оскільки давно позбавлений політичної суб'єктності.

З персоналістської диктатури Путіна, начебто міцно закріпленої анексією Криму, політична система РФ неминуче буде дрейфувати в бік диктатури фейкової. Системи, де за спиною мало що вирішуючого президента, існуючого в якості декоративного диктатора, угруповання силовиків будуть доїдати останні шматки великого бізнесу убожіючої країни.

Самопожирання путінської системи проявляється все виразніше і буде наростати після президентських виборів до того часу, поки тим чи іншим шляхом не відбудеться буквальна зміна влади.

Силове оточення Путіна вже відкрито розмовляє мовою немислимих навіть за недавніми путінськими мірками кримінальних справ, в яких самому президенту відведена роль статиста. Одна частина ФСБ садить у в'язницю на 8 років нібито за вимагання хабара в $2 млн у наймогутнішого бізнесмена країни Ігоря Сечіна колишнього міністра економічного розвитку Олексія Улюкаєва. Після цього вироку в Росії не залишилося жодного чиновника, включаючи членів уряду, який не приміряв би на себе можливість арешту в будь-який момент за найнемислимішим звинуваченням.

Інша частина ФСБ (що конкурує і прямо конфліктує з "січинською") садить під домашній арешт найвідомішого зараз за кордоном російського режисера Кирила Серебреннікова і його колег по проекту Сьома студія — причому обвинувачення змінюється кілька разів вже під час слідства. Після цієї справи (тут є ще одна важлива обставина — Серебренніков мав особисті дружні стосунки з важливими фігурами путінського режиму, в тому числі з одним з організаторів війни проти України Владиславом Сурковим) жоден представник російської інтелектуальної еліти не може почуватись в безпеці.

Силове оточення Путіна вже відкрито розмовляє мовою кримінальних справ

При цьому сам президент — начебто такий всемогутній — не в змозі забезпечити привід у суд у справі Улюкаєва головного свідка Ігоря Сечіна: суд безуспішно викликав його повістками чотири рази. Путін не може припинити очевидно абсурдну справу проти Серебреннікова. Тим часом ніякими незалежними судами в Росії і не пахне: по всіх гучних справах приймаються рівно ті судові рішення, які диктуються реальною владою. Значить, цією владою володіє хтось інший.

Але головне — Путін не може скасувати санкції проти Росії, не змінивши кардинально зовнішню політику. Тільки у 2017 році без особливих зовнішніх потрясінь, при рекордно низькій інфляції (наслідок обвального падіння доходів росіян з весни 2014 роки), при дворазовому зростанні світових цін на нафту впали два банки з першої десятки і ще один з топ-15. Російські олігархи і просто дуже великі бізнесмени пачками почали не просто переходити в статус іноземних резидентів, а й купувати мальтійське громадянство — в тому числі для того, щоб уникнути нових персональних санкцій США.

Путін більше не може вирішувати найважливіше для еліти внутрішнє питання — особистої безпеки при її звичному існуванні "над законом". Він не здатний вирішити і найважливіше для еліти зовнішне питання: гарантувати їй право жити як на Заході або прямо на Заході, конвертуючи багатство у власність і запасний плацдарм для сімей в країнах, з якими Путін розв'язав холодну війну.

Ці дві обставини багато в чому визначатимуть зміст політики РФ після президентських виборів-2018 і чемпіонату світу з футболу. Є й третє. Головним внутрішньополітичним конкурентом Путіна стає... Трамп. Він твердо має намір балотуватися в 2020 році на другий термін. Але це стане можливо, тільки якщо Трамп реальними справами зможе змити з себе тавро "агента Кремля". РФ вперше з моменту розпаду СРСР виявилася частиною внутрішньої політики США. А внутрішня політика для американців завжди була важливіша за зовнішню. Росія хотіла стати "справжнім ворогом Америки" — і вона ним стала.

Без ліберальних реформ, без закінчення конфронтації з Заходом Росії не вибратися з глибокої економічної ями. Тактика "маленьких переможних гібридних воєн" практично вичерпана: санкції і так вже відкинули економіку на 10 років назад.

Тому Путіну належить стати могильником нинішнього варіанту путінізму в новому президентському циклі. Або це зроблять інші — в тому числі ті, хто сам є частиною влади. Таке в російській історії бувало не раз і не два. Це не означає, що Росія стане схожа на західну демократію. Вона запросто може стати схожою і на Північну Корею, якщо вибере шлях самоізоляції і ядерного шантажу.

Колонка опублікована в журналі Новое Время за 11 січня 2018 року. Републікація повної версії тексту заборонена

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.