План для сходу

35 коментувати
Як далі діяти Україні на Донбасі? Пропоную два швидкі і рішучі кроки

Ситуація навколо Донбасу загострилася. І йдеться не тільки про активізацію на фронті, але і про публічні заяви з приводу сходу України, які доносяться з Брюсселя, Вашингтона та інших західних столиць. Очевидно, що у цих сигналів спільне підґрунтя. Судячи з усього, західні політики обговорюють пошук компромісу, в рамках якого Україна, наприклад, має забути про Крим і прийняти Донбас в тому вигляді, в якому він є, з усіма проблемами і зобов'язаннями.

Про те, що такий план неприйнятний, вже сказали всі. Але за три роки війни Київ так і не виробив системну політику щодо Донецької і Луганської областей. Ні в правовому полі, ні в економічному, ні в гуманітарному. Блокади і суперечки про те, хто відповідальний за війну,— прямий наслідок цієї невизначеності. Ми тільки зараз почали розробку закону, що визначатиме статус окупованих територій, в рамках якого нарешті визнаємо, що з точки зору держави Україна Крим і Донбас однаковою мірою окуповані Російською Федерацією.

Сам факт окупації в міжнародному праві визначається в першу чергу так званим ефективним контролем. В Криму все просто: Москва не заперечує своєї влади над півостровом, відкрито створюючи там державні органи. Що стосується Донецької і Луганської областей, ситуація складніша — тут окупація очевидна тільки нам; а в міжнародному правовому полі цей статус потрібно довести. До речі, Україна вже звернулася з позовами до Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини. Навіщо? Це важливий історичний крок, який дозволить покласти на Росію відповідальність за порушення прав громадян на окупованих територіях та вимагати відшкодування збитків.

Складність ситуації в тому, що Україна перебуває між двох вогнів: з одного боку, їй потрібно довести дії Москви, з іншого — не стати варваром по відношенню до своїх громадян на окупованих територіях. Йдеться про тих, хто володіє українським паспортом, але з різних причин не може виїхати з окупованих територій. Хочемо ми того чи ні, у нас є перед ними зобов'язання. Якщо добиваємося єдиної країни, ні історично, ні політично, ні з точки зору здорової логіки не можемо залишити їх напризволяще. Нам доведеться дотримуватися їхніх прав, у тому числі виплачувати пенсії, зарплати і соцзабезпечення.

Чому виникла ситуація з торговою блокадою на Донбасі? Це все наша "улюблена" корупція

Питання мертвих душ, про які так багато говорять, вирішується не так вже і складно — виплати можна здійснювати за особистої присутності, а тим, хто не може виїхати з окупованих територій,— за посередництвом міжнародних організацій.

Між тим, є один фактор, який вже зараз без усіляких статусів руйнує майбутню єдність країни. Це "улюблена" усіма нами корупція. Саме через неї ми не в змозі вибудувати зрозумілу державну політику щодо окупованих територій. І саме вона — головна причина торгової блокади, що почалася минулого тижня.

Господарські та комерційні взаємини на окупованих територіях — рай для махінацій. Для всіх очевидно, що торгівля йде (ми ж не на Марс відлетіли, зв'язки так швидко не руйнуються). Одна її частина критична для виживання людей по той бік барикад, інша — потрібна для життєзабезпечення на підконтрольній території, але левова частка — це просто торгівля, яка ретельно приховується. Наприклад, незрозуміло, куди йде різниця між ціною вугілля, який ми закуповуємо на окупованій території, і тією ціною, яку закладаємо в тариф для населення? Або чому ми продовжуємо постачати електрику на окуповані території, нарощуючи борги?

Причина такої непрозорості не в держтаємниці, а в страху втратити конкретний мільйон конкретними людьми. А заручниками цієї тваринної спраги наживи на війні є наші громадяни. Саме по ним наразі і б'є блокада. Наприклад, електростанції, що зареєстровані в Україні і живлять населені пункти на підконтрольній території, але фізично знаходяться на окупованій території, можуть зупинитися. Або Маріуполь — місто, куди вода постачається "звідти". Як з цим бути?

Без чіткого визначення статусу окупованих територій і прозорих економічних відносин війна на Донбасі і далі залишиться вигідною годівницею та вигідною проблемою. А політики, які отримують бариші з цієї торгівлі, і далі виголошуватимуть гучні промови про єдину країну, хоча насправді саме вони розривають країну на шматки. І це не абстрактні "вони" — це президент, який контролює регулятор, це очільники силових структур, податкової служби та власники енергогенеруючих компаній.

Колонка опублікована в журналі "Новое Время" від 10 лютого 2017 року. Републікування повної версії тексту заборонене


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.