15 листопада 2018, четвер

Хто заплатить за "банкет" ОВДП?

6 коментувати

Що буде з країною, яка замість реформ продовжує колупатися в носі і валятися на дивані, з якого щури вже вкрали всю вату і доїдають оббивку?

Що ви подумали б про людину, яка цілими днями лежить перед телевізором з пляшкою пива і безперервно позичає гроші під обіцянки почати «нове» трудове життя? Або про компанію, що послідовно втрачає конкурентні переваги, яка забула про розвиток, але продовжує брати кредити, не замислюючись про їх вартість. Висновок очевидний – стосунки з любителем пива триватимуть недовго, а компанія збанкрутує.

Що буде з країною, яка замість реформ продовжує колупатися в носі і валятися на дивані, з якого щури вже вкрали всю вату і доїдають оббивку? А щоб цих зубастих щурів прогодувати держава без зупинки бере в борг, все більше і все дорожче. Як і в першому випадку, відповідь напрошується сама собою і оптимізму не додає.

За останні десять років державний борг України виріс з 40% ВВП до 86%. Більш того, плюнувши на МВФ і його вимоги, держава пішла позичати на ринках капіталу. Це ще збільшило витрати на обслуговування боргу, які впевнено обганяють доходи бюджету і, якщо нічого не зміниться, то фінал неважко уявити. Хоча, з іншого боку, кого це лякає. Адже беруть одні чиновники, а віддають завжди інші. Чого їм переживати?

Переживати нам з вами потрібно. І є через що. Ось, наприклад, останнім часом цікава ситуація склалася. Сподобався фінансовим інвесторам, тим, хто сміливіший та ризиковіший, український внутрішній борг – ОВДП. Та й як повз таку спокусу пройти, якщо мало того, що 17% річних платять, так ще й на курсі дозволяють заробити. Ті, хто купив у січні, коли долар був 28.8 гривень, і продав у квітні, конвертував доходи назад в долари по 26, заробили більше 15%, в доларах. Всього лише за три місяці! У річному еквіваленті – це, тільки вдумайтеся, неймовірні 75%! Ось вона широта слов'янської душі і щедрість жебраків, які живуть в борг і не думають про завтрашній день. Напевно, все-таки, щедрість. Ну, не можемо ж ми, справді, без жодних доказів припустити, що шановні люди, які відповідають за державні фінанси, придумали якусь схему. Ні, не інакше, як щедрість!

Чи довго триватиме це свято фантастичних доходів? Навряд чи, адже у будь-якої, навіть найширшої душі, є межі щедрості. Кажуть, що деякі інвестори, хто розсудливіший, а може краще інформований, вирішили не випробовувати на міцність гусарство українських позичальників і вже потягнулися до «виходу». Решта поки чекають. «Жадібність – це добре!», – говорив один легендарний фінансист, який отримав в результаті десять років за торгівлю за допомогою інсайдерської інформації. Але не тільки жадібність рухає ринками. Є ще страх. Тому, найімовірніше, запалу менш інформованих інвесторів вистачить ще, максимум, на кілька місяців, а то й менше. Після цього почнеться втеча, супроводжувана активною скупкою доларів. Адже не в гривні ж інвестори, що українські, що іноземні, будуть фіксувати прибуток.

І тепер, головне питання – чи дозволить влада любителям ОВДП забрати все зароблене з собою, в повному обсязі? Чи виявить небачену щедрість до самого кінця або, все-таки, девальвує гривню, зменшивши відтік таких необхідних доларів з країни. Заразом і доведе, що схеми ніякої немає – все заради країни і народу.

Шкода тільки, що, в будь-якому випадку, за «святковий стіл ОВДП», в кінцевому підсумку, заплатить народ України – або великими витратами за боргом, або девальвацією!

Чи є вихід з цієї ситуації? Звичайно є! І всі його знають – дружба з МВФ. Вартість такої дружби складає всього лише близько 3% на рік – ніщо в порівнянні з сьогоднішніми ставками. Ну і плюс реформи, звичайно. Ось тільки, чим в цьому випадку щурів годувати?

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиною – щодня

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.