18 червня 2018, понеділок

Депортація Саакашвілі. Це кінець?

5 коментувати
Мелінда Херінг: Історія Саакашвілі триває вже довгий час

Мелінда Херінг: Історія Саакашвілі триває вже довгий час

13 українських і міжнародних експертів коментують депортацію Саакашвілі з України.

12 лютого лідера української опозиції Міхеіла Саакашвілі було депортовано до Польщі. Протягом декількох місяців він керував протестами біля будівлі парламенту, закликаючи президента країни Петра Порошенка піти у відставку. Історія Саакашвілі триває вже довгий час; в минулому році Саакашвілі був позбавлений українського громадянства, а потім незаконно в'їхав до країни. У грудні його було заарештовано, але потім звільнено.

Ми попросили експертів Atlantic Council і друзів UkraineAlert відповісти на такі питання: чи означає це кінець Саакашвілі як українського політика? Що процес депортації опозиційного політика говорить про українську демократію? Чи є справа Саакашвілі особливою, і чи може вона бути сигналом лідерам опозиції і групам громадянського суспільства, що вони – наступні?

Айварас Абромавічус, колишній міністр економіки і торгівлі України

Хороший Міша чи поганий? В українців і грузинів дуже різні погляди на нього. Однак непотрібна жорстокість його арешту виглядала абсолютно огидно. Ви не можете кидати колишнього президента на підлогу і витягувати його за волосся з ресторану в Києві – красивому європейському місті. Ви просто не можете так чинити в Європі в 21 столітті.

Майкл Бочурків, аналітик з глобальних питань

Піар ніколи не був сильною стороною Петра Порошенка – олігарха, який перетворився на політика і звик будь-якими способами домагатися свого.

Поспішна депортація Саакашвілі сигналізує про початок президентської виборчої кампанії в Україні. Зрозуміло, що Порошенко відчайдушно намагається зачистити ігрове поле від дратівного і харизматичного противника.

Дії Порошенко були вимушеними: грузинський баламут озвучував те, що і так знають багато українців, – що уряд не має рішучості провести значущі реформи. Тому найкращий спосіб змусити Саакашвілі замовкнути – це депортувати його.

Дії української влади – не дуже хороший знак для опозиційних груп. Це означає, що адміністрація Порошенка готова грати в жорстку гру і особисті інтереси ставити поверх іміджу країни.

Брайан Боннер, головний редактор Kyiv Post

Те, що сталося, було неправильним і незаконним з багатьох позицій. Справа Саакашвілі є прикладом того, що Kyiv Post називав «політичним переслідуванням в епоху Порошенка». Проте, Саакашвілі багато в чому поводився награно і багато величався, коли говорив про безкарність, корупцію і провал реформ. Думаю, деякі українці втомилися від нього і бачать в ньому іноземця. Як американець, який живе в Україні, вважаю, що іноземці можуть, повинні допомагати і допомагають захищати справедливість, верховенство закону та інші демократичні принципи в Україні. Більшість українців, яких я знаю, раді такій підтримці. Однак тільки українцям вирішувати, яке суспільство вони хочуть побудувати і за що повинні боротися.

Коли закон застосовують у політичних цілях, страждає демократія

 

 

Майкл Карпентер, колишній заступник помічника міністра оборони США, директор Центру дипломатії і міжнародної взаємодії імені Байдена

Якщо Саакашвілі депортують, буде погано для України і ще гірше – для Грузії. Коли закон застосовують у політичних цілях, страждає демократія і політична культура країни. Саакашвілі – дуже суперечлива фігура, але ні Україна, ні Грузія не виграють від рішення, яке призведе тільки до більшої політичної поляризації.

Пітер Дікінсон, науковий співробітник Atlantic Council, видавець журналу Business Ukraine

Грубе і некомпетентне поводження української влади з Міхеілом Саакашвілі спочатку було самогубним. Його могли депортувати відразу ж після незаконного в'їзду в країну восени минулого року. Але натомість йому дозволили вільно пересуватися Україною, а потім заарештували, аби потім відпустити. З боку виглядає дещо хаотично. Тепер ми стали свідками останнього акту в цій комедії помилок. Відносно високий міжнародний статус Саакашвілі гарантує, що Україна опиниться в негативному світлі. Крім того, будучи у вигнанні, Саакашвілі обов'язково постарається якомога довше залишатися в центрі уваги ЗМІ. Забігаючи наперед, скажу, що він, швидше за все, спробує повернутися в українську політику, оскільки це – його єдиний шанс залишитися в історії. Він ще дуже молодий, щоб піти в наукову роботу, і тому прагнутиме повернутися в Україну будь-яким способом.

Максим Еріставі, науковий співробітник Atlantic Council, співзасновник Hromadske International

Саакашвілі і його партія ніколи не користувалися популярністю серед українських виборців. Але те, як президент Петро Порошенко вчинив із ним, завдає серйозного удару по українській демократії. Це таке попередження всім суперникам Порошенка на майбутніх виборах 2019 року: незгодних буде нещадно роздавлено. Саакашвілі і «хрестовий похід» проти активістів і журналістів-антикорупціонерів просто є першими, кого атакує президент, який побоюється втратити свої рейтинги і шанс на переобрання.

Діана Френсіс, редактор канадського National Post, старший науковий співробітник Atlantic Council

Сага Саакашвілі почалася, коли Порошенко вирішив запросити його в свою країну і надати йому важливу посаду, а потім і українське громадянство. Але за деякий час Саакашвілі подав у відставку і звинуватив Порошенка в корупції, а потім виступив проти президента. (..) Тепер його депортовано до Польщі.

Що з цього випливає? Порошенко робить йому ласку, щоб змусити замовкнути. Суд України відмовився надати Саакашвілі статус біженця, оскільки той є політичним противником Порошенка. Ці зловживання – поряд з іншими – показують, що в Україні все ще не існує верховенства закону. Це закони олігархів.

Адріан Каратницький, старший науковий співробітник Atlantic Council

На початку 2000-х Саакашвілі був визнаною іконою реформ і демократії. Сьогодні його репутація в Грузії заплямована – багато людей розчаровані його авторитаризмом і політикою кумівства, які панували під час його другого президентського терміну. В Україні його популярність також ослабла.

Безсумнівно одне – кар'єра Саакашвілі йде по низхідній спіралі. Колишній президент Грузії продовжує мріяти про нові революції, які пожвавлять його політичну долю. Але його стрімке падіння є наслідком неправильного розуміння політики України – країни, в якій люди час від часу повертають на арену популістів, але ніколи і нікому не довіряють повністю і не обожнюють своїх лідерів.

Сергій Лещенко, депутат (БПП)

Вважає депортацію Саакашвілі «гіршим прикладом виборкової справедливості» і «спробою Порошенка та його кланів контролювати політичний процес». «Ім'я не має значення. Це той самий процес, який почався з Віталія Шабуніна, Олександра Данилюка та потім – Саакашвілі».

Віолетта Москалу, засновник Global Ukraine Foundation

Саакашвілі грає історичну роль у боротьбі України за демократію. Його мужність і безкомпромісна боротьба з клептократією змусили президента України Петра Порошенка та його союзників зняти маски і показати свою справжню натуру. Вони дійсно готові зробити все, щоб захистити інтереси свого корумпованого, олігархічного і антидемократичного клану.

Пол Ніланд, засновник Statement Email

Головне, що потрібно зрозуміти, – Саакашвілі, незважаючи на те, що позиціонує себе «лідером опозиції», не є таким в Україні. Партія, яку він очолює, «Рух нових сил», відносно невелика і ніяк не загрожує жодному з політичних діячів.

Насправді дії Саакашвілі показують, що демократія в Україні дійсно жива і почувається прекрасно. Так близько чотирьох місяців тому Саакашвілі об'єднався з Юлією Тимошенко для проведення маршу в Києві, після чого організував протестний табір біля будівлі парламенту. І цей табір як і раніше існує, і люди й надалі реалізують своє право на свободу зібрань.

4 лютого відбувся ще один марш, організований близькими соратниками Саакашвілі. Кілька тисяч людей вільно пройшли по центру Києва, а потім кілька людей виступили зі сцени на Європейській площі. Незабаром ми дізнаємося всі подробиці про арешт і депортацію Саакашвілі. Але, думаю, демократія в Україні не перебуває під загрозою.

Олексій Рябчин, депутат (Батьківщина)

Я не шанувальник Саакашвілі як українського політика. Хоча ціную те, що він і його колеги зробили в Грузії. Але він не досяг обіцяних результатів в Одесі, його промови були надто емоційними, він часто поводився безвідповідально щодо людей, які йому довіряли.

Але після того, що Порошенко зробив зі своїм колишнім другом, в заголовках провідних світових газет про Україну на додаток до «корупції», «війни» та «олігархів» ми побачимо слова «тиранія» і «відкат демократії». Все це матиме погані наслідки не тільки для чинної влади, а й для всієї України.

Вікторія Войціцька, депутат (Об'єднання Самопоміч)

Уряд використав Саакашвілі та його ім'я, коли потрібно було продати ідею про те, що вони будують нову Україну. Але щойно Саакашвілі став тягарем, вони вирішили позбутися його жорстким чином. Брутальність його затримання виглядала нелюдяно. Демонстрація непотрібної сили посилає чіткий сигнал: не буде жодних обмежень, в тому числі моральних, в боротьбі з політичними опонентами. Зима авторитарного режиму вже прийшла в Україну.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікація повної версії тексту заборонена.

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.