Жахливий сценарій для Німеччини

Погляди

15 лютого 2018, 14:32

Іван Яковина

Оглядач NV

Коаліція в Німеччині може ще й не з'явиться. Партійні низи не хочуть співпрацювати з Меркель

Кілька днів тому полегшено зітхнула майже вся Німеччина. Багатомісячні переговори про створення там правлячої коаліції нарешті дійшли кінця, причому сторонам вдалося домовитися про співпрацю.

Ангела Меркель ще на чотири роки залишиться канцлером, а її правоцентристський блок ХДС-ХСС вступить в коаліцію з лівоцентристами соціал-демократами. Разом вони сформують коаліцію і продовжать правити своєю чудовою країною, як раніше. Начебто, все добре, всі задоволені і щасливі, так?

Насправді ні. Зовсім ні.

Почати треба з того, що коаліція може ще й не з'явиться. За статутом соціал-демократів, рішення про входження в коаліцію має схвалити більшість членів партії. Бажаючі проголосувати можуть зробити це поштою. Ця процедура замислювалася як проста формальність. Потрібно було дотриматись демократичних процедур і показати, що актив партії повністю згоден з її керівництвом.

Але щось пішло не так. Партійні низи збунтувалися. Вони не хочуть йти в коаліцію з Меркель. Тому зараз у соціал-демократів почалася справжня громадянська війна. Партія розділилася на дві приблизно рівні частини, які ненавидять один одного і активно агітують один проти одного.

Якщо на партійному голосуванні переможуть супротивники коаліції, то її не буде, уряду теж не буде, зате будуть нові вибори і розкол серед лівоцентристів.

Хоча і у правоцентристів теж все не слава богу.

Під час коаліційних переговорів Меркель пообіцяла соціал-демократам абсолютно ключовий пост міністра фінансів, а також пообіцяла проводити досить ліву економічну політику. Через ці постуки проти Меркель ополчився правий фланг її власної партії. Її звинувачують в зраді ідеалів ХДС-ХСС і в продажності. Мається на увазі, що заради посади канцлера вона пішла на неприпустимі поступки соціал-демократам.

Таким чином складається дуже нехороша ситуація. Якщо будуть оголошені нові вибори, то традиційні ліві і праві вступлять в кампанію дуже ослабленими. В очах значної частини своїх виборців і ті, і інші вже виглядають безсовісними політиканами, готовими на будь-яку зраду заради збереження влади. Голосів їм це не додасть.

Але святе місце порожнім не буває. Виборець почне шукати "справжніх" правих і "справжніх" лівих. І в Німеччині такі є. Праворуч – ультраправа "Альтернатива для Німеччини". Ліворуч – ультраліва "Ді Лінке". Обидві ці партії виступають проти Європейського Союзу в його нинішньому вигляді і за зближення Німеччини з Росією.

Це жахливий сценарій. Але і створення коаліції не набагато краще.

В цьому випадку соціал-демократів точно чекає серйозний розкол, партія "Альтернатива для Німеччини" отримає статус офіційної опозиції в Бундестазі, а з ним – безліч постів. Традиційні праві і традиційні ліві продовжать котитися під гору.

Традиційний електорат і тих, і інших буде від них відвертатися. Все це в комплексі призведе до того, що на наступних парламентських виборах праві і ліві радикали майже гарантовано серйозно поліпшать свої показники і, ймовірно, вперше після Другої світової війни увійдуть в уряд.

Для єдиної Європи взагалі і для Німеччини зокрема це буде дуже, дуже погано. Чекати залишилося не так вже й довго – наступні вибори там будуть менше, ніж через чотири роки.

Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Інші новини

Всі новини