Минулий тиждень, як втім, і весь перший квартал, були точнісінько як скажений світлофор, що хаотично запалює то зелене, то червоне світло, в істериці реагуючи на ревіння машин і перебіжки пішоходів. Думаю, що ті, хто вже почав торгувати на ринках цінних паперів, добре мене розуміють. Все, як у відомій українській пісні: «червоне – то любов, а чорне, то журба». Тільки з тією різницею, що на фінансових ринках зелений – це колір радості, коли ринки ростуть, а червоний – печалі, яким відзначають показники падіння.
Останнім часом від калейдоскопа кольорів в очах просто рябить. Схвалив Трамп мита на китайський імпорт – все в червоному. Поїхав міністр фінансів США до Китаю домовлятися про пом'якшення «лінії Трампа» – і глобальні горизонти освітилися зеленим. Твітнув американський президент, що Amazon – це зло, яке позбавляє США робочих місць і податків, і все знову, враз, почервоніло. І ось би знову зазеленіти, згідно звичного порядку, як Тesla, одне з перших чудес, створених магом і чарівником сучасного підприємництва Ілоном Маском, виявилася в скрутному фінансовому становищі. Та й історія з Facebook все ніяк не закінчується, змушуючи задуматися про те, як легко обвести нас навколо пальця, навіюючи різну передвиборчу дурню. Тільки від усвідомлення власної довірливості червоніти починаєш. А засоромившись, видаляти рахунки з усіх підряд соціальних мереж, заганяючи їх акції глибоко в «червону» зону. Хоча, до Великодня, у Великий четвер, за григоріанським календарем, все знову «зазеленіло» – ось вона, сила божественного відродження. Навіть багатотрильйонні фінансові ринки виявилися їй підвладні.
Хоча, схоже, найближчим часом домінуючим кольором на глобальних ринках стане жовтий – колір очікування, невизначеності і, швидше за все, розлуки. Розлуки з тими останніми дев'ятьма роками, коли ринки росли в середньому на 17.3% за рік, і практично будь-яка інвестиція приносила радість і робила вас багатшими. Добре це? Ні! Погано? Теж ні! Це закономірно. Ринки зростають і падають точно так само як літо змінює осінь, а в нормальному світлофорі за червоним світлом запалюється жовте, а потім зелене. І це – можливість! А ті, хто її вчасно використовує, зможуть насолодитися таким «бичачим» ринком, зелене світло якому обов'язково запалиться після жовтого, потрібно тільки почекати.
Що ж відбувається з українськими ринками, і яка прибутковість місцевих фінансових інструментів? Власне кажучи, нічого цікавого. Український інвестиційний світлофор давно погас. Та й, зізнатися чесно, навіщо гужовому транспорту світлофори?
За депозитами в пристойних банках як був мізер, що не покриває інфляцію, так і залишився. І це закономірно і правильно, з боку банків. За гривневими ОВДП дають багато, але обивателю брати страшно, а раптом не встигнеш вискочити. І це «багато» абсолютно закономірно, але абсолютно неправильно з боку влади, яка сплачує непомірно високу ціну за небажання проводити реформи.
Ще є квартири, які продовжують дешевшати, всупереч очікуванням їх власників, що як і раніше вважають, що ціна на нерухомість в Києві досягла дна і ось-ось почне рости. Почне, коли навколо Києва виростуть гори, а разом з ними гірськолижні курорти, «київське море» перетвориться на морський курорт глобального масштабу, а саме місто – на центр ділового життя, що приваблює сотні тисяч фахівців з усього світу в пошуках фантастичних заробітків. А поки що, на жаль...
Ну і, звичайно ж, біткоіни! Яка трагічна доля спіткала криптоінвесторів. «Колесо долі здійснило свій оберт. Я тут і переможений», – можуть вигукнути тисячі любителів швидкого заробітку слідом за шекспірівським Едмундом. Ще вчора вони були воротилами фінансових ринків, а тепер, втративши лише за один квартал майже 50%, за одну мить перетворилися з інвестиційних геніїв на потенційних «заробітчан», які мріють про стабільну добре оплачувану роботу.
Ось, мабуть, і все. Підсумки першого кварталу закономірні. І для тих, хто вірить, що історія повторюється і бачить ліс глобальних ринків за деревами київських новобудов і матраців, все йде за планом!
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени
Читайте інші тематичні колонки на НВ:
Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня
Кінопошук з Фоззі – щочетверга
Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці
Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі