Скандал з Саакашвілі: ви на чиєму боці?
1 січня 1970, 03:00
Після того, як силовики спробували затримати опозиціонера Міхеїла Саакашвілі, а генпрокурор звинуватив його в зв'язках із побіжним олігархом Сергієм Курченком, НВ з'ясував у співвітчизників, що вони думають про цей безпрецедентний політичний скандал
У нинішньої влади немає морального мандата на арешт своїх опонентів. Тим більше Міхеїл Саакашвілі, до якого може бути різне ставлення, перш за все відомий у всьому світі політик, і це об'єктивна реальність. Можливо, за нього не вийдуть мільйони або навіть тисячі українців, а й кілька десятків його фанатів здатні на не менші безумства, ніж він сам.
Спроба затримання Саакашвілі могла закінчитися фатально не тільки для влади, але і для країни в цілому. Уявімо, що могло б статися, якби в натовпі почалася стрілянина. Або хтось, як і погрожував, зробив би самоспалення. Чи є гарантії, що це не запустило б процес кривавого хаосу, під час якого держава повністю втратила б керованість? Думаю, навряд чи.
Тому у мене немає моральних питань до Саакашвілі — з ним все абсолютно зрозуміло. Він — ті сірники, з якими спочатку не можна було грати нинішній інфантильній та недалекоглядній владі.
Тетяна Даниленко,
телеведуча, журналіст телеканалу ZIK
Відбувається політичне шоу, причому з обох сторін. Обидві сторони перегинають палицю. Якщо наша влада щось робить не те, то приходять вибори, і за них ніхто не проголосує. Якщо опозиція набирає силу, то вона прийде до влади.
Я — за реформи, за зміни, але ж є якісь правила, яких ми повинні дотримуватися, інакше не буде правового порядку і країни взагалі. Потрібно один одного чути і не маніпулювати. Народ не дурний, він все відчуває і розуміє. Хто маніпулює і бреше — той в результаті виявиться лузером.
Андрій Худо,
глава наглядової ради Холдингу емоцій !FEST
(креативні проекти і ресторани, в тому числі львівська Криївка)
Саакашвілі в цьому випадку мені вкрай несимпатичний, як і все, що з ним відбувається, як і все, що він робить. Але і дії силовиків, як і влади в цілому, теж виглядають несимпатично. Я думаю, для Саакашвілі це кінець української політичної кар'єри, а для Порошенка — нагадування, що у нас такі методи з авторитарними замашками не проходять.
Олег Тістол,
художник
По-перше, потрібно, щоб оприлюднені Луценком плівки знайшли своє підтвердження [справжності]: повинні бути незалежне розслідування і незалежні слухання в суді. У Саакашвілі має бути право захищатися і право довести, справжні вони чи ні.
Взагалі цікаво виходить: якщо послухати записи, то очевидно, що саме сторона Курченка виявилася стороною, яка вела запис. Це означає, що Генпрокуратура домовилася з Курченком? Тоді виникає питання: що ж вони йому за це пообіцяли? Якщо це справжні записи, звичайно.
З іншого боку, це дуже серйозні звинувачення, і до цього потрібно поставитися серйозно. Саакашвілі повинен дати відповідь на всі питання щодо членів своєї команди, які мали там якісь контакти або брали гроші. Тому що інакше це буде удар по демократичним силам і по вірі людей в мирний протест.
Світлана Заліщук,
народний депутат від Блоку Петра Порошенка
Влада в черговий раз відокремилася від країни, продемонструвавши, що її єдиний мотив — бути при владі, а не "жити по-новому". Я не можу зайняти жодну зі сторін (обидві огидні), але вважаю неприпустимим позбавлення громадянства за політичними мотивами, вважаю огидним і злочинним використовувати ресурси МВС, СБУ та інших силових структур у боротьбі навіть з такою опозицією.
Олександр Смирнов,
креативний директор агентства Tabasco
Коли обидві сторони поводяться нерозумно, навряд чи варто бути на чиємусь боці. Можна лише констатувати, як герой відомого фільму: "Здається, панове, це була комедія". І прикро, що на сміх виставляють Україну на весь світ.
Сергій Фурса,
спеціаліст відділу продажів
боргових цінних паперів Dragon Capital
Ситуація навколо Саакашвілі виникла закономірно. Вона стала продовженням того, що відбувалося в країні останні кілька років після Революції Гідності.
Люди, які очолили країну, відмовилися від позиції громадян, які виходили на Майдан. Політики почали хитрувати, подружилися з системою і спробували повернути країну в стан початку 2010-х. Це викликало агонію, від якої не допомогли ні економічні, ні політичні щеплення Порошенка. І тому зараз державна система розвалюється — болісно, з кров'ю.
Важко і українцям, і владі, а Саакашвілі цим користується. При цьому у нього особисті мотиви домінують над інтересами його оточення — це в першу чергу молоді українські депутати і грузини, які приїхали в Україну все ж не тільки заради матеріальних благ. Всі вони виявилися заручниками Саакашвілі.
А силові структури не справляються зі своїми обов'язками. По суті, вони залишилися такими ж, якими були за часів Януковича.
Але в будь-якому випадку ми повинні це пережити. По-іншому статися не могло. Головне, щоб Порошенко не вирішив, що до Києва час вводити підрозділи Збройних сил. Це буде катастрофою.
Володимир Тихий,
кінорежисер
Я критично ставлюся і до діяльності Саакашвілі, і до незграбних дій правоохоронних органів. Отже я скоріш за все в даному випадку зберігаю нейтралітет.
Володимир Фесенко,
політолог, директор Центру
політичних досліджень Пента
Безумовно, основна функція соціально активної спільноти в Україні — це постійний тиск на владу і мотивація її до реформ. Логічно, що у самої влади мотивація до змін мінімальна.
З іншого боку, те, що роблять Саакашвілі і його соратники, має всі ознаки шоу, постановки та повністю дискредитує реформи і реформаторів.
Тобто йде гра на те, чиє обличчя виявиться більш потворним. Хто викличе більше презирства й огиди. Особисто у мене Саакашвілі тут виграє з великим відривом, однак опоненти виглядають не менш огидно.
Ельдар Нагорний,
директор з розвитку IT-аутсорс компанії QArea,
засновник Школи маркетингу SMS
Все, що відбувається, нагадує мені політичне реаліті-шоу для домогосподарок. Почалося шоу з перетином кордону і продовжилося спробою затримати Саакашвілі. Це можна показувати в телеефірах і робити сенсаційні новинні речі, але я не знаю, кому це вигідно. Коли фанати Саакашвілі витягали його з мікроавтобуса, то це більше було схоже не на кримінальне дійство, а на концерт.
Павло Гудімов,
арт-менеджер, музикант,
засновник галереї Я Дизайн
Навколо Саакашвілі склалася тривожна ситуація. Неправильно поводяться обидві сторони конфлікту, і мені здається, що це може бути реалізацією заздалегідь продуманого плану української влади, яка хоче перейти до більш силових методів контролю над ситуацією в країні.
Допускаю і особисту неприязнь українських володарів до Саакашвілі. Той в свою чергу намагається загострити ситуацію.
Претензії до влади дійсно є, і Саакашвілі на цьому грає. Він використовує популістські, циркові методи, опускаючись до рівня натовпу. Я не кажу, що це натовп без мізків, але коли маси збираються разом, то поводяться зовсім інакше, ніж індивіди. Влада ж робить дуже нервові контрходи.
У своєму полюванні на Саакашвілі вона влаштувала справжнє кіно — ось нібито є бунтар, який втомився від сатрапів, а сатрапи хочуть цього бунтаря втихомирити. Найкраще, що могла б зробити влада в цьому випадку, — це дати процесу розвиватися згідно з нормами демократії, щоб все проходило без зайвих нервів.
Тарас Прохасько,
письменник
У ситуації, що склалася, мають рацію обидві сторони — і влада, і Саакашвілі. Нагадаю, що до бійки на Трьохсвятительській привів складний ланцюг подій. Вже дуже складно розібратися, хто перший почав. Якщо Саакашвілі порушив закон — влада має право його затримати. Але, з іншого боку, це не позбавляє Саакашвілі права критикувати владу.
Всеволод Кожемяко,
генеральний директор групи компаній Агротрейд
Я на стороні здорового глузду. Очевидним є демонстративний, а не орієнтований на суспільне благо сценарій дій у обох таборів. Безвідповідальність можновладців — найгірше, що може бути в країні, яка і без того перебуває в складній ситуації. Як сказав би класик: "Чума на обидва ваші будинки".
Олена Дерев'янко,
віце-президент Української PR-Ліги,
доктор економічних наук