Від СДПУ (о) до Клюєва

6 грудня 2018, 09:57

З лочевський потрапив у велику політику в 2002-му, ставши депутатом ВР за списками скандально відомої партії СДПУ (о), лідером якої був не менш скандальний Віктор Медведчук.

У 2003-2005 роках Злочевський був головою Держкомітету природних ресурсів, потім чотири роки депутатом із Партії регіонів, а після ще кілька років керував Державним комітетом матеріального резерву. У 2010-му, коли Янукович прийшов до влади, Злочевський очолив Міністерство охорони навколишнього середовища, потім став міністром екології та природних ресурсів і зберіг портфель до 2012 року.

Саме в той момент Burisma отримала шість нових ліцензій на розвідку газових родовищ і чотири ліцензії на газовидобуток. "Ліцензії Злочевський видавав сам собі. Він був головним бюрократом у цьому питанні", — пояснює Тетяна Чорновіл, народний депутат від Народного фронту, яка в той час займалася антикорупційними розслідуваннями.

Попрацювавши за Януковича на чолі Мінекології, Злочевський передав цей портфель Едуарду Ставицькому, а сам став заступником секретаря Радбезу — тоді ним був теперішній втікач Андрій Клюєв.

Ліцензії [на газовидобуток] Микола Злочевський видавав сам собі
Тетяна Чорновіл,
народний депутат фракції НФ

Сергій Лещенко, народний депутат фракції БПП, каже, що в тоді Злочевський був олігархом середньої ланки і входив до неформальної групи Клюєва. Водночас ніколи не відрізнявся жадібністю, тож легко знаходив з усіма спільну мову.

У газодобувний бізнес Злочевський потрапив того ж року, що і в політику. Тоді дочірні компанії Burisma зацікавилися видобутком вуглеводнів. У 2004-му дві з них, Еско-Сервіс і Парі, отримали ліцензії на розвідку і почали експлуатувати першу свердловину.

Але справжня удача всміхнулася їм, коли Злочевський очолив Мінекології. Чорновіл пояснює: в газовому бізнесі головна проблема — це проходження всіх бюрократичних процедур і отримання ліцензій на видобуток. "Питання навіть не в грошовому еквіваленті, а саме в цьому", — пояснює депутат. Всією бюрократією як раз і завідувало Мінекології.

Після революції Злочевський ще залишався в Україні, але потім, побоюючись кримінального переслідування, виїхав із країни.

Олександр Онищенко, бізнесмен від газу і фігурант розслідувань НАБУ, розповів НВ, що в січні 2016-го зустрічався зі Злочевським у Дубаї. Там, найімовірніше, сьогодні й мешкає колишній міністр.

Інші новини

Всі новини