Колонка записана в рамках проекту НВ "Діалоги про майбутнє"
Певною мірою глибинний симптом цієї хвороби проявився в той момент, коли президентом США став Дональд Трамп. У зовнішній політиці країни тепер немає єдності. Політика глави американської держави контрастує з політикою решти адміністрації.
Американці також розділені за лінією цінностей. Серед громадян, в тому числі, є чимало консервативних християн, яким подобається, наприклад, Володимир Путін. Оскільки він позиціонує себе як християнин і йому не подобається та культура, яка асоціюється з Європою і ліберальністю загалом.
Трамп зіграв і продовжує грати на глибоких лініях розколу в цінностях. Якщо виборці Хілларі Клінтон, як, до речі, і британці, які голосували за те, щоб залишитися в ЄС, живуть у великих містах, добре освічені і не підтримують популістів. Ті, кому подобається Трамп, навпаки - вірять популістам, поділяють консервативні цінності, живуть в невеликих містечках або сільській місцевості, і зазвичай мають більш низький рівень освіти.
Трамп грає на глибоких лініях розколу в цінностях
І ось тут криється корінь проблеми. Мені здається, що в цьому і полягає загроза - не можна занадто персоналізувати владу. Я, наприклад, в житті не зустрічав більш дивної людини, ніж Трамп: весь цей його нарцисизм, егоїзм, зосередженість на собі. Але він не став би президентом, якби люди не проголосували за нього. Навіть зараз у нього близько 78% підтримки республіканців і це означає, що, принаймні, 40% електорату знову за нього проголосують, не зважаючи на все те, чого він не зробив.
Просто Трамп така людина. Він постійно провокує незгоду, ненависть, але багато громадян розвинених демократій у Європі та інших частинах світу з цим погоджуються. А тому ми повинні визнати, що існує соціальний розкол, сконцентрований на особистостях.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени