Танець чорних лебедів

Погляди

1 січня 2017, 15:27

Карл Більдт

Дипломат, колишній міністр закордонних справ Швеції

Перші кроки майбутнього президента США Дональда Трампа викликають тривогу у багатьох американських союзників. Судячи з усього, на нас чекає ера постійної міжнародної дестабілізації. Через Твіттер

У серпні 2015 року я написав: "Якщо Дональда Трампа оберуть президентом Сполучених Штатів, всім нам знадобляться бункери".

Тоді ймовірність його перемоги здавалася невисокою. І все ж. Так, підготовка бункерів, напевно, не найкраща реакція (принаймні зараз), але світ однозначно став набагато небезпечнішим.

Майже два роки тому колишній радник з Національної безпеки і держсекретар США Генрі Кіссінджер попередив комітет Сенату з питань збройних сил про те, що по всьому світу відбуваються повстання і конфлікти. Як зазначив Кіссінджер: "Сполучені Штати не стикалися з такою кількістю складних криз з моменту закінчення Другої світової війни".

Ці слова справедливіші щодо європейців. Європа зараз відчуває себе так, немов оточена кільцем вогню: на сході — реваншистська і ревізіоністська Росія, на півдні — проблеми і конфлікти від Близького Сходу до Північної Африки.

З весни 2014 року, коли Росія почала розпалювати конфлікт на Донбасі і в інших частинах Східної України, там загинули 10 тис. осіб, а 2 млн змушені були залишити свої будинки. І ці жахливі цифри бліднуть на тлі гуманітарних катастроф в Сирії, Ємені та Лівії.

Тепер НАТО планує розмістити своїх солдатів в Польщі і трьох країнах Балтії — Естонії, Латвії та Литві, а ЄС намагається впоратися з потоками біженців та утримати контроль над своїми зовнішніми кордонами.

Наступна криза може бути набагато серйознішою від тих, до яких ми звикли. Хоча б тому, що вона буде менш керованою

Російська загроза безпеці призвела до поступового підвищення європейських витрат на оборону. Це серйозна зміна, оскільки Євросоюз традиційно називає своєю головною метою мир і добробут, тепер же підвищує витрати на військові справи.

"Найскладніші кризи" не пощадили і Саудівську Аравію, звідки я пишу цю колонку. Схоже, ніхто не знає, як повернути стабільність в Ємен і Ліван, але всі знають: чим довше триває конфлікт, тим імовірніша дестабілізація всього регіону. Цю загрозу ігнорувати не можна.

Не менш тривожні й голоси з Вашингтона, що закликають до відновлення конфронтації з Іраном — буквально відразу ж після того, як ядерна угода захистила нас від цієї конфронтації (якщо не від повноцінної війни).

І з усіх цих питань адміністрація Трампа може відреагувати дуже неоднозначно, враховуючи все почуте і побачене під час передвиборної кампанії і після перемоги. Останні тижні показали: здається, на нас чекає ера постійної міжнародної дестабілізації через Твіттер.

Наприклад, поставивши під сумнів давно зайняту Америкою позицію "одного Китаю" щодо спору з Тайванем, Трамп показав, що готовий переглянути навіть найфундаментальніші принципи і домовленості США. Це викликає тривогу у багатьох європейських столиць.

Зрозуміло, нові американські адміністрації завжди проходять період відносної невпевненості. Новій команді потрібен час, щоб розібратися і скласти план з урахуванням інформації, раніше для них недоступної (наприклад, даних спецслужб). Кризовий менеджмент — вид мистецтва, якому можна навчитися лише на власному досвіді.

Тим не менш, після довгих років зростання нестабільності у нас немає вибору, окрім як припустити, що в майбутньому на нас чекають нові "чорні лебеді". Від Донбасу до Північної Кореї і Перської затоки — ситуація може вийти з‑під контролю де завгодно.

В звичайні часи мережа міжнародних відносин забезпечує достатню передбачуваність, щоб впоратися навіть з несподіваними подіями і не призвести до зіткнення найсильніших держав. В останні десятиліття відбувалося всяке, але повноцінних катастроф вдавалося уникнути.

Однак ті часи вже минули. Ми входимо в період геополітичної волатильності: менше стабільних союзів, більше невизначеності. Не слід перебільшувати ризик виходу ситуації з‑під контролю, але не можна й заперечувати, що наступна криза може бути набагато серйознішою тих, до яких ми звикли. Хоча б тому, що вона буде менш керованою. І це саме по собі викликає занепокоєння.

З часом світ звикне до адміністрації Трампа, а адміністрація Трампа — до світу. Але сьогодні, коли порядок денний непередбачуваний, а кожен дбає передусім про власні інтереси, потрібно готуватися до того, що хаос може вийти на глобальний рівень.

Іншими словами: ховатися в бункер поки не варто, але побудувати його про всяк випадок не завадить.

Колонка опублікована в журналі "Новое Время" за 23 грудня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше поглядів тут

Copyright: Project Syndicate, 2016.

Інші новини

Всі новини