11 вересня 1714 року іспанський король Філіп V взяв штурмом і спалив Барселону, зруйнував половину торгового кварталу і влаштував в місті те, що ми б назвали "репресіями" проти каталонців – страти, тортури та інші середньовічні "радості". Використання їх мови було заборонено, університет – закритий, а вольності місцевої знаті – анульовані.
До цього моменту Барселона була під формальним управлінням австрійської корони, але фактично – вільним містом, столицею незалежної Каталонії. В результаті похмурих подій 11 вересня увійшло в календар місцевих жителів як скорботний день розграбування міста іспанцями і ліквідації незалежної Каталонії.
Ця історія практично повторилася і в 1939 році, коли війська іспанського диктатора Франко захопили і частково зруйнували республіканську Барселону. За цим знову пішли репресії проти каталонської інтелігенції і сувора заборона на використання каталонської мови.
До речі, будь-які пам'ятні заходи на 11 вересня теж були заборонені. Тільки після відновлення в Іспанії демократії каталонцям дозволили згадати, що вони – народ, говорити рідною мовою, а також відзначати день захоплення Барселони військами короля Філіпа V.
Відтоді формат відзначення 11 вересня серйозно змінився. Замість дня пам'яті і скорботи цей день перетворився на свято незалежності. Прихильники відділення Каталонії від Іспанії люблять нагадувати всім землякам, що іспанці зробили з їх батьківщиною в цей день.
Цього року свято вийшло і зовсім грандіозним. На мітинг в підтримку незалежності записалися 450 тисяч осіб. Але поліція нарахувала цілий мільйон. У більшості з них в руках, на плечах і навіть на схоплених з дому собаках красувалася "Естелада" – національний каталонський прапор, символ самостійності.
Гігантські масштаби маніфестації цього року викликані наближенням референдуму про незалежність поки ще іспанського регіону. Демонстранти йшли вулицями з гігантським плакатом, на якому було написано "Si", тобто "Так" незалежності. В руках у багатьох були транспаранти з гаслом: "Референдум – це демократія!".
Ці слова стали відповіддю Мадриду, який виступає категорично проти референдуму, призначеного місцевою владою на 1 жовтня. На думку іспанської влади, референдум – це ніяка не демократія, а атака на неї, так як голосувати будуть не всі жителі Іспанії, а тільки каталонці.
Конституційний суд країни заздалегідь оголосив голосування незаконним і заборонив його проведення. Тим офіційним особам, які братимуть участь в підготовці і організації референдуму, пригрозили кримінальним переслідуванням за неповагу до суду.
Каталонці, правда, вже заявили, що на них рішення іспанських суден з внутрішніх питань не поширюються, тому референдум все одно буде проведений.
Згідно з опитуваннями, місцева громада з питання про незалежність розділена приблизно навпіл. Однак отримати можливість висловитися хоче переважна більшість каталонців – близько 80%. Тому навіть ті, хто виступає за єдність з Іспанією, незадоволені спробами Мадрида заблокувати голосування.
Референдум в Каталонії підтримують практично всі – і місцева влада, і місцева поліція, і, звичайно, жителі. Щоб заблокувати його проведення, Іспанії довелося б вводити зовнішнє управління регіоном. Треба змінювати і місцеву владу, і особовий склад правоохоронних органів. Але все одно залишиться народ, поміняти який зі зрозумілих причин ніяк вийде.
В результаті єдиним дієвим способом зупинити референдум для Іспанії залишається введення в Барселону військ. Але такий варіант дуже вже схожий на те, що витворяли з каталонцями диктатор Франко і король Філіп V. В XXI столітті в європейській країні такі штуки не пройдуть.
Організатори голосування це розуміють, тому спокійно, не ховаючись, ведуть підготовку до нього. Вони вже пообіцяли, що якщо більшість виборців висловиться за незалежність, то вже 2 жовтня вона буде оголошена. Формою правління нової країни стане республіка – каталонці історично терпіти не можуть різного роду монархів.
Лідери Каталонії хочуть залишитися в Євросоюзі, не збираються виходити ні з Шенгену, ні із зони євро. Проблема лише в тому, що в Брюсселі поки не вирішили, чи можливо це. У разі відділення, Іспанія напевно заблокує членство Каталонії у всіх європейських інститутах. Ситуація загрожує стати абсурдною, набагато гірше, ніж у британців після Brexit.
Однак каталонці вважають, що для них настав історичний шанс реалізувати багатовікову мрію і отримати власну державу. Відступати вони зараз не мають наміру.
Іспанії ж можна тільки поспівчувати. Справа в тому, що Каталонія – це багатющий регіон, що постачає приблизно п'яту частину всіх доходів іспанського бюджету. Ну і в цілому прикро, коли найбільш процвітаюча частина твоєї країни вирішує, що ти їй більше не потрібен, і йде наліво.
Ну і останнє. Можливе відділення Каталонії створить в Європі дуже цікавий прецедент. Приклад Барселони можуть перейняти бельгійська Валлонія, італійський Південний Тіроль, британська Шотландія може провести ще один референдум. В результаті скоро вся карта Європи може стати зовсім не тією, якою ми її звикли бачити.
Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:
Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени