Нові правила. Коли патрульні можуть вимагати водійське посвідчення

Події

21 березня 2019, 17:54

Поліцейський не може вимагати у водія його водійське посвідчення, якщо немає доказів про правопорушення.

Таке рішення ухвалив Верховний суд 15 березня 2019 року.

Причиною для розгляду стала ситуація між поліцейським та водієм, який відмовився надавати права, мотивуючи це тим, що нічого не порушував. У відповідь на такі дії правоохоронець виписав штраф за непред’явлення документів на суму 425 гривень. Однак Верховний суд цей штраф відхилив і наголосив, що патрульний ніяк не задокументував і не довів факт порушення водієм правил дорожнього руху. Відтак вимога показати посвідчення є неправомірною.

Потрібні докази

Через слабку законодавчу базу, поліцейські наразі безсилі у таких ситуаціях на дорозі, говорить у коментарі Радіо НВ автомобільний юрист Володимир Караваєв. За його словами, для звинувачень у порушенні правил дорожнього руху правоохоронцям потрібні докази, наприклад, фотографія чи відео.

Без сертифікації обладнання докази поліцейських не мають жодної ваги

Проте здебільшого вони не мають відповідної сертифікації на техніку, яка засвідчує, що цей поліцейський має право збирати інформацію телефоном чи камерою. Тому без такої сертифікації їхні докази не мають жодної ваги, додав юрист. 

"З точки зору дій поліції тут дуже складно пред'являти поліції будь-які претензії. А ось з точки зору як законодавчо забезпечені дії поліції, ось тут дуже великі претензії. Тобто поліцейський побачив факт порушення, водій порушив. Поліцейський каже: ви порушили, будьте ласкаві, пред'явіть мені документи. На підставі цих документів він повинен виносити постанову, інакше як він цю постанову винесе – туди вносяться всі дані водія. Водій йому каже: а ви доведіть, що там був факт правопорушення. В даному випадку поліцейський абсолютно безсилий що-небудь зробити", – наголосив Караваєв.

Згідно з законом

Колишній керівник відділу адмінпрактики нацполіції Львова та юрист Тарас Гук вважає, що це замкнене коло. Водночас у коментарі Радіо НВ він сказав, що згідно з законом поліцейському достатнього побачити правопорушення, щоб зупинити авто. Адже в його функціях припиняти будь-яке порушення закону.

Не можна штрафувати за те, що водій не пред’явив посвідчення

Далі він має складати відповідний протокол і доводити у суді свою правоту, якщо водій з цим не погоджується. Але саме у цій ситуації, за якою суд виніс постанову, поліцейський був неправий, адже виписав штраф не за порушення водієм правил дорожнього руху, а через непред'явлення посвідчення. Водночас нагрудні камери у поліцейських вже застарілі і неефективні.

"Не можна штрафувати просто за те, що тобі не пред’явили посвідчення, якщо водій не допустив при цьому іншого порушення. Якщо ж він допустив, то поліцейський забов’язаний за законом задокументувати це порушення, і це якраз-таки чітко зазначено: він бачить порушення – він мусить його припинити, і він мусить винести постанову. Навіть якщо він ніде не увімкнув ніякої камери, навіть якщо біля нього немає другого поліцейського, який це бачив, закон його зобов’язує припиняти ці правопорушення і виносити відповідні постанови", – зазначив Гук.

Знайти баланс

Під час зміни законодавства потрібно знайти баланс, щоб не було зловживань як з боку водіїв, так і з боку правоохоронців, говорить у коментарі Радіо НВ експерт центру політико-правових реформ Борис Малишев.

МВС потрібно більше працювати з громадським сектором у вдосконаленні законодавства

За його словами, для цього Міністерству внутрішніх справ потрібно більше працювати з громадським сектором у питанні вдосконалення законодавства. Політична воля для цього є, додав Малишев. 

"Потрібно, щоб Міністерство внутрішніх справ не самостійно зробило, а з широким обговоренням, залученням профільних громадських організацій, правозахисних організацій виробили таку модель, яку б заклали спочатку в норму в законі, а потім, відповідно до цієї норми, прописали би якісь інструкції політичні. Тоді б було все нормально, тому що зараз можуть бути зловживання з обох сторін – з одної сторони поліцейский може зловживати, але не варто забувати, що і водій може зловживати. Коли їх зупинили, навіть коли зафіксували порушення, вони закриваються в машині, вони не виходять, вони ніякі документи не показують", – зауважив Малишев.

Інші новини

Всі новини