Певною несподіванкою для нас стало те, що російська сторона призупинила роботу двох своїх дипломатичних установ на території України: генеральних консульств в Одесі та Харкові.
Заради справедливості варто відзначити, що останнього разу НВ порушувало питання про неефективність українсько-російських відносин і необхідність їх перегляду. Йшлося, зокрема, про потенційні позитивні перспективи української ініціативи щодо розриву українсько-російських дипломатичних відносин або принаймні їх обмеження. Такий хід пропонувався тому, що ці відносини неефективні (даремно витрачаються гроші), а згадана ініціатива з нашого боку була б позитивно сприйнята у світі, була б зрозумілою і мала б підтримку з боку наших міжнародних партнерів.
Однак ініціативу проявила не українська, а російська сторона: вона оголосила про тимчасове призупинення роботи згаданих своїх закордонних дипломатичних установ. Мабуть, відсутність зазначених ініціатив з нашого боку має свою логіку і пояснення. Але цього, на жаль, не знає ані народ в Україні, ані люди за кордоном, ані дипломатичний світ. Відтак – нас, мабуть, не дуже поважають у світі, м’яко кажучи. А росіяни здобувають додатковий позитив без жодних зусиль.
Російська сторона, тимчасово призупиняючи роботу своїх закордонних дипустанов в Україні, скоріш за все, ставить багатоцільовий експеримент. Зокрема, перевіряє на практиці їх ефективність чи неефективність; з’ясовує на практиці фінансові питання щодо їх утримання і прибутків; укріплює свій міжнародний авторитет; у черговий раз зневажає нашу державу тощо. Наша мовчанка щодо дипвідносин без пояснень, очевидно, сприймається нашим народом і міжнародними партнерами як нерішучість української держави.
Росіяни здобувають додатковий позитив без жодних зусильЗволікання з нашого боку з розривом або з обмеженням українсько-російських дипломатичних відносин і слабка (відносно російської пропаганди) українська інформаційно-роз’яснювальна робота призводять до того, що у цій частині імідж офіційного Києва слабшає і в Україні, і за кордоном. У цьому контексті цілком логічними виглядають наміри низки європейських країн пом’якшити чи взагалі скасувати санкції проти Росії.
Для збереження чи навіть покращення іміджу Україна мала б негайно ініціативно переглянути дипломатичні відносини з Росією в рамках суттєвого посилення інформаційно-роз’яснювальної роботи.