НБУ, на жаль, зараз має досить обмежені рамки, в яких може діяти. Якщо подивитися на стратегію на 2016 рік, яку ще не затверджено (оскільки не затверджена Рада НБУ, обов'язком якої це є), то ідея полягала в тому, що на цей рік зберігаються два параметри, за якими слід вести спостереження. Перший параметр – це ціни, поступове інфляційне таргетування, а другий – це розмір золотовалютних резервів.
У нашій угоді з МВФ розмір золотовалютних резервів також є одним з показників, необхідних для продовження співпраці з Фондом.
Відповідно, навіть якщо припустити, що вихід з великою інтервенцією міг би бути корисним у даний момент і зупинив би падіння гривні, яке ми спостерігаємо з початку року (що не гарантовано – є проблема того, які причини падіння гривні, вони є фундаментальними і постійними або тимчасовими, які видихнуться), це був би не варіант.
Звісно, якби НБУ вважав, що сплеск є тимчасовим, це означало б, що потрібно виходити з великими інтервенціями, але він не може собі цього дозволити, оскільки в нього є межі, до яких він має право скорочувати обсяг золотовалютних резервів. Відповідно, постає ось таке протиріччя.
Ми можемо дійти до 27 на міжбанку, а потім зміцнитися до 24-25
Повертаючись до того, постійною чи тимчасовою є ця криза, потрібно проаналізувати причини послаблення гривні. Якщо мова йде про фундаментальні фактори – зокрема, зниження цін на українську експортну продукцію на світових ринках, то криза не вичерпається. Якщо ми вважаємо, що це тимчасовий сплеск, заснований виключно на новинах з РФ про падіння рубля і, відповідно, очікування падіння гривні – тоді вичерпається.
Думаю, найближчими тижнями очікувати значного зміцнення гривні не доводиться. Посилення може відбутися цієї весни, коли, з одного боку, скоротиться імпорт газу, і відповідно, витрати на імпорт, а з іншого – почнеться період сезонного зростання експорту металургії. Навесні обсяг експорту, зазвичай, зростає.
Але питання полягає в тому, з якого рівня відбуватиметься посилення гривні. Припустімо, зараз ми можемо дійти до 27 на міжбанку (умовно), а потім зміцнимося до 24-25. Здавалося б, 25 – це буде вище, ніж зараз, але це буде поліпшення порівняно з тим, до чого ми ще можемо дійти.