Епілепсія – не вирок. Що треба пригадати про захворювання у "фіолетовий день"
Події26 березня 2019, 16:01
Започаткувала його 9-річна канадійка Кессіді Меган, яка страждала на епілепсію. Аби привернути увагу до цієї проблеми, вона поширила інформацію у соціальних мережах і позначила фіолетовим кольором. Пізніше її ініціативу підтримали міжнародні асоціації.
Про симптоми та походження хвороби – у сюжеті Радіо НВ.
Коли трапляється приступ епілепсії, людина непритомніє і падає на землю, тіло зводить судомами, а голова і кінцівки починають тримтіти. Це хронічне інфекційне захворювання нервової системи, не є психічною хворобою, характеризується розладом діяльності мозку. Воно спадкове і через контакт не передається. У 90% випадків розвивається у дитячому віці, частіше через травми або нейроінфекції.
Напади можуть супроводжуватися судомами а можуть і без них. На думку дослідників, приступи стаються через аномальні сплески електричної активності клітин головного мозку. Утім точна причина нападів досі не відома.
У немовлят до двух років захворювання виникає внаслідок внутрішньої черепної травми, отриманої при народженні. Передається у спадок у 10% випадків. Причини появи у дітей до 18 років – травми, синдром скасування ліків при тривалому вживанні та алкоголь. Дорослим до 35 років загрожує у випадку виникнення пухлини головного мозку та через надмірну пристрасть до алкоголю.
Епілепсія – не вирок
Епілепсія – не вирок, каже Дарина Пилипчук. Дівчина в 19 років дізналася, що хвора. Дарина стверджує, що люди з епілепсією нічим не відрізняються від інших. Лише тим, що іноді в них бувають приступи.
За її словами, помирають не від цієї хвороби, а від неправильно чи невчасно наданої допомоги. Дарина переконує, що обов’язково необхідно повідомити про хворобу найближчому оточенню, щоб могли допомогти.
"Є десятки історій, коли дівчата на вулицях падали і вмирали в калюжі води, тому що до них ніхто не підходив, або від неправильної допомоги розбивали щелепу людині, тобто досить багато таких страшних історій, які чіпляють. Тут ще питання правильного лікування, і в 70% випадків у людей з епілепсією виникає ремісія після п'яти років без нападів", – наголосила Пилипчук.
Шість простих правил першої допомоги
В Україні епілепсію продовжують лікувати психіатри, а не невропатологи, як в інших цивілізованих країнах. Але це не є психічний розлад, розповідає PR-manager Української біржі благодійності Богдан Бердник.
Він назвав шість простих правил першої допомоги. По-перше, якщо почався напад, людину потрібно перевернути на бік, розв'язати краватку чи розстебнути ґудзика. Не можна переносити людину під час нападу, крім випадків, коли загрожує небезпека.
Також не варто поливати хворого водою і не намагатися давати щось випити чи з'їсти. Якщо приступ триває п’ять і більше хвилин, треба викликати швидку.
"Грубо кажучи, якщо раптом ви бачите на вулиці, що у когось напад, ці правила абсолютно універсальні. Я реально уявляю собі цей момент, коли ти на зупинці, і людині стає погано, досить її повернути на бік. Універсальний спосіб – викликати швидку, коли бачиш, що комусь погано. Діагноз епілепсія – це, швидше за все, вони не зможуть адекватно влаштуватися на роботу, в дитячий сад буде дуже складно влаштувати дитину і таке інше", – зазначив Бердник.
В Україні нараховується щонайменше 100 тисяч людей з епілепсією, тому обізнаність щодо хвороби дуже важлива, зокрема для надання першої медичної допомоги і профілактичних заходів щодо вторинної епілепсії. Повністю вилікуватися від недугу не можливо, але можна контролювати його прояви за допомогою ліків.