До польоту на Марс готові

Погляди

28 листопада 2017, 18:03

Іван Яковина

Оглядач NV

Підготовка до колонізації Марса входить у завершальну стадію

Концентрація зусиль в цьому напрямі вже розпочалась. Я вже розповідав, що компанія SpaceX американського мільярдера Ілона Маска головним своїм завданням вважає створення на Марсі постійно діючої колонії з одним мільйоном жителів (до речі, якщо все буде ОК, то і я планую бути серед них).

Так ось, зараз ця компанія основні свої ресурси витрачає на здійснення комерційних космічних запусків. Простіше кажучи, вони за гроші відправляють на орбіту всяку всячину, непогано на цьому заробляючи.

Для цієї мети SpaceX використовує ракету Falcon9, яка дуже добре себе зарекомендувала – вона надійна, вантажопідйомна і – головне – повертається. Це означає, що її використання в рази дешевше, ніж у конкурентів. Однак компанія скоро відмовиться від її подальшої модернізації.

Президент SpaceX Гвінн Шотвелл оголосила, що нинішня версія Falcon9 – "Блок 5" – буде останньою. Компанія поступово відмовлятиметься від її використання на користь принципово нового покоління – ракети BFR. Ця абревіатура розшифровується як Big Falcon Rocket або "Ракета Великий Falcon".

Зараз BFR існує лише у вигляді креслень і окремих вже виготовлених деталей, але масштаб проекту вражає. Ця ракета буде найбільшою в історії людства і повністю багаторазовою. У сукупності це дасть неймовірну економічну ефективність запусків. Вони коштуватимуть просто копійки.

Ілон Маск і компанія планують використовувати BFR не тільки для виведення на орбіту супутників, доставки астронавтів на МКС, а й для колонізації Місяця і Марса. Що важливо, зараз всі ресурси SpaceX будуть спрямовані саме на створення і вдосконалення цієї ракети.

Тут важливо зазначити, що SpaceX діє не сама. Уряд США виділив цій компанії десятки мільйонів доларів на створення двигунів для BFR. Називатися вони будуть Raptor і обіцяють стати найнадійнішими та найефективнішими в історії. Роботи в цьому напрямі йдуть повним ходом – двигун вже зроблений, зараз він проходить випробування.

Абсолютно все, що є у Ілона Маска, піде на колонізаційні проекти

Крім того, президент SpaceX сказала, що заради BFR компанія відмовиться і від проекту Falcon Heavy – це проміжна стадія між дев'ятими Фелконами і Великим. Загалом, абсолютно все, що є у Ілона Маска, піде на колонізаційні проекти. Бездонний американський бюджет теж дає гроші. Разом це робить польоти на Місяць і Марс справою вже найближчих років.

Зараз ведеться багато розмов про освоєння Марса. Однак мало хто згадує, що у "червоної планети" є супутник, який може виявитися навіть цікавішим, ніж вона сама. Йдеться про Фобос – один з двох невеликих астероїдів, що обертаються навколо Марса. Другий, до речі, називається Деймос.

Так ось, Фобос цікавий тим, що у нього неймовірно низька щільність. Вона набагато нижча, ніж у будь-якого іншого відомого нам астероїда. За розрахунками вчених, він цілком може виявитися порожнім. Це навіть породило цікаві теорії про те, що Фобос – це давня космічна станція інопланетян. Інша екзотична теорія говорить, що марсіани колись розробляли Фобос, витягаючи з нього корисні копалини, через це він і порожній. Втім, це все балансує на межі божевілля.

Швидше за все, він просто склеєний з інших каменів поменше, між якими є величезні щілини і порожнечі. Проте, природа Фобоса досі залишається для нас загадкою і вабить вчених, як льодяник дошкільня.

Російська експедиція "Фобос-Грунт", призначена для вивчення марсіанського супутника і доставки на Землю зразків його поверхні, закінчилася невдачею – зонд після зльоту впав в океан і тепер вивчає морське дно.

Однак в 2024 році на Фобос полетить японський апарат MMX. Очікується, що він облетить Фобос і Деймос, сфотографує в найдрібніших деталях їх поверхню, а потім зробить те, що не вдалося росіянам – привезе на Землю зразки ґрунту Фобоса.

Цікаво, що на MMX буде стояти суперсучасний гамма-спектрометр, який дозволить визначити не тільки склад грунту, але й "зазирнути" всередину супутника Марса. Ми нарешті зрозуміємо, чому у нього така низька щільність.

Якщо виявиться, що Фобос – це просто скупчення кругляків, то це буде досить цікаве відкриття. Це, ймовірно, дозволить нам дізнатися, звідки він взагалі взявся. Але якщо він дійсно виявиться порожнім, то це буде вже зовсім інша історія.

У цьому випадку, я думаю, всі навіть про Марс забудуть. Люди полетять вже туди, щоб розібратися – звідки взялася порожнина і хто її зробив. Я, звичайно, сподіваюся, що там всередині знайдеться ціла інопланетна космічна станція. Хоча шанси на це, прямо скажемо, невеликі.

 

Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє . Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу    Мнения Нового Времени

 

Інші новини

Всі новини